Canon PowerShot V1 好唔好?1.4 吋大底 Vlog 機選機指南

Canon PowerShot V1 對比 V10、EOS R50 V 同 Sony ZV-1 II

風扇呢樣嘢,平時只會喺電影機同全片幅機身見到。Canon PowerShot V1 偏偏把佢塞咗入一部一體化輕便機,仲要有高、中、低三段轉速。

代價係機身大過同級對手一個碼,換返嚟嘅係長時間 4K 錄影唔使驚熄機,再配一塊受光面積約為 1 吋感應器兩倍嘅 1.4 吋 CMOS。

Canon PowerShot V1 好唔好,就睇你肯唔肯為咗呢兩樣嘢,接受佢冇觀景器同機身防震。下面由官方規格講到香港行貨保養同官方序號通知,逐項拆清楚。

文章目錄

Canon PowerShot V1 好唔好?先搞清楚佢喺 Vlog 相機入面企邊個位

Canon PowerShot V1 好唔好?先搞清楚佢喺 Vlog 相機入面企邊個位

PowerShot V1 係 Canon PowerShot V 系列嘅上位機種,定位好清楚:一部唔使換鏡、開機就影得嘅內容創作相機。佢喺香港由 2025 年 4 月 1 日開售,同日發表嘅仲有可換鏡嘅 EOS R50 V,兩部一齊組成 Canon 嘅創作者產品線。V1 同一般輕便機最唔同嘅地方,係佢用咗一塊全新嘅 1.4 吋 CMOS 影像感應器,仲要喺咁細嘅機身入面塞咗一把散熱風扇入去。

1.4 吋感光元件:唔係 1 吋,亦唔係 APS-C

相機界講「底大一級壓死人」,而 V1 呢塊感應器啱啱好卡喺兩個常見尺寸中間,係理解成部機嘅關鍵。

  • 感光面積:官方講法係約為 1 吋 CMOS 影像感應器嘅兩倍,比一般輕便機同手機大好多。
  • 有效像素:影相時約 2,230 萬,拍片時約 1,870 萬(經影像處理後會有落差)。
  • 影像處理器:DIGIC X,同 EOS R 系列用同一代處理器。
  • 感光度:影相標準 ISO 100 至 32,000,可擴展到 ISO 51,200;拍片 ISO 100 至 12,800。

一體化 16-50mm 變焦:一支鏡行晒

V1 用嘅係固定喺機身上面嘅變焦鏡,唔使諗鏡頭群,亦唔使喺街上換鏡。影相時等效焦距約 16-50mm,拍片時因為要留邊做防震,會變成約 17-52mm;光圈 f/2.8 至 f/4.5,光學變焦 3.1 倍。廣角端夠闊,一隻手伸出去自拍都容納到兩三個人,呢個就係佢主打 Vlog 嘅底氣。

邊啲人最啱用?

Canon 邊啲人最啱用
  • 拍片為主、順便影相:想一部機搞掂旅行 Vlog、日常記錄同社交平台短片。
  • 唔想帶成袋器材:受夠咗可換鏡機連鏡頭嘅重量同體積。
  • 要長時間錄影:講座、訪談、開箱片、食評呢類一 take 過長錄嘅內容。
  • 想升級手機拍攝:手機影唔到嘅淺景深同暗位細節,係入手嘅主要理由。

延伸閱讀:Canon PowerShot V10 好唔好?211 克直倒 Vlog 機入手攻略

規格逐項拆:感光元件、鏡頭同錄影格式

Canon 規格逐項拆:感光元件、鏡頭同錄影格式

要判斷一部機值唔值得入手,最實際嘅做法係攤開規格逐項睇。以下係 PowerShot V1 嘅官方數字,全部由佳能香港嘅技術規格表整合出嚟。

機身同影像基本規格

  • 影像感應器:1.4 吋 CMOS,影相有效像素約 2,230 萬。
  • 最大影像尺寸:5760 x 3840,支援 JPEG、HEIF、RAW 同 C-RAW,亦有雙像素 RAW。
  • 機身尺寸:約 118.3 x 68.0 x 52.5 毫米。
  • 重量:約 426 克(連電池及記憶卡)。
  • 記憶卡:單一 SD/SDHC/SDXC 插槽,兼容 UHS-II。
  • 電池:LP-E17,同多部 EOS 入門無反共用。

鏡頭、快門同對焦距離

Canon 鏡頭、快門同對焦距離
  • 實體焦距:8.2-25.6mm,即係影相等效 16-50mm、拍片等效 17-52mm。
  • 光圈:f/2.8(廣角端)至 f/4.5(遠攝端)。
  • 內置中灰濾鏡:大白天想開大光圈影淺景深,唔使另外帶 ND 濾鏡出街。
  • 最近對焦距離:廣角端 5 厘米、遠攝端 15 厘米,做產品特寫夠用。
  • 快門速度:機械快門 30 秒至 1/2,000 秒,電子快門去到 1/16,000 秒。
  • 閃燈同步速度:機械快門 1/250 秒(機身冇內置閃燈,要另外接)。

錄影規格:5.7K 超採樣係關鍵

Canon 錄影規格:5.7K 超採樣係關鍵

V1 嘅 4K 30p 係由 5.7K 超採樣得返嚟,而且冇裁切,所以細節同邊緣過渡都會好過直接取樣嘅 4K。4K 60p 就會有裁切,視角會窄咗,呢點要記住。

  • 4K 30p:無裁切、5.7K 超採樣輸出。
  • 4K 60p:支援,但會裁切畫面。
  • 色彩配置:10-bit Canon Log 3,方便後期調色。
  • 短片格式:MP4。
  • 數碼變焦:1.0 至 10.0 倍,但只限 Full HD 模式。
  • 周邊連接:USB Type-C(USB 2.0 速度)、3.5mm 外置麥克風輸入、耳機端子、Micro HDMI(Type D)。

內置散熱風扇:Canon 今次點解要做到咁盡

內置散熱風扇:Canon 今次點解要做到咁盡

喺一部輕便機入面放風扇,聽落好誇張,但呢個正正係 V1 同其他同級機最大嘅分別。過往唔少細機拍 4K 拍到十幾廿分鐘就會因為機身過熱而自動熄機,長錄內容嘅創作者最怕就係呢樣。

三段轉速,自己控制噪音同散熱

  • 風扇位置:機身內部左側,機身左邊同機頂都開咗通風口。
  • 轉速設定:高、中、低三段可揀,亦有自動模式。
  • 官方說法:室溫 23°C 環境、開啟風扇並把自動關機溫度設為「高」,可以長時間連續記錄 4K 影片而唔受機身溫度限制。

代價係機身冇得再細

風扇同通風口要位,所以 V1 攞上手嘅第一個感覺往往係「比預期大」。香港傳媒喺 CP+ 現場試機嘅報道都提到,V1 同 Sony RX100 系列相比明顯大一個碼,左側嗰個散熱通風口喺同類細機入面算誇張。不過機身用複合材質,實際重量比睇落輕,加上正面有個細手柄,長時間手持唔算易攰。

點樣用先食得盡呢把風扇

  • 固定機位長錄:訪談、教學、直播回放呢類一 take 過嘅內容最受惠。
  • 夏天戶外:香港五月到九月戶外拍片,散熱空間就係安全感。
  • 配合外置電源:USB-C 喺使用中支援供電,長錄唔怕冇電。

延伸閱讀:Canon EOS R50 V 好唔好?Vlog 特化無反|4K 60p 裁切同防震取捨

對焦、連拍同暗光表現:EOS 級數落到輕便機

Canon 對焦、連拍同暗光表現:EOS 級數落到輕便機

V1 最容易被低估嘅一環,其實係佢嘅對焦系統。Canon 把雙像素 CMOS 自動對焦 II 放咗入呢部一體化機身,加上深度學習偵測技術,日常拍攝嘅命中率同幾年前嘅輕便機完全唔同層次。

對焦:人同貓狗都咬得實

  • 對焦點數量:影相 3,431 點、拍片 3,139 點,覆蓋範圍好闊。
  • 眼睛偵測:支援人物同動物(貓/狗)眼部對焦;官方註明唔支援雀鳥同馬匹。
  • 對焦模式:單次自動對焦、人工智能自動對焦、伺服自動對焦/短片伺服自動對焦。
  • 手動對焦:支援,影微距或者拍片想自己控制焦點時用得著。

連拍:電子快門每秒 30 張

Canon 連拍:電子快門每秒 30 張

單次、人工智能同伺服自動對焦三種模式下,電子快門都做到最高約每秒 30 張,機械快門約每秒 15 張。對於影小朋友、寵物、街頭一瞬間嘅畫面,呢個速度已經超出大部分人對「輕便機」嘅期望。要留意嘅係電子快門影高速移動物體時會有果凍效應,呢個係所有同類感應器嘅通病。想逐項同其他機種並排比對,可以睇 DCFever 嘅相機規格資料庫。

暗光同防震

Canon 暗光同防震
  • 大光圈加大底:廣角端 f/2.8 配 1.4 吋感應器,夜市、餐廳、室內表演都保得住細節。
  • 光學影像穩定器:鏡頭有光學 IS,配合短片數碼 IS 抑制邊行邊拍嘅震動。
  • 主體追蹤 IS:可以把主角一直保持喺畫面中央或者指定位置,但呢個功能唔適用於 4K 60p 同美肌短片模式。
  • 冇機身防震:規格表寫明機身影像穩定器「不適用」,即係冇感應器位移式防震。

延伸閱讀:Sony ZV-1F 好唔好?20mm F2.0 視角、防震同對焦取捨入門指南

Vlog 實戰功能:收音、美肌同產品示範近攝

Canon Vlog 實戰功能:收音、美肌同產品示範近攝

拍片同影相最大分別,係聲音同操作流暢度一樣重要。V1 喺呢方面放咗唔少心機,部分功能甚至喺可換鏡機都未必見到。

收音:三麥克風加防風罩

  • 內置三麥克風系統:提供 16-bit 立體聲,內建降噪。
  • 隨機附送防風罩:戶外拍攝直接套上熱靴,減少風切聲。
  • 外接彈性:3.5mm 麥克風輸入加耳機端子,可以邊錄邊監聽。
  • 多功能熱靴:接駁多功能靴指向性立體聲麥克風 DM-E1D 唔使駁線,亦支援智能手機連結轉接器 AD-P1 同三腳架手柄 HG-100TBR。

美肌短片同產品示範近攝

Canon 美肌短片同產品示範近攝

「產品示範近攝短片」係為開箱同美妝內容而設:當物件靠近鏡頭,相機會自動對焦件貨而唔會死咬住你塊面;物件一移開,焦點又會返返上面部。唔使再用手掩住塊面去逼相機轉焦,對於一個人開機拍攝嘅創作者好實用。美肌短片模式則提供五級平滑效果,而且可以同產品示範近攝同時使用。

濾鏡、自動模式同直播

Canon 濾鏡、自動模式同直播
  • 14 種色彩濾鏡:分別對應晴天戶外、天空、美食、城市夜景、室內等場景。
  • 創意濾鏡:10 種相片濾鏡加 5 種短片濾鏡,出機即有風格。
  • A+ 全自動:自動辨識場景並做影像合成,夜景同逆光都唔使自己調。
  • USB 直播:用 USB-C 駁電腦即可做 Full HD 30fps 視像通話或者直播,唔使裝驅動程式;但直播期間相機唔會儲存短片,亦唔可以變焦。
  • 無線傳輸:透過 Wi-Fi 同藍牙連 Canon Camera Connect,影完即傳手機。

延伸閱讀:DJI Osmo Pocket 3 好唔好?口袋相機評測攻略|畫質、夜攝同套裝點揀

機身手感、螢幕同操作邏輯

Canon 機身手感、螢幕同操作邏輯

規格好睇唔代表用得舒服。V1 嘅機身設計明顯向拍片傾斜,呢件事有好有唔好,買之前值得先了解清楚。

426 克點揸先啱

  • 正面手柄:有蒙皮包覆,單手正手手持同反手自拍都穩陣。
  • 拇指位:機背右方有凸起蒙皮,按鍵全部集中喺右側,單手操作到。
  • 平衡設計:官方強調橫向同直度拍攝都握得舒服,配合三腳架手柄更加穩。
  • 鏡頭前轉環:可以指派功能,但係無段設計,冇一格格嘅明確手感。

3 吋可翻轉輕觸螢幕

Canon 3 吋可翻轉輕觸螢幕

螢幕係 3.0 吋、約 104 萬點嘅可變角度輕觸式設計,打側翻出嚟就可以自拍、低角度或者高舉過頭拍攝。要留意嘅係機身冇電子觀景器,大太陽底下淨係靠螢幕構圖,光線反射會令你睇得辛苦,呢點同傳統相機用家嘅習慣好唔同。

介面偏向拍片行先

Canon 介面偏向拍片行先

機頂設有靜止影像與短片記錄切換掣、模式轉盤、錄影鍵同錄影指示燈,切換快而直觀。不過台灣用家實測後普遍反映,V1 嘅選單同操作邏輯係以錄影為中心去排,對於純粹影相嘅用家嚟講唔算最順手,需要少少時間適應。

延伸閱讀:Fujifilm X-M5 好唔好?355 克口袋機身、20 款菲林模擬同冇 EVF 嘅選購指南

缺點同伏位:落單之前一定要知呢幾樣

Canon 缺點同伏位:落單之前一定要知呢幾樣

V1 嘅賣點好突出,但同樣有幾個好明確嘅取捨。以下呢啲唔係雞蛋裡挑骨頭,而係真係會影響日常使用嘅位。

冇電子觀景器、冇內置閃光燈

規格表嘅觀景器同內置閃燈兩欄都係空白。想用閃燈就要經熱靴外接,而且因為係新一代多功能靴,接傳統閃燈仲要買官方轉接器。翻查詳細規格表,呢兩欄一樣係空白。習慣咗攝眼構圖嘅用家,轉用 V1 會有段適應期。

冇機身防震,USB 仲要係 2.0

  • 冇感應器防震:只靠鏡頭光學 IS 加數碼 IS,行走拍攝時嘅穩定度追唔上有機身防震嘅機種。
  • USB 2.0 速度:接口係 USB-C,但傳輸速度只係 USB 2.0 級數,倒大量 4K 片會等得耐。
  • 機內充電要關機:USB-C 喺使用中可以供電,但要為電池叉電就一定要關機,長日拍攝要備多一兩枚 LP-E17。

焦段兩頭都有唔就手嘅地方

Canon 焦段兩頭都有唔就手嘅地方

16mm 等效廣角對拍片嚟講好好用,但用嚟影相就會發覺太廣,好多時要先 zoom 一 zoom 先啱構圖。另一邊 50mm 等效長焦亦唔算長,想影遠少少嘅嘢就要靠機內裁切放大到約 70mm 左右,幸好 2,230 萬像素有足夠空間去裁。旅行想一機影到遠景特寫嘅話,呢個焦段要先心裡有數。

收音方向同色調口味

  • 冇指向性設定:內置咪係全向式設計,機身選單搵唔到收音指向性選項,嘈雜環境想單收自己把聲就要外接。
  • 人像色調見仁見智:有台灣用家把 V1 同富士機種同場對比,覺得 V1 嘅膚色唔夠討好;不過呢類比較好睇個人口味同後期習慣,唔算硬傷。
  • 腳架孔位:底部螺絲孔冇對正鏡頭中軸,用某啲快拆板會擋住電池蓋,要揀啱底板配件。
  • 冇內置 GPS:想影相自動記錄位置,要開手機 App 配合。

PowerShot V1 對比 V10、EOS R50 V 同 Sony ZV-1 II

Canon PowerShot V1 對比 V10、EOS R50 V 同 Sony ZV-1 II

香港現售嘅 Vlog 相機唔算多,但定位差異好大。下面把 V1 同三部最常被拎嚟比較嘅機放埋一齊,一眼睇清邊部啱你;想睇埋跨品牌嘅大方向,香港媒體嘅 Vlog 相機選購攻略亦可以做參考。

比較項目PowerShot V1PowerShot V10EOS R50 VSony ZV-1 II
影像感應器1.4 吋 CMOS1.0 吋 CMOSAPS-C CMOS1.0 吋 CMOS
有效像素(相片)約 2,230 萬約 1,520 萬約 2,420 萬約 2,010 萬
鏡頭(35mm 等效)16-50mm f/2.8-4.5 一體化變焦18mm 定焦(短片 19mm)可換 RF/RF-S 鏡頭18-50mm f/1.8-4.0 一體化變焦
內置中灰濾鏡有有(自動)—有(1/8 ND)
4K 錄影5.7K 超採樣 4K 30p;4K 60p(裁切)4K 30p6K 超採樣 4K 30p;4K 60p(裁切)4K 30p
內置散熱風扇有(高/中/低三段)冇冇冇
電子觀景器冇冇冇冇
螢幕3.0 吋可翻轉輕觸,約 104 萬點2.0 吋,約 46 萬點3.0 吋可翻轉輕觸3.0 吋可翻轉輕觸,約 92 萬點
重量(連電池及記憶卡)約 426 克約 211 克約 370 克約 292 克

同廠師兄 PowerShot V10 點揀

PowerShot V10 係 Canon 第一代 Vlog 特化機,走嘅係「細到似支咪」嘅路線:1 吋感應器、定焦廣角、內置支架,淨重 211 克,隨手放袋就走得。但佢冇光學變焦、冇熱靴、螢幕只得 2 吋,而且冇連拍。如果你主要影自己講嘢嘅片、對畫質要求唔算極高,V10 輕便得多;要一部真係影到相、可以長錄、可以外接配件嘅機,就一定要行上 V1。

EOS R50 V:可換鏡定一體化?

同日發表嘅 EOS R50 V 用 APS-C 感應器、約 2,420 萬像素,支援無裁切 6K 超採樣 4K 30p,最大分別係佢可以換鏡。機身連電池記憶卡約 370 克,比 V1 仲輕,但加埋鏡頭就唔止。想日後慢慢儲鏡頭、拍唔同題材,R50 V 有成長空間;唔想再諗鏡頭、想開機就拍,V1 直接得多,而且 R50 V 冇內置散熱風扇。

Sony ZV-1 II:最直接嘅對手

Canon PowerShot V1 單手手持拍攝機身正面

ZV-1 II 用 1 吋感應器、18-50mm 等效變焦,廣角端光圈去到 f/1.8,同樣有內置中灰濾鏡,機身約 292 克,比 V1 輕超過 130 克。佢嘅弱項係冇 4K 60p、冇散熱風扇,感光面積亦細過 V1 一半左右。要極致輕便同大光圈,ZV-1 II 仍然有價值;要畫質、長錄同擴充性,V1 明顯行前一步。

延伸閱讀:Sony ZV-1 II 好唔好?18-50mm 超廣角、內置 ND 同電量短板選購攻略

常見問題 (FAQ)

Canon 常見問題 (FAQ)

完全冇拍過片嘅新手用 V1 會唔會太深?

唔會。V1 有 A+ 全自動拍攝同自動短片模式,撳個掣就影得,對焦亦係全自動咬實主體。唔識調參數嘅話,先用自動模式加色彩濾鏡,熟咗之後再轉手動曝光或者 Canon Log 3,學習曲線可以自己控制節奏。

PowerShot V1 可唔可以當 webcam 用?

可以。用 USB Type-C 駁電腦就做到 Full HD 30fps 嘅視像通話或者直播,唔使裝任何驅動程式或者軟件,亦可以揀用熱靴麥克風、外置麥克風或者機身內置咪收音。要留意直播或者視像通話期間,相機唔會同步儲存短片,亦唔可以變焦。

冇機身防震,手持行街拍片會唔會好震?

鏡頭本身有光學影像穩定器,配合短片數碼 IS,普通行路速度嘅畫面已經夠穩。但如果你會跑、上落樓梯或者做大幅度運鏡,建議加一支三腳架手柄或者細型穩定器,效果會明顯好過淨靠機身。

連續拍 4K 可以錄幾耐?會唔會過熱熄機?

官方講法係室溫 23°C 環境下,開啟機內散熱風扇並把自動關機溫度設為「高」,可以長時間連續記錄 4K 影片而唔受機身溫度限制。實際情況仲要睇當日氣溫、直射陽光同記憶卡速度,香港夏天戶外拍攝最好預埋一張 UHS-II 卡同外置電源;韌體更新同使用說明可以喺佳能香港嘅產品支援頁搵到。

係咪一定要另外買麥克風?

唔一定。機身內置三麥克風系統加隨機防風罩,室內同一般戶外環境已經收得清楚。但內置咪係全向式,選單冇收音指向性設定,所以喺街邊、商場呢類嘈雜環境想突出自己把聲,外接一支指向性麥克風或者無線咪會實際好多。

V1 影相同旗艦手機比,分別喺邊?

最明顯係暗位同淺景深。1.4 吋感應器加 f/2.8 大光圈,暗光環境唔使靠大量運算堆疊都保到細節同自然色彩;加上支援 RAW 同 C-RAW,後期空間比手機大好多。但要講便利同即影即發,手機依然贏,所以 V1 比較適合當成「認真影嗰陣先攞出嚟」嗰部機。

香港入手 PowerShot V1 之前,記得檢查呢幾樣

Canon 香港入手 PowerShot V1 之前,記得檢查呢幾樣

V1 有一點同其他相機唔同:佢由發表開始就係亞洲部分地區嘅限定機種,北美、歐洲、澳洲甚至新加坡都唔喺正式銷售網之內,所以早期供應一直好緊張,代購同水貨亦相對多。喺香港落單之前,有幾樣嘢值得花兩分鐘確認。

  • 確認係香港行貨:行貨可以直接喺本地佳能維修點做保養,水貨或者平行進口機嘅售後安排會複雜好多。
  • 查清楚保養安排:佳能香港嘅保養條款有列明保修年期同適用地區,收貨之後即刻登記,唔好等到出事先至搵單據。
  • 檢查機身序號:佳能喺 2025 年 10 月發出過一則用戶通知,指部分 PowerShot V1 嘅序號未有正確登記喺機身系統,序號開頭為 155 或 156 嘅機有機會受影響。
  • 受影響嘅徵狀:駁電腦或者用 Camera Connect 連線時顯示錯誤嘅序號或者產品名稱、相片 EXIF 資料出現錯誤型號、無法透過 App 把產品註冊到 Canon ID。
  • 官方處理方法:屬受影響範圍而又出現上述情況,佳能提供免費檢查及維修,申請期限去到 2027 年 10 月 31 日;正確嘅 12 位序號印喺機身標籤上,打開螢幕後面就見到。
  • 配件預算要計埋:多一枚 LP-E17 後備電池、一張 UHS-II 記憶卡,同一支三腳架手柄,係大部分 V1 用家最快會補齊嘅三樣嘢。

以上幾樣做齊,基本上就唔會出現「機到手先發現問題」嘅情況。尤其係序號嗰項,喺開箱當日用 Camera Connect 連一次線就驗到,花唔到五分鐘。

延伸閱讀:Canon EOS R50 好唔好?新手入門無反揀機指南:對焦追得足、連拍撐唔耐

拍片佔你內容一半以上、又成日要一 take 過長錄嘅,V1 嗰把散熱風扇加 5.7K 超採樣 4K 就係最值錢嗰點,同級暫時搵唔到第二部。純粹影靜態相、慣咗攝眼構圖嘅,冇觀景器加 50mm 等效長焦會困住你,不如直接揀可換鏡機。淨係影自己講嘢嘅短片、行李愈輕愈好嗰種,PowerShot V10 已經夠用。