買 mon 最肉痛嘅一刻,唔係揀型號嗰陣,係開箱撻着之後見到塊芒有粒唔會熄嘅光點。香港嘅 MSI 顯示器喺代理層面補返呢一格:經指定經銷商買,取貨後七日內見到光點或暗點可以換新。
難關其實落喺型號。MSI 電腦螢幕 推薦清單一拉開,PRO、MAG、MPG 幾個系列名再夾埋 E14、X24、X32 呢批尾碼,望落好似一串密碼;編輯部逐款對返官方規格表,發現尾碼其實有規律。
以下由尾碼解碼開始,逐條線拆現售型號嘅面板、接埠同支架,再講燒印防護。
MSI 電腦螢幕 推薦入門:四條產品線同型號尾碼解碼

MSI 香港現售嘅顯示器,粗略數落去都有三十幾款,型號串串都係英文字母夾數字。但揀機其實唔使逐款睇 —— 先認清楚係邊條產品線,再讀個尾碼,已經可以一次過篩走一大半唔啱你嘅型號。
PRO、Modern、MAG、MPG 各自服務邊種人

MSI 把顯示器分成幾條命名清晰嘅線,每條線嘅設計目標唔同,唔係單純「貴啲平啲」咁簡單。
- PRO:文書辦公線,外形低調、多數有內置喇叭同減藍光,部分型號出白色版本。
- PRO MAX:PRO 之上嘅商務線,加入 Type-C 供電、USB hub 同 KVM,甚至有 QD-OLED 面板。
- Modern:同樣走辦公路線,但側重生活感 —— 有內置 Wi-Fi、藍牙、Dolby Audio 喇叭嘅智能螢幕,亦有 21:9 超闊屏。
- MAG:主流電競線,主打規格對得住嘅高更新率面板,款式最多、尺寸由 24.5 吋去到 34 吋。
- MPG:旗艦電競線,QD-OLED、量子點 Mini LED、DisplayPort 2.1a 呢類新技術先喺呢條線出現。
尾碼 E14/E20/X24/X32 其實就係更新率
MSI 近兩代型號尾碼睇落似亂碼,但對住官方規格表逐款核一次就會發現,尾碼嗰兩個數字基本上就係更新率嘅頭兩位。認得呢條規律,喺零售清單掃一眼就估到部機幾多 Hz。
- E6:60Hz,例如 PRO MP273UP E6。
- E12:120Hz,例如 PRO MP341CQW E12。
- E14:144Hz,例如 PRO MP243 E14、PRO MAX 271QPHW E14。
- E16:160Hz 級數,例如 MAG 272URDF E16;MAG 322UP QD-OLED E16 就係 165Hz。
- E18V/E20/E21:180Hz/200Hz/210Hz,例如 MAG 325QF E18V、MAG 345CQRF E20、MAG 275QF E21。
- X24/X32:240Hz/320Hz,例如 MAG 255F X24、MAG 274QPF X32。
剩返嗰串字母同數字都有跡可尋:頭嗰兩三個數字係尺寸同解像度(27 開頭多數係 27 吋、34 開頭就係 34 吋),中間嘅 Q 代表 QHD、U 代表 UHD 4K、C 代表曲面、W 代表白色機身。所以「MAG 345CQRF E20」拆開就係:MAG 線、34 吋、曲面、QHD 級解像度、200Hz。
香港行貨清單同全球目錄唔一樣
MSI 全球官網嘅顯示器目錄比香港零售見到嘅長好多,當中包括 MEG 旗艦線同一啲冇入香港嘅型號。落單之前值得留意,網上評測講嘅型號未必喺香港買得到,而香港有售嘅型號亦唔一定喺每個海外評測榜單見過。
延伸閱讀:Dell 電腦螢幕 推薦?七條產品線分野、接埠同保養揀機攻略
PRO 系列文書線:連入門機都畀足 144Hz

幾年前講「文書 mon」,預設就係 60Hz、塑膠厚邊、接埠得一個 HDMI。MSI PRO 線而家嘅入門型號已經唔係咁:24 吋 IPS 面板、144Hz、三邊窄框、內置喇叭,基本上係規格向下滲透嘅結果。對純粹返工打字、上網、開會嘅人嚟講,呢條線先係最值得睇嘅起點。
PRO MP243 E14 同 MP242 E14C:接埠差一個位

呢兩款係 PRO 線最入門嗰格,都係 23.8 吋 IPS、1920×1080、144Hz、1500:1 對比度、300 nits,分別主要喺接埠同供電方式。
- PRO MP243 E14:1 個 HDMI 1.4b(FHD@144Hz)加 1 個 DisplayPort 1.2a,內置火牛,枱底少一嚿變壓器。
- PRO MP242 E14C:把 DisplayPort 換成 Type-C(DP alt.)連 15W 供電,插住手提電腦就同時出畫面同慢充,但用外置火牛。
- 共通點:2W×2 內置喇叭、100×100mm VESA 孔、Anti-glare 霧面處理、支援 HDR Ready。
- 要留意:兩款都只調得仰角(-5° 至 20°),升唔到高、轉唔到直度,想升高就要自己配臂架。
15W 供電對輕薄機(例如淨係充電嘅平板或者低耗電筆電)夠用,但對主流 65W 級數嘅手提電腦就只係「慢慢補血」,唔可以當正式充電器用。呢個位好多人落單先發現。
PRO MP273QW E14:27 吋上到 2K

27 吋配 1080p,文字邊緣會鬆散;同一個尺寸換成 2560×1440 就爽手好多,Excel 一版睇到嘅行數亦多咗。MP273QW E14 就係填呢個位:27 吋 IPS、WQHD、144Hz、2 個 HDMI 2.0b(WQHD@144Hz)加 1 個 DisplayPort 1.2a、2W×2 喇叭,白色機身。
- 啱邊類人:日日開表、開文件、同時要開兩三個視窗嘅人。
- 順帶好處:144Hz 唔止打機先用得着,拉視窗同捲網頁都明顯順滑啲。
- 限制:同樣得仰角可調、冇 USB hub、冇 Type-C。
PRO MP273UP E6:4K 靜態畫面派
MP273UP E6 行另一條路:27 吋 IPS、3840×2160 4K、但更新率只得 60Hz、反應時間 4ms GtG。呢款係擺明車馬畀「睇字多過打機」嗰班人,例如做排版、睇圖、剪片預覽。
- 接埠:2 個 HDMI 2.0b(4K@60Hz)加 1 個 DisplayPort 1.4a、1 個耳機輸出,內置 3W×2 喇叭。
- 人體工學:呢款支架升得(0 至 110mm),仲轉得直度(-90° 至 90°),係 PRO 線入面少數三向可調嘅型號。
- 要留意:60Hz 打機會覺得「頓」,而且 VESA 孔係 75×75mm,配臂架前要對清楚。
PRO MP341CQW E12:34 吋曲面辦公

想一部機頂兩部用,PRO MP341CQW E12 係 PRO 線入面最闊嗰款:34 吋、3440×1440 UWQHD、1500R 曲面、VA 面板、120Hz、3500:1 對比度。VA 面板嘅黑位比 IPS 深,夜晚喺屋企用冇咁「灰」,但反應時間係 4ms GtG,打競技遊戲會見到殘影。
延伸閱讀:小米 電腦螢幕 推薦|A 同 G 兩條線點揀,11 款港行現售顯示器
PRO MAX 同 Modern:一條 Type-C 過晒電同畫面

PRO 線解決「夠唔夠睇」,PRO MAX 同 Modern 解決嘅係「枱面夠唔夠乾淨」。呢兩條線最大分別喺接駁能力:Type-C 一條線同時傳畫面、供電同 USB 訊號,配合 KVM 就可以一套鍵盤滑鼠控制兩部電腦。
PRO MAX 271QPHW E14:65W 供電加 KVM
27 吋 IPS、2560×1440、144Hz、1500:1 對比度、300 nits,Adaptive-Sync 防撕裂。真正分別喺後面:
- 影像接埠:2 個 HDMI 2.0b(WQHD@144Hz)、1 個 DisplayPort 1.2a、1 個 Type-C(DP alt.)連 65W 供電。
- USB:2 個 USB 5Gbps Type-A 加 1 個 Type-B 上行,即係螢幕本身做埋 USB hub。
- 人體工學:升降 0 至 110mm、直度 -90° 至 90°,內置 3W×2 喇叭,VESA 75×75mm。
- 限制:面板顯示色數係 16.7M(8-bit 級數),做專業色彩工作會覺得階調唔夠。
65W 對大部分 13 至 14 吋商務筆電係真正夠用嘅供電水平 —— 合埋蓋返工,插一條線就搞掂畫面、充電同外接鍵鼠。
PRO MAX 271UPXW12G:QD-OLED 入辦公室

PRO MAX 271UPXW12G 係 MSI 把 QD-OLED 面板放落商務線嘅型號:26.5 吋、3840×2160 4K、120Hz、0.03ms GtG、對比度 1500000:1、VESA DisplayHDR True Black 400、Anti-Glare Low Reflection 表面處理。
- 接埠最齊:2 個 HDMI 2.1(UHD@120Hz)、1 個 DisplayPort 1.4a、1 個 98W Type-C、再加 1 個 15W Type-C。
- USB hub:4 個 USB 5Gbps Type-A 加 1 個 Type-B。
- 支架:升降幅度 0 至 150mm,係全線最闊,配合 -90° 至 90° 直度轉向,睇長文件好用。
- 要諗清楚:OLED 面板長期顯示同一個工作列同 Dock,燒印風險比 LCD 高,要靠下面講嘅 OLED Care 去拉長壽命。
Modern MD272UPSW:內置 Wi-Fi、藍牙同 Dolby Audio

Modern MD272UPSW 係 MSI 嘅 Google TV 智慧顯示器,27 吋 IPS 4K、60Hz、94% Adobe RGB/98% DCI-P3,但賣點唔喺打機規格,而係佢自己已經係一部識上網嘅機。唔使開電腦,撳個遙控就直接入到串流介面。
- 無線:內置 Wi-Fi 5(802.11 a/b/g/n/ac)、藍牙 5.0,仲有一個有線 LAN 埠。
- 聲音:3W×2 喇叭,由 Dolby Audio 調校,唔駁電腦都播到串流。
- 系統:行 Google TV 並附遙控,亦可以用手機上嘅 Google TV app 操控同打字,輸入密碼快好多。
- 接埠:1 個 HDMI 2.0b(UHD@60Hz)、1 個 DisplayPort 1.4a、1 個 65W Type-C、2 個 USB 2.0 Type-A。
- 支架:升降 0 至 110mm,VESA 75×75mm。
細單位想一部機兼做工作螢幕同睇劇機,呢款嘅定位就好清楚:唔使開電腦都用得,但 60Hz 同 4ms 反應時間擺明唔係打機用。
Modern MD342CQP:21:9 一部當兩部

34 吋、3440×1440、1500R 曲面、VA 面板、120Hz、3500:1 對比度。同 PRO MP341CQW E12 相比,MD342CQP 多咗一整套接駁能力:98W Type-C、2 個 USB 5Gbps Type-A 加 Type-B 上行、2×3W 喇叭,支架升得 0 至 110mm 同轉得 -5° 至 5°。
對於要同時開文件、通訊軟件同瀏覽器嘅人,21:9 比兩部 16:9 螢幕少咗中間嗰條黑邊,而且只佔一個 VESA 位。代價係 VA 面板 4ms GtG,打射擊遊戲仍然唔係佢強項。
延伸閱讀:Philips 電腦螢幕 推薦|解像度切得換嘅 Evnia 同三條辦公線選機指南
MAG 電競線:香港最多人買嗰格

MAG 係 MSI 顯示器出貨量最大嘅一條線,亦係香港零售陳列最多款嗰條。呢條線嘅邏輯好簡單:把高更新率面板同 Adaptive Sync 做到普及價位帶,外形收斂、唔靠 RGB 燈搏眼球。
MAG 255F X24:24.5 吋 240Hz 競技底線

24.5 吋、1920×1080、Rapid IPS、240Hz、0.5ms GtG 最小值、AMD FreeSync Premium、87%/90%/117% 嘅 Adobe RGB/DCI-P3/sRGB 色域覆蓋。
- 點解仲要 1080p:競技類遊戲追求幀數,1080p 令中階顯示卡都推得郁 240fps。
- 接埠:2 個 HDMI 2.0b(FHD@240Hz)、1 個 DisplayPort 1.2a、1 個耳機輸出。
- 限制:得仰角可調,冇內置喇叭,色域覆蓋亦係 MAG 線入面較低嗰批。
MAG 275QF E21 同 274QF X24:2K 高更新率兩種取向

兩款都係 27 吋 2560×1440,但取態唔同。
- MAG 275QF E21:210Hz、Rapid IPS、1200:1 對比度、300 nits(HDR 峰值 400 nits)、VESA DisplayHDR 400、同時支援 G-SYNC Compatible 同 AMD FreeSync Premium,色域 94%/95%/121%。
- MAG 274QF X24:240Hz、0.5ms GtG 最小值、1000:1 對比度、250 nits、HDR Ready、AMD FreeSync Premium,色域 93%/96%/130%。
簡單講:想要 HDR 認證同 NVIDIA 顯示卡官方認證嘅同步支援,揀 275QF E21;淨係想多 30Hz 同更闊 sRGB 覆蓋,274QF X24 更對路。兩款都係得仰角調整,配臂架先解決得到高度問題。
MAG 274QPF X32:320Hz 加 24.5 吋模式
MAG 274QPF X32 係 MAG 線目前最快嗰部:27 吋、2560×1440、Rapid IPS、320Hz、0.5ms GtG 最小值、SDR 300 nits/HDR 峰值 400 nits、VESA DisplayHDR 400、G-SYNC Compatible 加 AMD FreeSync Premium、色域高達 95%/97%/129%。
- 24.5 吋模式:可以把顯示區域縮細到 24.5 吋,令整個畫面落喺視野中央,射擊遊戲玩家唔使成日掃眼去睇邊緣資訊。
- 護眼:抗閃爍同低藍光,加上 Anti-glare 霧面處理。
- 玩家功能:內置 Night Vision 同 AI Vision 呢類畫面輔助。
- 限制:320Hz 要靠 DisplayPort 先食盡,用 HDMI 駁主機時要留意上限。
Rapid IPS 到底快喺邊
MAG 線大量採用 Rapid IPS,呢種面板係針對傳統 IPS「色靚但轉得慢」嘅缺點做嘅改良版。舊式 TN 面板夠快但可視角度同色彩差,VA 對比度高但反應慢 —— Rapid IPS 嘅賣點就係把 IPS 嘅 178°/178° 可視角同色彩表現,同 0.5ms 級嘅灰階反應放埋一齊,所以同一部機白天打字、夜晚打機都應付到。
延伸閱讀:ACER 電腦螢幕 推薦?SA273 到 X27U OLED,五條線同上門保養拆解
要 4K 定要大芒?MAG 上到 32 吋同 34 吋曲面
27 吋 2K 係甜位,但唔係人人夠。想再大或者想要 4K 細膩度,MAG 線上半部就有幾款分工好清楚嘅型號 —— 而且呢一格開始出現 QD-OLED 同雙模式面板。
MAG 272URDF E16:4K 160Hz 切 FHD 320Hz

呢款嘅賣點係一塊面板兩個身份:正常模式行 3840×2160 4K、160Hz;切去 Dual Mode 就變 1920×1080、320Hz。
- 規格:27 吋、0.5ms GtG 最小值、SDR 400 nits/HDR 峰值 400 nits、VESA DisplayHDR 400、Adaptive-Sync。
- 色域:88%/93%/131%(Adobe RGB/DCI-P3/sRGB)。
- 人體工學:仰角 -5° 至 20°、直度 -90° 至 90°。
- 實際意義:單機遊戲同睇片行 4K,打競技就切 FHD 換幀數,唔使買兩部機。
MAG 322UP QD-OLED E16:32 吋 4K OLED 入門位

MAG 322UP QD-OLED E16 嘅規格係 31.5 吋、3840×2160、QD-OLED 面板、165Hz、0.03ms GtG、靜態對比度 1500000:1、VESA DisplayHDR True Black 400、Anti-Reflection 表面處理、色域 98%/99%/138%。
HDR 亮度分三級講:SDR 250 nits、HDR 10% 視窗 450 nits、3% 視窗峰值 1000 nits。QD-OLED 嘅黑位係真黑,夜景遊戲同電影嘅層次感同 LCD 完全唔同班。要留意佢係 AMD FreeSync Premium Pro,冇列 G-SYNC Compatible 認證,而支架調整幅度亦收窄到仰角 -5° 至 15°。
MAG 325QF E18V:Rapid VA 的對比度優勢

31.5 吋、2560×1440、Rapid VA 面板、180Hz、0.5ms GtG 最小值、3500:1 對比度、Adaptive-Sync。32 吋配 2K 解像度,像素密度會比 27 吋 2K 稀疏啲,但換嚟嘅係更大嘅畫面同更平嘅入手門檻。
- 強項:3500:1 對比度係 IPS 機嘅三倍以上,暗場景睇落唔會泛灰。
- 弱項:色域覆蓋 85%/84%/109%,係呢批機入面最保守,做色彩工作唔太合適。
MAG 345CQRF E20:1000R 曲面 34 吋

34 吋、3440×1440 UWQHD、1000R 曲率、200Hz、0.5ms GtG 最小值、3500:1 對比度、AMD FreeSync Premium。1000R 係比較急嘅曲率,坐得近嘅時候畫面邊緣同眼睛嘅距離會拉返近,包裹感強。
要留意佢用外置火牛(19V 3.42A),枱底要預位;支架只有仰角同細幅度直度調整。呢款啱鍾意賽車、飛行模擬同開放世界遊戲嘅人,唔啱追求極速反應嘅競技玩家。
延伸閱讀:Samsung 電腦螢幕 推薦|OLED 燒印保埋、3 年上門保養嘅港行顯示器
MPG 旗艦線:QD-OLED 同量子點 Mini LED
MPG 係 MSI 把新面板技術放出嚟嘅地方。呢條線嘅型號普遍有三個共通點:完整嘅人體工學支架、齊全嘅 Type-C 同 USB hub,以及官方列明嘅面板保養條款。
MPG 272URX QD-OLED:4K 240Hz 加 DisplayPort 2.1a

MPG 272URX QD-OLED 規格係 26.5 吋、3840×2160、QD-OLED 面板、240Hz、0.03ms GtG、對比度 1500000:1、DisplayHDR True Black 400、色域 98%/99%/138%、10-bit 色彩顯示。
- 接埠:2 個 HDMI 2.1(UHD@240Hz)、1 個 DisplayPort 2.1a(UHBR20)、1 個 Type-C 連 98W 供電。
- USB hub:2 個 USB 5Gbps Type-A 加 1 個 Type-B。
- 人體工學:升降 0 至 110mm、直度 -90° 至 90°、仰角 -5° 至 20°,支援 PIP/PBP 雙畫面。
- 官方保養:規格表列明三年保養,包括面板烙印。
DisplayPort 2.1a UHBR20 嘅頻寬足以喺 4K 240Hz 之下唔使壓縮傳輸,係目前最前沿嘅顯示介面之一 —— 不過都要顯示卡本身支援先食到。
MPG 321URX QD-OLED:32 吋 4K 240Hz

31.5 吋、3840×2160、QD-OLED、240Hz、0.03ms GtG、DisplayHDR True Black 400、Anti-Reflection 表面、色域 97%/99%/138%、G-SYNC Compatible。
- 接埠:1 個 DisplayPort 1.4a、2 個 HDMI 2.1(4K@240Hz)、1 個 Type-C 連 90W 供電。
- USB:2 個 USB 2.0 Type-A 加 1 個 Type-B。
- 支架:升降 0 至 110mm、仰角 -5° 至 15°、直度 -10° 至 10°。
- 官方保養:同樣列明三年保養連面板烙印。
32 吋 4K 嘅像素密度同 27 吋 2K 相若,但視野大好多,係而家單螢幕玩家最常揀嘅尺寸。留意佢嘅 USB hub 只係 USB 2.0 級數,接外置硬碟會覺得慢。
MPG 274URDFW E16M:Mini LED 打 DisplayHDR 1000

唔想用 OLED 又想要高 HDR 亮度,呢款就係答案:27 吋、正常模式 3840×2160 160Hz、Dual Mode 切 1920×1080 320Hz、SDR 400 nits/HDR 峰值 1000 nits、VESA DisplayHDR 1000、色域 100%/98%/140%、支援 PIP/PBP。
量子點 Mini LED 背光嘅分區控光令高光位夠亮同時暗位夠沉,而 LCD 面板本身冇燒印疑慮 —— 對於長期開住同一個工作列、又想要 HDR 效果嘅人,呢個組合比 OLED 穩陣。佢用外置火牛(24V 11A),體積唔細,要預位擺。
MPG 346CQRF X24 同 491CQPX QD-OLED:超闊屏兩級

- MPG 346CQRF X24:34 吋、3440×1440、1500R 曲面、240Hz、0.5ms GtG 最小值、4000:1 對比度、400 nits、VESA DisplayHDR 400、支援 PIP/PBP。屬 LCD 陣營嘅高速超闊屏。
- MPG 491CQPX QD-OLED 超闊屏:49 吋、5120×1440 DQHD、1800R 曲面、240Hz、0.03ms GtG、DisplayHDR True Black 400、色域 98%/99%/146%、NVIDIA G-SYNC Compatible 加 AMD FreeSync Premium Pro。
- 491CQPX 接埠:2 個 HDMI 2.1(DQHD@240Hz)、1 個 DisplayPort 1.4a、1 個 98W Type-C、2 個 USB 2.0 Type-A 加 1 個 Type-B。
49 吋 DQHD 等於兩部 27 吋 2K 打橫併埋,但無中間黑邊。落單之前量清楚枱面深度 —— 呢類機需要至少一米闊嘅枱面同足夠嘅後退距離,唔係買咗擺得落就用得舒服。

延伸閱讀:Apple Studio Display XDR 好唔好?深度評測Mini-LED、120Hz,買前必睇Mac兼容性陷阱
OLED 燒印點防?MSI OLED Care 3.0 同 AI Care Sensor
QD-OLED 嘅畫質優勢好明顯,但買之前最多人問嘅始終係同一句:日日開住同一個工作列,兩年之後會唔會留低鬼影?MSI 對呢件事嘅答案分兩層 —— 一層係面板保護技術,一層係保養條款。
三重偵測:標誌、工作列同邊界

MSI OLED Care 由 2.0 開始已經唔止靠傳統嘅像素偏移,而係主動識別畫面上邊啲位置最容易長期靜止。
- 標誌偵測:認出畫面角落長期唔郁嘅遊戲或者電視台標誌,局部調暗。
- 工作列偵測:Windows 工作列係燒印高危區,系統會針對呢條橫帶減低負擔。
- 邊界偵測:睇 21:9 片時上下嘅黑邊、玩 4:3 舊遊戲時左右嘅黑邊,同樣會被處理。
AI Care Sensor 每 0.2 秒睇一次有冇人

OLED Care 3.0 加入咗一個裝喺螢幕下邊框嘅 AI Care Sensor。佢用 CMOS 感測器每 0.2 秒擷取一次影像,交畀內置 NPU 神經網絡處理單元嘅 AI 晶片判斷鏡頭前有冇人。
- 離開自動鎖定:人走開就關畫面,同時降低燒印風險。
- 靠近自動喚醒:返到枱前自動着返,唔使撳掣。
- 自適應調光:偵測到你望開咗,自動調低亮度。
- 自動亮度同色溫:按環境光線同色溫自動調整畫面。
- 兩種控制模式:系統模式交畀 Windows 11 嘅「存在感應」控制;螢幕模式由 OSD 選單控制,Mac、Linux 同遊戲主機都用得。
官方強調傳統感測器分唔清人同物件,容易把枱面雜物當成人,所以保護效果打折扣;AI Care Sensor 嘅賣點就係認人體而唔係認「有嘢郁」。
私隱三條底線:唔上網、唔存檔、只認人體
螢幕裝住一個鏡頭,第一個反應通常係擔心私隱。MSI 喺官方說明列咗三點:感測器唔會連接互聯網,所有運算喺本機完成;只用嚟偵測有冇人,唔會分析其他物件;唔會儲存或者上傳任何數據,亦唔支援影像傳輸。
官方面板保養包唔包燒印
技術以外,條款先係真正保障。MSI 官方公布旗下 QD-OLED 顯示器提供三年面板保養,明確包括老化同烙印問題;喺 MPG 272URX QD-OLED 同 MPG 321URX QD-OLED 嘅官方規格表上面,亦都直接寫住「3 years (including panel burn-in)」。買 OLED 之前,呢一行字比任何宣傳字眼都實際。
延伸閱讀:MSI 電競手提電腦好唔好?五大系列洗牌後,Cyborg 到 Titan 點對號入座
MSI 螢幕幾個真係用得着嘅功能

規格表列出嚟嘅數字好易比較,但日常用落最影響體驗嘅,往往係啲唔上規格表首頁嘅功能。以下幾項係 MSI 顯示器比較常見、而且真係會用到嘅設計。
KVM 同 Type-C 供電:一套鍵鼠切兩部機
KVM 嘅意思係螢幕代你做切換器:一套鍵盤滑鼠插喺螢幕嘅 USB 埠上,撳一下就由桌機轉去筆電,唔使拔線。配合 Type-C 供電,公司機同私人機共用一張枱就變得順暢好多。
- 15W:PRO MP242 E14C 呢類入門型號,只夠慢速補電。
- 65W:PRO MAX 271QPHW E14、Modern MD272UPSW,覆蓋主流商務筆電。
- 90W 至 98W:MPG 321URX QD-OLED、MPG 272URX QD-OLED、MPG 491CQPX QD-OLED、Modern MD342CQP、PRO MAX 271UPXW12G,連高效能筆電都餵得飽。
AI Vision、Night Vision 同 Smart Crosshair

MSI 喺電競型號嘅 OSD 入面放咗一批畫面輔助功能,唔使裝軟件就用得。
- Night Vision:提亮暗部而唔過度沖淡光位,遊戲入面陰影位置嘅敵人睇得清楚啲。
- AI Vision:即時分析畫面內容再調整對比同飽和度,唔使人手逐隻遊戲設定。
- 準星輔助同畫面放大:喺畫面中央疊一個自訂準星;部分 MPG 型號仲有瞄準鏡放大功能,開鏡嗰陣把畫面中央區域再放大。
- PIP/PBP:MPG 272URX QD-OLED、MPG 274URDFW E16M、MPG 346CQRF X24 呢類型號支援雙畫面,一邊打機一邊睇攻略。
EyesErgo 護眼同 Console Mode
長時間對住螢幕,硬件層面嘅減藍光同不閃屏比軟件濾鏡舒服,因為唔會把畫面整到偏黃。MSI 把呢批護眼功能統稱 EyesErgo,文書線同電競線都有。另外部分 MAG 型號有 Console Mode,針對遊戲主機輸出嘅解像度同幀率做優化,駁 PS5 或者 Xbox 嗰陣唔使自己逐項調。
顏色「太紅」其實開個 sRGB 模式就解決
網上講開 MSI 螢幕「顏色太紅」「過飽和」,成因通常係廣色域面板喺冇色彩管理嘅 Windows 環境下出現 sRGB 溢出 —— 即係網頁同相片本來用 sRGB 拍攝,但螢幕用盡 130% 以上嘅覆蓋去顯示。解決方法唔複雜:喺 OSD 揀返 sRGB 模式,或者手動調低紅色增益。呢個係所有廣色域螢幕嘅共通問題,唔係 MSI 獨有嘅毛病。
延伸閱讀:MSI 滑鼠評價?同一個殼三級規格,VERSA 300 到 CLUTCH 揀機攻略
香港入手前要計掂嘅事:保養、接埠同枱面
型號揀好之後,仲有幾件事要喺落單之前搞清楚。呢幾項冇一項寫喺產品圖上面,但每一項都會影響你之後三五年嘅使用體驗。
顯示器保養只認購買地區,唔係國際保養
MSI 官方保養條款寫得好清楚:只有 MSI 手提電腦享有國際有限保養,其餘產品一律按購買地區嘅保養條款處理。即係話喺海外網購或者水貨買返嘅 MSI 螢幕,出事時要面對嘅係當地保養條款,唔可以拎返香港服務中心當行貨處理。
- 行貨最實際嘅價值:本地送修、本地換件、本地聯絡方法。
- 配件保養:官方條款列明配件保養期為 12 個月,實際執行按當地服務政策。
- QD-OLED 型號:官方列明三年面板保養並包括烙印,係呢個價位帶入面幾難得嘅條款。
MSI Care 註冊多三個月,代理仲有七日光點保障
兩項容易被忽略嘅額外保障,全部都要主動去攞。
- MSI Care 免費延長:喺官方帳戶註冊產品並填問卷,可以免費延長三個月保養,適用於仍喺保養期內嘅螢幕、筆電、桌上型同一體式電腦。
- 零光點零死點保障:香港代理漢科電腦同各大經銷商合作推出嘅條款 —— 經指定經銷商買任何型號 MSI 顯示器,取貨後首七日內螢幕出現一點光點或者暗點,都可以聯絡銷售方申請同型號免費換新,遊戲同文書型號同樣適用。
- 要做嘅事:拆箱即刻開全白、全黑、全紅綠藍畫面掃一次,七日之內驗清楚。
支架升唔升得高、VESA 孔位係 75 定 100

MSI 入門型號普遍只調得仰角,升降同直度旋轉要去到 PRO MP273UP E6、PRO MAX 系列同 MPG 系列先齊。如果部機只調得仰角而你又需要升高,就要另外配臂架 —— 而呢度有個陷阱:MSI 顯示器嘅 VESA 孔位有 75×75mm 同 100×100mm 兩種,唔係全線統一。
- 100×100mm:PRO MP243 E14、PRO MP242 E14C、PRO MP273QW E14、PRO MP341CQW E12、MAG 255F X24、MAG 275QF E21、MPG 272URX QD-OLED、MPG 321URX QD-OLED、MPG 491CQPX QD-OLED、PRO MAX 271UPXW12G。
- 75×75mm:PRO MP273UP E6、PRO MAX 271QPHW E14、Modern MD272UPSW、Modern MD342CQP。
- 火牛位置:MAG 345CQRF E20、MPG 274URDFW E16M、PRO MP273UP E6、PRO MP242 E14C、Modern MD342CQP 用外置變壓器,枱底要預位。
熱門型號規格對照表
下表揀咗四條線嘅代表型號打橫比較,方便一眼睇清楚分別落喺邊。
| 比較項目 | PRO MP243 E14 | PRO MAX 271QPHW E14 | MAG 274QPF X32 | MAG 322UP QD-OLED E16 | MPG 272URX QD-OLED |
|---|---|---|---|---|---|
| 產品線定位 | 文書入門 | 商務進階 | 主流電競 | 大芒 OLED | 旗艦電競 |
| 尺寸 | 23.8 吋 | 27 吋 | 27 吋 | 31.5 吋 | 26.5 吋 |
| 解像度 | 1920 x 1080 | 2560 x 1440 | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| 面板 | IPS | IPS | Rapid IPS | QD-OLED | QD-OLED |
| 更新率 | 144Hz | 144Hz | 320Hz | 165Hz | 240Hz |
| 反應時間 | 1ms MPRT / 4ms GtG | 1ms MPRT / 4ms GtG | 0.5ms GtG 最小值 | 0.03ms GtG | 0.03ms GtG |
| 對比度 | 1500:1 | 1500:1 | 1000:1 | 1500000:1 | 1500000:1 |
| HDR | HDR Ready | HDR Ready | DisplayHDR 400 | DisplayHDR True Black 400 | DisplayHDR True Black 400 |
| Type-C 供電 | — | 65W | — | — | 98W |
| USB hub | — | 2x USB 5Gbps | — | — | 2x USB 5Gbps |
| 支架升降 | — | 0 至 110mm | — | — | 0 至 110mm |
| VESA 孔位 | 100 x 100mm | 75 x 75mm | 100 x 100mm | — | 100 x 100mm |
枱深先決定尺寸上限
香港書枱深度好多只得 55 至 60 厘米,扣返鍵盤位,人同塊芒嘅距離經常只有半米左右。呢個距離之下,32 吋 4K 要成日左右擺頭,49 吋更加需要把螢幕推後或者用臂架吊起。所以量枱深呢一步,應該排喺睇規格之前 —— 尺寸買過龍係最難補救嘅錯。
延伸閱讀:螢幕掛燈推薦 2026|Top 10 熱門型號一覽及選購指南
常見問題 (FAQ)
以下係香港讀者揀 MSI 螢幕時最常問嘅幾條問題,答案全部對返官方規格同條款。
MSI 螢幕型號尾碼嘅數字代表咩?
尾碼嗰兩個數字基本上就係更新率嘅頭兩位:E6 係 60Hz、E12 係 120Hz、E14 係 144Hz、E16 係 160Hz 級數、E18V 係 180Hz、E20 係 200Hz、E21 係 210Hz、X24 係 240Hz、X32 係 320Hz。前面嘅數字係尺寸,中間嘅字母 Q 代表 QHD、U 代表 UHD、C 代表曲面、W 代表白色機身。
MSI 嘅 QD-OLED 螢幕燒印有冇保養?
有。MSI 官方公布旗下 QD-OLED 顯示器提供三年面板保養,並明確包括老化同烙印問題;MPG 272URX QD-OLED 同 MPG 321URX QD-OLED 嘅官方規格表亦直接列明三年保養包括面板烙印。配合 OLED Care 嘅標誌、工作列同邊界偵測,日常使用嘅風險會再低啲。
MSI 顯示器喺海外買返香港,保養用唔用得?
官方條款寫明只有 MSI 手提電腦有國際有限保養,其他產品一律按購買地區處理。所以海外或者水貨買嘅螢幕,要按購買地嘅條款申請服務,唔等同香港行貨。
文書用途有必要揀 144Hz 嘅螢幕嗎?
唔係必要,但 MSI PRO 線入門型號本身已經係 144Hz,所以唔使為咗高更新率而特別加碼。日常拉視窗、捲網頁喺 144Hz 之下明顯順滑啲;如果你主力做排版同睇圖,反而應該把預算放喺解像度同色域上面,例如 27 吋 2K 或者 4K 型號。
Rapid IPS、VA 同 QD-OLED 應該點揀?
Rapid IPS 走中間路線,色彩同可視角度好而反應時間去到 0.5ms 級,適合一部機打字打機兼用。VA 面板對比度高(MAG 325QF E18V、MAG 345CQRF E20 去到 3500:1),夜晚睇片同單機遊戲有優勢,但反應較慢。QD-OLED 對比度同反應時間都係另一個級數,代價係要注意燒印同亮度上限。
買 MSI 螢幕之後第一件事應該做咩?
拆箱後即刻開全白、全黑同全紅綠藍畫面檢查有冇光點暗點 —— 香港代理有七日內同型號免費換新嘅條款,過咗期就冇咁方便。同時去官方帳戶註冊產品並填問卷,可以免費延長三個月保養。

揀 MSI 螢幕最易買錯嘅係頭尾兩格。淨係文書又枱面淺,PRO MP243 E14 已經夠,唔使為咗 4K 跳去 MP273UP E6 —— 60Hz 嗰種頓感日日都感覺到。公司機私人機共用一張枱,先至值得行上 PRO MAX 271QPHW E14 換 KVM 同 65W 供電。想一部機頂兩部用,Modern MD342CQP 嘅 21:9 比併埋兩部 16:9 少咗中間條黑邊。要 QD-OLED 就睇 MPG 272URX 同 321URX,官方寫明三年連烙印;至於 49 吋嘅 491CQPX,枱面唔夠一米唔好諗。

身為資深 3C 達人與內容編輯,Noah 熱衷於挖掘各類新奇有趣的電子產品。憑藉多年在香港科技媒體的實戰經驗,為你帶來最新、最真實的產品實測與消費建議,是你最可信賴的數碼導航員。

