換咗部 27 吋大芒,Excel 啲字反而矇咗;買咗 300Hz 電競芒,遊戲幀數照舊卡喺 90 幾——呢兩種失望,問題唔喺螢幕好唔好,而係規格同用途對唔上。
今次電腦螢幕推介只揀香港行貨現售型號,按文書、一線通、2K 打機、OLED、設計同 Mac 5K 六個用途,每組兩款對照;資料來自品牌香港官網規格、代理保養條款,同編輯部逐個品牌拆過嘅螢幕文章。
電腦螢幕推介前必睇:七個選購準則

一部電腦螢幕通常用五六年,每日望足八個鐘,揀錯嘅代價比想像中大。下面七個準則按「先量環境、再睇用途、最後先睇細規格」排列,跟住次序諗,好多型號一開始就可以剔走。
枱深同觀看距離先決定尺寸
香港書枱普遍淺,尺寸應該由枱深倒推,而唔係由預算順推。勞工處《使用電腦工作的指南》建議閱讀一般大小文字嘅舒適距離約 350 至 600 毫米,螢幕最頂一行宜喺眼睛水平或稍低位置。
- 枱深 50 至 60 厘米:23.8 至 24 吋最舒服,27 吋要配臂架推後先唔壓迫
- 枱深 60 至 70 厘米:27 吋係甜品位,亦係市面型號最多嘅尺寸
- 枱深 70 厘米以上:先好考慮 32 吋 4K 或者 34 吋超闊屏
解像度要同尺寸夾
解像度高唔等於一定好睇,關鍵係「像素密度」同埋你會唔會開縮放。
- 24 吋:FHD 1920×1080 已經夠清,文書同上網最實際
- 27 吋:FHD 嘅文字邊緣會鬆,QHD 2560×1440 係最平衡;做相片或者剪片就上 4K
- 27 吋 4K 或以上:Windows 通常要開 125% 至 150% 縮放,否則字會細到睇唔清
- Mac 用家:27 吋 5K 可以做到 macOS 嘅 2 倍精準縮放,文字銳利度係 4K 追唔到嘅
IPS、VA 同 OLED 面板點揀
- IPS:可視角度闊、色彩穩定,文書、設計同打機都啱,係主流之選
- VA:對比度高、黑色較深,但反應通常慢過 IPS,多數見於入門或曲面型號
- OLED:每粒像素自發光,黑位同反應時間(0.03ms 級)最好;但亮度一般低過 LCD,長期顯示固定畫面有燒屏風險
更新率同反應時間:文書同打機要求唔同
更新率係每秒刷新畫面嘅次數。文書用 60Hz 都用得,但 100Hz 至 144Hz 拉視窗、捲網頁會順好多,而家連入門型號都開始標配。打機就要分遊戲類型:
- 單機、開放世界:144Hz 至 180Hz 已經夠用,畫質同解像度更重要
- FPS 競技:240Hz 或以上先開始有分別,但要部機出得到咁高幀數
- 一個常見誤會:電競螢幕唔會令部機變快,遊戲幀數主要睇 CPU 同顯示卡;顯示卡出唔到 144 幀,買 300Hz 都係浪費
接口:USB-C 供電、DisplayPort 同 HDMI 2.1
- USB-C(DP Alt Mode):一條線同時傳畫面、數據同幫手提電腦充電,65W 夠大部分輕薄機,效能型筆電要睇 90W 或以上
- DisplayPort:電腦打機食盡高更新率通常靠 DP,要睇清楚版本
- HDMI 2.1:接 PS5 或 Xbox Series X 想用 4K 120Hz,就要 HDMI 2.1
- KVM:一套鍵盤滑鼠切換兩部電腦,公司機同私人機共用一部螢幕好實用
色域、出廠校色同 Delta E
- sRGB:網頁同一般相片標準,文書螢幕做到 99% sRGB 已經好夠
- DCI-P3:影片同 HDR 內容用嘅較闊色域,剪片、睇片會較鮮豔
- Delta E(ΔE):色差數值,細過 2 肉眼幾乎分唔出,修圖或者印刷前校對要留意
- 出廠校色報告:專業線多數隨機附上,代表每部機出廠前已經逐部校過
底座調校、護眼同保養年期
- 底座:最少要有升降,否則螢幕高度只可以靠書或者臂架墊;有樞軸(打直)睇長文件同寫程式會方便好多
- VESA 孔位:75×75 或 100×100 毫米先上得臂架,細枱面慳位好重要
- 護眼:不閃爍同低藍光係基本;勞工處指南指出,使用電腦一至兩小時後應休息 5 至 15 分鐘,螢幕再好都唔可以代替休息
- 保養:香港行貨主流係三年,但有冇上門、OLED 燒屏保唔保,各牌分別好大,詳見文末伏位一節
延伸閱讀:電腦椅推介 2026|Top 12 人體工學椅、網布椅到電競椅,按坐姿同身形分組選購指南
12 款電腦螢幕推介一覽

點樣揀出呢 12 款
入榜條件有三個:第一,香港有行貨、而家仍然喺品牌香港官網或者大型電器店有售;第二,每個用途組別揀兩款取向唔同嘅型號,方便對比;第三,覆蓋由入門價位到旗艦級,唔會全部擠喺同一個預算。資料主要來自品牌香港官網規格、香港代理保養條款,以及 Gadget Memo 之前逐個品牌拆解過嘅螢幕文章。
- 文書入門:小米 A27i 2026、MSI PRO MP273QW E14
- USB-C 一線通:Dell S2725QC、Philips 27E1N5900R
- 2K 高更新率打機:Acer Nitro XV272U V3、ASUS TUF VG27AQM5A
- OLED 電競:Samsung Odyssey OLED G5 G50SF、LG UltraGear 27GX700A-B
- 設計剪片:ASUS ProArt PA278CGV、Dell UltraSharp U2725QE
- Mac 同 5K:Apple Studio Display、Samsung ViewFinity S8 S80HF
規格比較表
下表把 12 款嘅核心規格擺埋一齊,先用「最啱邊類人」一欄收窄範圍,再去下面對應段落睇詳細優缺點。
| 型號 | 尺寸/解像度 | 面板 | 最高更新率 | 接口重點 | 最啱邊類人 |
|---|---|---|---|---|---|
| 小米 A27i 2026 | 27 吋 FHD | IPS | 144Hz | DP 1.4、HDMI 2.0 | 學生、文書入門 |
| MSI PRO MP273QW E14 | 27 吋 QHD | IPS | 144Hz | HDMI 2.0b ×2、DP 1.2a、喇叭 | 開表格、多視窗返工 |
| Dell S2725QC | 27 吋 4K | IPS | 120Hz | USB-C 65W、HDMI ×2、5W 喇叭 ×2 | 手提電腦一線通 |
| Philips 27E1N5900R | 27 吋 4K | IPS | 60Hz | USB-C 65W、HDMI 2.0、DP 1.2 | 要升降底座嘅 SOHO |
| Acer Nitro XV272U V3 | 27 吋 QHD | IPS | 180Hz | HDMI 2.0 ×2、DP 1.2 | 返工打機兩邊走 |
| ASUS TUF VG27AQM5A | 27 吋 QHD | Fast IPS | 300Hz | HDMI、DisplayPort | 競技 FPS 玩家 |
| Samsung Odyssey OLED G5 G50SF | 27 吋 QHD | OLED | 180Hz(DP) | DP 1.4、HDMI 2.0 | 第一次試 OLED |
| LG UltraGear 27GX700A-B | 26.5 吋 QHD | WOLED | 280Hz | HDMI 2.1 ×2、DP 1.4 | 高階 OLED 打機 |
| ASUS ProArt PA278CGV | 27 吋 QHD | IPS | 144Hz | USB-C 90W | 入門修圖、設計 |
| Dell UltraSharp U2725QE | 27 吋 4K | 增強型 IPS Black | 120Hz | Thunderbolt Hub、RJ45 | 專業剪片、Mac 串接 |
| Apple Studio Display | 27 吋 5K | IPS | 60Hz | Thunderbolt 5 | Mac 生態用家 |
| Samsung ViewFinity S8 S80HF | 27 吋 5K | IPS | 60Hz | USB-C 90W、HDMI 2.1、KVM、LAN | 要 5K 但唔限 Mac |
返工文書入門:27 吋夠大又唔使諗太多
文書螢幕最重要係字清、唔閃、擺得落枱。呢組兩款都係 27 吋 IPS 加 144Hz,分別在於解像度同接口取向。
小米 A27i 2026

一句定位:呢個榜入面門檻最低嘅 27 吋 144Hz 螢幕。入選原因係規格實在:99% sRGB 加 ΔE<1 嘅色準,喺入門價位好少見;144Hz 令拉視窗、捲網頁都順,下班打下輕量遊戲亦頂得順。
啱學生、宿舍同屋企副芒,主要用嚟上網、寫文件、睇串流。唔啱坐得好近、要睇大量細字表格嘅用家,因為 27 吋配 FHD 點距較鬆。
- 面板:27 吋 IPS、1920×1080、178° 可視角度
- 畫質:300 尼特、1500:1、99% sRGB、ΔE<1
- 更新率:144Hz、6ms
- 接口:DP 1.4 ×1、HDMI 2.0 ×1
- 機身:3.9 公斤、VESA 75×75 毫米
要留意嘅缺點:27 吋鋪 1080p,坐得太近會見到文字邊緣鬆咗,大約坐 70 厘米左右最自然;冇 USB-C、冇喇叭;保養係三年到店,唔係上門,原裝紙箱最好留住。
MSI PRO MP273QW E14

一句定位:想要 27 吋 2K 但只係返工用嘅最直接選擇。同一個 27 吋,換成 2560×1440 之後文字爽手好多,Excel 一版睇到嘅行數亦多咗。MSI 連文書線都畀足 144Hz,兩個 HDMI 方便同時接公司機同私人機。
啱日日開試算表、同時要開兩三個視窗嘅上班族;白色機身配淺色書枱都好襯。唔啱要一條線接手提電腦嘅人。
- 面板:27 吋 IPS、WQHD 2560×1440
- 更新率:144Hz
- 接口:HDMI 2.0b ×2(WQHD@144Hz)、DisplayPort 1.2a ×1
- 其他:2W×2 內置喇叭、白色機身
要留意嘅缺點:底座只可以調仰角,冇升降;冇 USB Hub、冇 Type-C。枱面矮或者人高嘅話,要預留預算買臂架。
延伸閱讀:小米 電腦螢幕 推薦|A 同 G 兩條線點揀,11 款港行現售顯示器
延伸閱讀:MSI 電腦螢幕 推薦|尾碼睇更新率,PRO 到 MPG 四條線港行顯示器
手提電腦一條線搞掂:USB-C 供電螢幕
返屋企插一條 USB-C 就有大芒、有充電、有 USB 位,係 hybrid work 最實際嘅升級。揀之前先確認部手提電腦嘅 USB-C 支援 DisplayPort Alt Mode 同 Power Delivery,否則一線通只係得個講字。
Dell 27 Plus 4K USB-C S2725QC

一句定位:一線通之餘,連喇叭同 120Hz 都包埋嘅家用 4K。同類 USB-C 螢幕好多仲停喺 60Hz,S2725QC 做到 4K 120Hz,再加兩個 5W 喇叭,書枱可以少一對喇叭。Dell 顯示器有三年有限硬體保固同三年高級更換服務,確認要換機後下一個工作天送替換機上門。
啱 MacBook Air、輕薄 Windows 筆電用家,同埋想要一部機兼顧返工同睇片嘅人。唔啱用效能型筆電、需要 90W 以上供電嘅用家。
- 面板:27 吋 IPS、3840×2160、99% sRGB
- 更新率:最高 120Hz
- USB-C:上行連最高 65W 供電
- 其他接口:HDMI ×2
- 喇叭:5W ×2
要留意嘅缺點:65W 對 14 吋以上效能筆電可能唔夠快叉;冇乙太網口,要有線上網就要睇 Dell Pro Plus 線。
Philips 27E1N5900R

一句定位:一線通加升降底座,最似「工作站」嘅入門 4K。27 吋 4K IPS 有 DisplayHDR 400 同約 96% DCI-P3、Delta E 小於 2,色準比一般文書芒高一級;USB-C 支援 DP Alt 模式同 65W 供電,MultiView 可以同時顯示兩部裝置畫面。
啱同時要接手提電腦同桌面機、又重視坐姿嘅 SOHO 用家;底座有 130mm 升降同 90 度打直。唔啱想打機要高更新率嘅人。
- 面板:27 吋 IPS 4K、400 尼特、DisplayHDR 400
- 色彩:DCI-P3 約 96%、Delta E 小於 2
- USB-C:DP Alt 模式、最高 65 瓦供電,另有兩個 USB 3.2
- 其他接口:HDMI 2.0 ×1、DisplayPort 1.2 ×1
- 底座:130mm 高度調校、90 度旋轉、走線槽
要留意嘅缺點:更新率只有 60Hz;冇內置喇叭;對比度 1200:1 屬一般 IPS 水平,夜晚睇黑底畫面會見到微微泛灰。
延伸閱讀:Dell 電腦螢幕 推薦?七條產品線分野、接埠同保養揀機攻略
延伸閱讀:Philips 電腦螢幕 推薦|解像度切得換嘅 Evnia 同三條辦公線選機指南
打機甜品位:27 吋 2K 高更新率
27 吋 QHD 係而家電競螢幕最多人揀嘅組合:比 1080p 清,對顯示卡又遠比 4K 輕手。呢組兩款一個平衡、一個專攻速度。
Acer Nitro XV272U V3

一句定位:日頭返工、夜晚打機嘅混合用家甜品位。27 吋 2K IPS 配 180Hz,0.5 毫秒 GTG 最低值,加上 400 尼特同 DisplayHDR 400,再有高低升降,打開放世界同競技遊戲都應付到。Acer 標準桌上型顯示器喺香港有三年本地上門保養,唐樓冇𨋢嘅用家會好有感。
啱一部機做晒返工同打機、主力用電腦打機嘅玩家。唔啱主要接新世代遊戲主機、想食盡 4K 高幀數嘅人。
- 面板:27 吋 IPS、2560×1440、1000:1
- 更新率/反應:180Hz、1 毫秒(GTG 最低 0.5 毫秒)
- HDR:DisplayHDR 400、400 尼特
- 接口:HDMI 2.0 ×2、DisplayPort 1.2、喇叭同耳機輸出
- 底座:可升降
要留意嘅缺點:接口版本比 Predator 線舊,HDMI 2.0 接主機唔會有 4K 120Hz;冇 USB-C。
ASUS TUF Gaming VG27AQM5A

一句定位:2K 解像度入面追求極速嘅競技之選。TUF 係 ASUS 較抵入手嘅電競線,VG27AQM5A 喺 27 吋 QHD 上面推到 300Hz,色域寫住 95% DCI-P3,唔止快,色彩都唔差。ASUS 液晶顯示器保養 36 個月起,購買指定型號後 30 日內登記仲可以延長上門保養至四年。
啱打 FPS、MOBA,顯示卡又出得到 200 幀以上嘅玩家。唔啱用手提電腦內顯、或者主要玩單機劇情遊戲嘅人——300Hz 用唔盡。
- 面板:27 吋 QHD、Fast IPS
- 更新率:300Hz
- 色域:95% DCI-P3
- 保養:36 個月起,指定型號登記可延至四年上門
要留意嘅缺點:要食盡 300Hz 對顯示卡要求好高,配中階顯示卡嘅話實際幀數未必上到;同系 VG27AQL5A(210Hz)先係預算較緊嘅替代。
延伸閱讀:ACER 電腦螢幕 推薦?SA273 到 X27U OLED,五條線同上門保養拆解
延伸閱讀:ASUS 電腦螢幕 推薦?TUF、ROG OLED 同 ProArt 各自啱邊種書枱
OLED 電競螢幕:黑位同反應時間一次升級
OLED 每粒像素自己發光,黑色係真黑,反應時間去到 0.03ms,係 LCD 追唔到嘅體驗。代價係亮度較低、有燒屏風險,所以揀機之前要一併睇埋保養條款。
Samsung Odyssey OLED G5 G50SF

一句定位:由 IPS 跳上 OLED 門檻最低嘅一步。G50SF 冇 USB-C、冇喇叭、機座只可傾斜,所有資源都擺晒落塊面板:27 吋 QHD OLED、DisplayPort 最高 180Hz、0.03ms,DCI 覆蓋 99%。Samsung 香港顯示器有 36 個月上門保養,OLED 型號官方規格表寫明正常使用下出現嘅燒印都在保用範圍。
啱 27 吋書枱、主力打競技遊戲、想要 OLED 黑位但唔想上 4K 嘅玩家。唔啱部機正對窗口、或者要接遊戲主機嘅人。
- 面板:27 吋 OLED、QHD 2560×1440
- 更新率:DisplayPort 最高 180Hz、HDMI 最高 144Hz
- 反應/對比:0.03ms (GTG)、1,000,000:1
- 色域:DCI 99%、Pantone 驗證
- 接口:DisplayPort 1.4 ×1、HDMI 2.0 ×1、耳機插口
要留意嘅缺點:典型亮度只有 200 cd/㎡,光猛房間會覺得暗;機座唔升得高又唔轉得,要另配臂架;HDMI 封頂 144Hz。
LG UltraGear 27GX700A-B

一句定位:27 吋 OLED 陣營入面規格最齊嘅高階之選。用 LG 第 4 代 WOLED 面板,26.5 吋 QHD 配 280Hz,典型亮度 335 cd/m²,拎到 DisplayHDR True Black 500;兩個 HDMI 2.1 接 PS5 都冇問題,支架四向調校齊。內建 OLED Screen Move 像素位移同亮度限制,減低燒屏風險。
啱電腦同遊戲主機一齊接、想要 OLED 但唔想犧牲亮度嘅玩家。唔啱長期顯示固定畫面(例如監控、股票報價)嘅用法。
- 面板:26.5 吋 QHD WOLED、0.03ms
- 更新率:280Hz
- 畫質:典型亮度 335 cd/m²、DCI-P3 99.5%、10-bit
- 接口:HDMI 2.1 ×2、DisplayPort 1.4 ×1、USB 下行 ×2、四極耳機孔
- 支架:傾斜、升降、旋轉、直立,VESA 100×100
要留意嘅缺點:DisplayPort 仍然係 1.4 而唔係 2.1;OLED 亮度天生低過 LCD,窗邊位會唔夠光;LG 條款列明長時間顯示固定圖像造成嘅燒屏屬使用風險,要自己注意用法。
延伸閱讀:Samsung 電腦螢幕 推薦|OLED 燒印保埋、3 年上門保養嘅港行顯示器
延伸閱讀:LG 電腦螢幕 推薦?UltraGear、UltraFine 同智能顯示器點分工
設計、修圖同剪片:色準行先
做創作嘅螢幕,最重要唔係更新率,而係色域、Delta E 同出廠校色。呢組一款係入門創作位,一款係專業工作站級。
ASUS ProArt PA278CGV

一句定位:入門創作螢幕入面最多面手嗰部。27 吋 QHD IPS 有 95% DCI-P3、Delta E 小於 2 同 Calman Verified 認證,再加 USB-C PD 90W,同埋 144Hz 同 FreeSync Premium——即係落咗班想打機都頂得住。
啱自由工作者、設計系學生、Instagram 相片後製,同埋用 MacBook Pro 需要 90W 供電嘅創作者。唔啱要做 4K 影片剪接、需要逐像素睇片嘅人。
- 面板:27 吋 QHD IPS、144Hz
- 色彩:95% DCI-P3、Delta E 小於 2、Calman Verified
- USB-C:PD 90W
- HDR:DisplayHDR 400
- 同步:FreeSync Premium
要留意嘅缺點:QHD 解像度做 4K 剪片要縮放預覽;DisplayHDR 400 只係入門 HDR,唔適合做 HDR 調色。
Dell UltraSharp U2725QE

一句定位:專業剪片同 Mac 多芒工作站嘅 Thunderbolt 中樞。27 吋 4K 用增強型 IPS Black,對比比一般 IPS 深,色域去到 99% DCI-P3,最高 120Hz。Thunderbolt Hub 支援串接第二部螢幕,加上 RJ45 有線網口,成張枱嘅線可以收到得一條。
啱影片剪接、攝影師同用 Mac 開雙芒嘅用家。唔啱只係返工打字、或者主力打機嘅人——功能用唔盡。
- 面板:27 吋 4K、增強型 IPS Black
- 更新率:最高 120Hz
- 色域:99% DCI-P3、99% Display P3
- 連接:Thunderbolt Hub(可串接第二部螢幕)、RJ45
- 保養:三年有限硬體保固、三年高級更換服務
要留意嘅缺點:屬旗艦級價位;IPS Black 始終係 LCD,黑位唔及 OLED;同系有 31.5 吋 U3225QE,枱夠深先好考慮。
延伸閱讀:螢幕掛燈推薦 2026|Top 10 熱門型號一覽及選購指南
Mac 用家同 5K 解像度:文字銳利度嘅終極答案
macOS 嘅縮放方式對 27 吋 5K(5120×2880)最友善,可以做到精準 2 倍縮放,文字好似印刷品咁利。4K 螢幕接 Mac 用「看起來像 2560×1440」時會出現非整數縮放,字邊會軟少少。所以 Mac 用家先值得認真考慮 5K。
Apple Studio Display

一句定位:Mac 生態入面最無縫嘅一線式螢幕。新一代標準版維持 27 吋 5K Retina,但升級到 Thunderbolt 5,一條線就可以幫 MacBook 充電、傳影像同數據;1200 萬像素鏡頭支援人物置中同桌上視角,再配三咪高峰陣列同六揚聲器,開會唔使另外買 webcam 同喇叭。
啱 MacBook、Mac mini 同 Mac Studio 用家,尤其成日開視像會議嘅人。唔啱 Windows 為主或者打機嘅用家——接 Windows 雖然出到畫面,但人物置中、空間音訊同韌體更新等功能未必用到。
- 面板:27 吋 5K Retina IPS
- 更新率:60Hz
- 連接:Thunderbolt 5
- 視聽:1200 萬像素鏡頭、三咪高峰陣列、六揚聲器支援空間音訊
- 選項:Nano-texture 玻璃、不同支架或 VESA 掛架連接器
要留意嘅缺點:更新率仍然 60Hz;預設支架只可以調傾斜度,想升降要落單時揀定;以單一螢幕計屬旗艦級定位。要 120Hz 就要上 Studio Display XDR。
Samsung ViewFinity S8 S80HF

一句定位:唔限 Mac 都用得嘅 5K 工作螢幕。S80HF 係 Samsung 香港現售顯示器入面惟一一部 5K 型號,27 吋 5120×2880 IPS,同 Studio Display 一樣解像度,但接口更齊:USB-C 90W、HDMI 2.1、以太網、三個 USB-A 同 KVM,底座仲有升降同打直。
啱 Mac 加 Windows 雙機用家、想要 5K 銳利度但唔需要內置鏡頭同喇叭嘅人。唔啱需要 Apple 鏡頭同音響整合、或者想要高更新率嘅人。
- 面板:27 吋 IPS、5120×2880、sRGB 99%
- 更新率/反應:60Hz、5ms (GTG)
- 接口:USB-C 90W、DisplayPort、HDMI 2.1、以太網、USB-A 3.2 Gen1 ×3、USB-C 下行 ×1
- KVM:有
- 機座:升降 120mm、左右旋轉 ±45°、軸轉 ±92°
要留意嘅缺點:同樣只有 60Hz;冇 Apple 嗰套鏡頭同六揚聲器;Mac 以外嘅電腦用 5K 要確認顯示卡同接口輸出得到。
延伸閱讀:Apple Studio Display 好唔好?2026 終極選購指南:實測比較、優缺點
延伸閱讀:Apple Studio Display XDR 好唔好?深度評測Mini-LED、120Hz,買前必睇Mac兼容性陷阱
買電腦螢幕常見伏位同香港保養

規格表睇得再仔細,買錯行貨渠道或者唔知保養細節,一樣會蝕。以下幾樣係香港用家最常中嘅伏。
壞點、光點換機時限各品牌唔同
面板有少量壞點屬製程常態,但各品牌嘅換機門檻同時限唔一樣,開箱第一日就應該用純色全屏畫面逐隻顏色掃一次。
- LG:購買日起十日內發現五個或以上暗點/亮點,可以要求更換產品
- Acer:代理條款有七日內光點暗點換面板安排
- MSI:代理有七日光點保障,喺 MSI Care 註冊仲可以多三個月保養
- 做法:單據同原裝紙箱留住,過咗時限就只可以行一般保養程序
OLED 燒屏保唔保要逐個牌睇
OLED 會唔會出現烙印,同用法關係最大:長時間顯示固定工作列、高亮度靜態畫面最傷。各品牌對燒屏嘅保養態度亦差好遠,揀 OLED 前要對清楚:
- Samsung:官方規格表寫明正常使用下嘅燒印受保,商業使用、濫用除外
- MSI:QD-OLED 型號官方列明三年面板保養並包括烙印
- Philips:Evnia OLED 型號 5 年原廠保養,Evnia 全線 49 個月上門
- ASUS:液晶顯示器可登記延至四年,但 OLED 型號唔包括喺延長保養之內
- LG:條款列明長時間顯示靜態圖像會導致燒屏,用法要自己注意
水貨同行貨保養分別
螢幕體積大、運送易撞,壞咗要送修嘅機會唔低。MSI 官方條款寫明只有手提電腦享有國際保養,螢幕一律按購買地區處理;Samsung 香港同澳門嘅保養亦唔互通。水貨表面上平少少,一旦面板出事就要自己搞跨境維修,計落未必著數。
- 三年上門:Samsung、Acer 標準桌上型、ASUS(可登記延至四年)
- 三年更換服務:Dell,下一個工作天送替換機
- 三年到店:小米,要自己攞去指定服務中心
- 三年有限保養:Lenovo 全線一致
擺位、眩光同用眼習慣
勞工處指南指出,眩光係引致眼睛疲倦同不適嘅主要原因,螢幕應該同窗戶或主要光源成直角擺放,桌面照明約 300 至 500 勒克司最理想。指南亦提到螢幕釋放嘅輻射量遠低於國際組織訂定嘅可接受限量,冇必要為咗「防輻射」加裝濾鏡。
- 高度:螢幕最頂一行對正眼睛或略低
- 距離:約一隻手臂長,即大約 350 至 600 毫米
- 休息:每用一至兩小時,休息 5 至 15 分鐘望遠處
延伸閱讀:Lenovo 電腦螢幕 推薦|ThinkVision 同 Legion 睇字頭揀機指南
常見問題 (FAQ)
27 吋應該揀 FHD、2K 定 4K?
以文書同打機為主,2K(QHD)係最平衡嘅選擇:字夠清、對顯示卡負擔又唔大。FHD 適合預算有限或者坐得較遠嘅用家;4K 適合修圖、剪片同 Mac 用家,但 Windows 通常要開 125% 至 150% 縮放。
文書用途需唔需要 144Hz?
唔係必需,但而家連入門型號都有 100Hz 至 144Hz,拉視窗、捲網頁會明顯順滑。要留意部分手提電腦內顯同 HDMI 版本未必輸出到高更新率,買之前睇清楚接口。
OLED 螢幕適唔適合返工用?
打機、睇片同修圖好啱,但如果你每日長時間顯示固定嘅工作列、表格或者監控畫面,OLED 有燒屏風險,IPS 會穩陣啲。真係想用 OLED 返工,揀燒屏有保養嘅品牌,並開啟像素位移等保護功能。
手提電腦點知支唔支援 USB-C 一線通?
睇手提電腦 USB-C 位旁邊有冇 DisplayPort 或者 Thunderbolt 標誌,或者查規格表有冇寫「DP Alt Mode」同「Power Delivery」。另外要對返供電瓦數:輕薄筆電 65W 通常夠用,效能型筆電就要 90W 或以上。
PS5 接電腦螢幕要留意咩?
想用 4K 120Hz 就要 HDMI 2.1 接口,例如 Dell S2725QS 兩個 HDMI 都支援 4K 120Hz、LG 27GX700A-B 有兩個 HDMI 2.1。HDMI 2.0 嘅螢幕接 PS5 一樣用得,只係 QHD 或 4K 下更新率會較低。
電腦螢幕要唔要買護眼濾鏡?
一般唔使。勞工處指南指出螢幕輻射量遠低於國際標準,濾鏡亦唔係設計嚟擋輻射;反而揀有不閃爍、低藍光模式嘅螢幕,配合正確擺位同定時休息,對減少眼睛疲勞更有效。

延伸閱讀:手提電腦推介 2026|Top 12 返學、返工、剪片到打機,MacBook 同 Windows AI 筆電逐組拆
唔好由「最平」或者「最快」開始揀,由你部電腦同張枱開始:打文件上網,小米 A27i 2026 夠用;成日開大表格上 MSI MP273QW E14;MacBook 一線插晒揀 Dell S2725QC;打 FPS 揀 ASUS VG27AQM5A;試 OLED 由 Samsung G50SF 起步,兼接 PS5 揀 LG 27GX700A-B;修圖入 ProArt PA278CGV,Mac 用家直接上 5K。
唯一唔建議:顯示卡追唔上,都為「電競」兩個字去追 300Hz。

身為資深 3C 達人與內容編輯,Noah 熱衷於挖掘各類新奇有趣的電子產品。憑藉多年在香港科技媒體的實戰經驗,為你帶來最新、最真實的產品實測與消費建議,是你最可信賴的數碼導航員。

