小米 POCO F9 Ultra 好唔好?8050mAh 大電、185Hz 電競芒選購攻略

小米 外形、手感同 IP68 防護:235g 係咪太重

一部手機夠唔夠力,同你肯唔肯日日袋住 235 克出街,係兩條唔同嘅問題。小米 POCO F9 Ultra 就係逼你同時答:8050mAh 電池、6.9 吋 185Hz 螢幕、2 億像素主鏡加 5 倍潛望長焦,全部塞入 8.74mm 機身,代價就係手感同上一代拉開咗距離。

Gadget Memo 編輯部整合咗小米香港官方規格、港媒實測數據同用家討論,由雙晶片效能講起,逐項拆螢幕、Bose 2.1 音效、三鏡頭同快充,再用一張三代對照表幫你分清邊啲人真係需要 Ultra。

文章目錄

小米 POCO F9 Ultra 好唔好?香港行貨規格速覽

小米 POCO F9 Ultra 好唔好?香港行貨規格速覽

小米 POCO F9 Ultra 係 POCO F 系列今代嘅最頂配型號,定位好清楚:一部主打打機同續航嘅大電旗艦。佢用 Snapdragon 8 Elite Gen 5 主晶片,再加一粒 VisionBoost D8 獨立顯示晶片,配 6.9 吋 185Hz AMOLED 螢幕同 8050mAh 電池,係 POCO F 系列入面電量最大嘅一部。

一句講清 POCO F9 Ultra 賣緊咩

如果要用一句講,呢部機賣嘅係「高幀率打得耐」。185Hz 螢幕、4800Hz 瞬時觸控採樣同 8050mAh 電量呢三樣夾埋,先係佢同一般旗艦拉開距離嘅地方;影相同機身手感反而係要你自己衡量嘅位。

  • 核心組合:Snapdragon 8 Elite Gen 5 加 VisionBoost D8 獨立顯示晶片,雙晶片分工
  • 螢幕:6.9 吋 AMOLED、2608 x 1200 解像度、最高 185Hz 更新率
  • 電量:8050mAh (typ),支援 100W 有線同 50W 無線快充
  • 影像:2 億像素主鏡頭、5000 萬像素 5 倍潛望長焦、5000 萬像素超廣角
  • 音效:Sound by Bose 調校,2.1 聲道兼設獨立重低音揚聲器
  • 防護:IP68 防塵防水,浸水深度 1.5 米、時間 30 分鐘

香港行貨版本、顏色同機身數據

小米 香港行貨版本、顏色同機身數據

港版由小米香港直接發售,規格同官方全球版一致,記憶體同儲存有三個組合可以揀,最高去到 16GB RAM 加 1TB 儲存。

  • 儲存組合:12GB+256GB、16GB+512GB、16GB+1TB 三個版本
  • 記憶體規格:LPDDR5X 9600Mbps 記憶體、UFS 4.1 儲存
  • 顏色:深紅同黑色兩隻色,深紅版帶內斂紫調
  • 機身尺寸:高 163.49mm、闊 77.94mm、厚 8.74mm
  • 重量:235 克
  • SIM 卡:雙 SIM,支援 nano SIM 加 nano SIM、nano SIM 加 eSIM,或者雙 eSIM

由 POCO F8 Ultra 上嚟,郁咗邊幾樣

上一代 POCO F8 Ultra 其實已經用緊同一代主晶片,所以今代嘅升級唔係集中喺「快幾多」,而係集中喺螢幕更新率、電量同影像規格。

  • 螢幕更新率:由 120Hz 升到 185Hz,即時觸控採樣率由 2560Hz 升到 4800Hz
  • 螢幕亮度:峰值亮度由 3500 nits(25% 面積)升到 10000 nits(1% 面積)
  • 電量:由 6500mAh 升到 8050mAh,逆向有線充電由 22.5W 升到 27W
  • 主鏡頭:由 5000 萬像素光影獵人 950 感光元件,換成 2 億像素主鏡頭
  • 長焦:潛望長焦等效焦距由 115mm 拉長到 120mm
  • 機身代價:厚度由 7.9mm 增到 8.74mm,重量由 218 克增到 235 克

延伸閱讀:小米 POCO F9 Pro 好唔好?雙晶片效能、Bose 音效同 F9 Ultra 取捨拆解

雙晶片架構:Snapdragon 8 Elite Gen 5 加 VisionBoost D8

小米 雙晶片架構:Snapdragon 8 Elite Gen 5 加 VisionBoost D8

POCO F9 Ultra 最核心嘅賣點係「雙晶片」:一粒負責運算嘅 Snapdragon 8 Elite Gen 5 主晶片,加一粒淨係負責畫面嘅獨立顯示晶片。呢個做法喺電競手機上面幾常見,好處係高幀率同高畫質可以分開處理,唔使一粒 SoC 硬食。

主晶片規格:3nm N3P、2+6 全大核、4.6GHz

主晶片行台積電 3nm N3P 製程,第三代 Oryon 架構,用嘅係全大核設計 —— 即係冇細核幫手慳電,一律靠調度同製程壓功耗。

  • 製程:台積電 3nm N3P 製程工藝
  • 核心配置:2 個 Prime 核心加 6 個性能核心,全大核架構
  • 最高時脈:Prime 核心最高 4.6GHz、性能核心最高 3.62GHz
  • 圖像處理:Adreno GPU,配 Qualcomm AI 引擎
  • 記憶體頻寬:LPDDR5X 9600Mbps 記憶體配 UFS 4.1 儲存

VisionBoost D8 獨顯晶片做緊咩

小米 VisionBoost D8 獨顯晶片做緊咩

VisionBoost D8 用 12nm 製程,本身唔負責運算,佢做嘅係喺畫面輸出前再加工:插幀、超解像同遊戲 HDR 可以同時開啟,睇片嗰陣亦有雙核視覺效果對應 YouTube 同 Netflix 嘅指定場景。

  • 智能幀率:最高 185FPS 幀率插值,用低功耗換更順嘅畫面
  • 超高解像度:用預先訓練嘅 AI 模型提升影像細節,目前對應指定大型遊戲
  • 遊戲 HDR:遊戲內色彩校準,暗位同高光細節較豐富
  • 串流加成:雙核視覺效果對應 YouTube 同 Netflix,只對特定場景生效

跑分同實際遊戲幀率點睇

小米 跑分同實際遊戲幀率點睇

小米香港 官方規格頁 列出安兔兔 V11 跑分達 416 萬分(實驗室環境約 25°C);香港01 深度實測 實機測試亦拎到約 405 萬分,兩個數字合理地有落差,睇實際遊戲幀率會實在啲。

  • 官方跑分:安兔兔 V11 錄得 4,165,108 分,官方實驗室數據
  • 港媒實測:香港01 實機測試取得約 405 萬分
  • 射擊遊戲:原生 185FPS 模式下錄得平均 184.55fps、1% 低幀率 157.39fps、耗電 4.96W
  • MOBA 遊戲:原生 165FPS 模式下錄得平均 164.53fps、1% 低幀率 131.89fps、耗電 3.94W
  • 高畫質續航:有港媒實測《鳴潮》全開最高畫質連續 30 分鐘維持 60fps,機身冇明顯過熱
  • 對應範圍:官方指 185FPS 生態系統支援超過 20 款遊戲,數量會按地區同版本而異

延伸閱讀:小米 POCO F8 Ultra 好唔好?超班Bose音響、5倍潛望攝影!性能、優缺點 (附F8 Pro比較)

3D IceLoop 散熱同 WildBoost 引擎:長時間打機頂唔頂得順

小米 3D IceLoop 散熱同 WildBoost 引擎:長時間打機頂唔頂得順

高幀率最怕唔係一開始跑得幾快,而係二十分鐘之後跌幾多。POCO F9 Ultra 喺散熱同調度兩邊都落咗嘢:硬件係 3D IceLoop 系統,軟件就係 WildBoost 引擎。

6300mm² LHP 同 17820mm² 石墨散熱片

3D IceLoop 用嘅係大面積均熱板,設計上把蒸氣同液體分開,形成單向導熱循環;晶片位置再加 3D 凸起設計貼實 SoC。

  • 均熱板面積:6300 平方毫米 LHP 大面積均熱板
  • 石墨層:覆蓋面積達 17820 平方毫米嘅石墨散熱片
  • 晶片降溫:官方指 3D 凸起設計可把 SoC 溫度降低達 3°C
  • 數據來源:以上數字由 POCO 內部實驗室測出,實際結果會因環境而異

WildBoost 狂暴引擎點樣穩住幀率

WildBoost 引擎會按目標幀率同遊戲場景揀調度策略,再用 IPA 機制動態調節溫度同電量,目標係「唔好一味谷到最盡然後跌幀」。港版開賣後 Mobile Magazine 亦有做過實機試玩,可以一齊參考。

  • 智能調度:按遊戲場景同目標幀率自動揀策略,抑制掉幀
  • 溫控機制:IPA 機制動態調節溫度同控制耗電
  • 狂暴模式:開啟後有港媒實測射擊遊戲幀率去到 184fps,貼近 185fps 頂格水平
  • 限制:超高幀率目前只對應特別優化嘅遊戲,其他遊戲要等官方更新

4800Hz 瞬時觸控同 200Hz 陀螺儀採樣

小米 4800Hz 瞬時觸控同 200Hz 陀螺儀採樣

打機順唔順,除咗幀率仲要睇部機幾快收到你隻手指嘅指令。呢部分規格喺同價機入面算幾進取,不過有部分要喺 Game Turbo 入面手動開。

  • 即時觸控採樣率:最高 4800Hz,只喺 Game Turbo 模式開啟時啟動
  • 多指觸控:最高 480Hz 十點觸控採樣率,要喺 Game Turbo 把手勢追蹤設為「高」
  • 陀螺儀:最高 200Hz 陀螺儀採樣率,只支援指定遊戲
  • 實際效果:官方指同 120Hz 螢幕比較,更新間隔短 3ms、動態視覺效果高 35%

延伸閱讀:小米 POCO X8 Pro Max 好唔好?8500mAh 大電、天璣 9500s 打機續航同取捨攻略

6.9 吋 185Hz M11 螢幕:解像度、亮度同護眼規格

小米 6.9 吋 185Hz M11 螢幕:解像度、亮度同護眼規格

185Hz 呢個數字係今代 POCO F9 Ultra 最搶眼嘅規格,但一塊螢幕好唔好用,仲要睇解像度結構、亮度同長時間睇嘅舒適度。呢塊面板三樣都有嘢講。想手動控制更新率同色彩風格,TechRitual 嘅港版設定教學 有逐步整理過。

POCO HyperRGB 面板同 2608 x 1200 解像度

官方叫呢塊面板做 POCO HyperRGB,用全 RGB 子像素結構,目的係喺 1.5K 級解像度下面做到接近 2K 嘅清晰度,同時慳返電量。

  • 尺寸:6.9 吋 AMOLED,對角線量度實際畫面約 6.85 吋
  • 解像度:2608 x 1200,POCO HyperRGB 全 RGB 子像素結構
  • 更新率:最高 185Hz,實際會按應用程式同遊戲畫質而變
  • 對比度:5,000,000:1
  • 色彩:12 位元色彩深度、680 億種色彩、DCI-P3 廣色域
  • 面板技術:全球首發 M11 面板,官方指發光效率較上代提升 20%、螢幕壽命延長 5%

10000 nits 峰值亮度同戶外可視度

小米 10000 nits 峰值亮度同戶外可視度

10000 nits 呢個數字要睇清楚條件 —— 佢係 1% 顯示面積下面量到嘅峰值,日常戶外真正影響你睇唔睇到嘅,反而係 25% 面積下面嗰 4500 nits 同 HBM 亮度。

  • 峰值亮度:10000 nits(1% 顯示面積)、4500 nits(25% 顯示面積)
  • HBM 亮度:2200 nits,戶外強光下自動提升
  • 典型亮度:850 nits,最低亮度可以去到 1 nit
  • HDR 支援:HDR10+ 同 Dolby Vision
  • 觸控:濕手觸控螢幕 2.0,落雨或者手濕都可以用

Xiaomi Vision Care 同 TÜV Rheinland 四重認證

小米 Xiaomi Vision Care 同 TÜV Rheinland 四重認證

打機同煲劇時間長,護眼規格唔係得個講字。呢部機拎到 TÜV Rheinland 四項認證,配合全亮度範圍 DC 調光同圓偏振技術,長時間睇眼睛負擔會細啲。

  • 認證項目:TÜV Rheinland 晝夜節律、低藍光(硬件解決方案)、不閃頻同智能護眼四重認證
  • 調光方式:全亮度範圍 DC 調光,配合 16,000 級調光級別
  • 藍光控制:官方指硬件級有害藍光比例少於 5%,可減少藍光達 68%
  • 感測:360 度雙重光線感測器加生理時鐘調節算法
  • 提醒:呢啲係顯示技術規格,唔屬於醫療用途

延伸閱讀:小米 17T Pro 好唔好?Leica 5 倍長焦、7000mAh 續航同選購指南

Sound by Bose 真 2.1 聲道:獨立重低音差幾多

小米 Sound by Bose 真 2.1 聲道:獨立重低音差幾多

手機喇叭講到「2.1 聲道」,重點唔喺個名,而係真係有冇一粒獨立嘅重低音單元。POCO F9 Ultra 就係有,呢點亦係佢同同系 POCO F9 Pro 最實際嘅分別之一。

1115D 對稱雙揚聲器加 1620 獨立重低音

揚聲器由 Bose 參與調音,兩粒對稱式立體聲單元負責中高頻,另一粒較大嘅重低音單元專責低頻,出嚟嘅低音下潛同音場闊度都同單靠雙喇叭嘅機唔同。

  • 喇叭配置:1115D 對稱式立體聲雙揚聲器加 1620 獨立重低音揚聲器
  • 調音:Sound by Bose,官方指低音更深沉、音場更闊
  • 對稱定義:官方註明「對稱」係指揚聲器組件,唔係外觀設計
  • 麥克風:3 麥克風陣列
  • 認證:Hi-Res 同 Hi-Res Audio Wireless 認證、支援 Dolby Atmos

動態/均衡雙音效模式同 15 級多段調校

小米 動態/均衡雙音效模式同 15 級多段調校

系統內置兩個音效模式,可以自己喺設定入面切換:一個著重低頻同節奏感,一個著重三頻平衡同人聲。另外仲有一套按音量分級嘅補償機制。

  • 動態模式:低音飽滿、節奏感強,睇片同打機用返呢個
  • 均衡模式:三頻平衡、人聲較乾淨,聽歌同睇劇比較舒服
  • 多段調校:15 級多段式調校,按低、中、高音量逐級補償
  • 設定位置:喺系統音效設定入面可以直接切換同微調

有線同無線音訊規格支援

呢部機冇 3.5mm 耳機孔,用返 USB-C 出聲;藍牙編碼就相當齊全,用高階真無線耳機唔會浪費。

  • 藍牙版本:藍牙 6.0,支援雙藍牙
  • 編碼支援:SBC、AAC、AptX、AptX HD、AptX Adaptive、LDAC、LHDC 5.0、LC3、Auracast
  • 有線輸出:USB Type-C,支援 USB 3.2 Gen 1
  • 影音格式:支援 HDR10、HDR10+ 同 Dolby Vision 影片內容

延伸閱讀:SONY Xperia 1 VIII 好唔好?礦石機背、70mm 大底長焦同 3.5mm 耳機孔取捨指南

2 億像素三鏡頭:主鏡、5 倍潛望同超廣角

小米 2 億像素三鏡頭:主鏡、5 倍潛望同超廣角

電競定位嘅手機,相機通常係最容易被削嘅一環。POCO F9 Ultra 今代反而喺呢度加咗碼:主鏡升到 2 億像素,長焦亦係真潛望結構,唔係靠數碼裁切充數。

2 億像素主鏡頭同 16 合 1 超級像素

小米 2 億像素主鏡頭同 16 合 1 超級像素

主鏡頭配 f/1.68 大光圈同光學防手震,用 16 合 1 超級像素合成,日常影相輸出唔會真係逐張出 2 億像素檔案。

  • 像素:2 億像素,f/1.68 光圈
  • 像素合成:2μm 16 合 1 超級像素
  • 鏡片結構:6P 鏡頭,配 OIS 光學防手震
  • 等效焦距:24mm 廣角視角
  • 感光元件:港媒實測資料列為 1/1.56 吋,比上代 1/1.31 吋主鏡細,暗位表現要留意

2 億像素模式同後期裁切空間

小米 2 億像素模式同後期裁切空間

2 億像素真正有用嘅場景,唔係影靚啲,而係影完之後仲有得裁。官方特別做咗獨立嘅 2 億像素模式,方便事後重新構圖。

  • 專屬模式:相機內設 2 億像素模式,可以直接輸出高像素檔案
  • 用途:裁剪同重新構圖空間大,後期編輯彈性較高
  • 日拍表現:DCFever 評測指主鏡色彩還原真實,近距離拍攝細緻度同銳利度都滿意
  • 邊緣畫質:同一份實測指相片由中央到邊緣都維持高解析力

5 倍潛望長焦:10 倍無損、20 倍 AI Ultra Zoom

小米 5 倍潛望長焦:10 倍無損、20 倍 AI Ultra Zoom

長焦係 5000 萬像素潛望式結構,等效 120mm,除咗影遠景仲支援長焦微距,喺 30cm 距離已經對到焦。

  • 規格:5000 萬像素潛望式長焦、f/3.0 光圈、120mm 等效焦距、4P 鏡片
  • 防震:配備 OIS 光學防手震
  • 變焦級距:5 倍潛望光學、10 倍無損變焦、20 倍 AI Ultra Zoom
  • 最高變焦:有港媒實測支援最高 100 倍數碼變焦
  • 長焦微距:最近 30cm 對焦,可以用長焦影微距

超廣角、前置自拍同影片規格

小米 超廣角、前置自拍同影片規格

超廣角今代係 5000 萬像素,同上一代 800 萬像素級數嘅超廣角唔同級;影片方面規格亦相當齊,連 Log 都有。

  • 超廣角:5000 萬像素、f/2.4 光圈、17mm 等效焦距
  • 前置鏡頭:3200 萬像素,支援 4K 30fps 錄影
  • 後置影片:8K 30fps、4K 30/60fps,支援 4K 30/60fps Log 影片
  • 穩定拍攝:ShootSteady 支援 2.8K 30fps
  • 慢動作:1080p 最高 1920fps 慢動作
  • 動態電影:支援動態電影、自由風格同人像動態電影模式

延伸閱讀:Xiaomi 17 Ultra 好唔好?選購指南:Leica連續光學變焦、6000mAh超強續航

8050mAh 電池、100W 有線同 50W 無線快充

小米 8050mAh 電池、100W 有線同 50W 無線快充

8050mAh 係 POCO F 系列到目前為止最大嘅電量,亦係呢部機最容易感受到嘅升級。重點係佢冇為咗塞大電而變成一嚿磚頭,厚度仍然係 8.74mm。

大電同 8.74mm 機身點樣共存

做到呢個組合靠嘅係高能量密度電芯,同一個體積入面塞多咗電。官方亦順帶提到電池壽命,唔止講容量。

  • 容量:8050mAh (typ),POCO F 系列容量最大
  • 官方續航:官方模擬日常使用場景下標示 2 天續航力
  • 港媒實測:有港媒由早上 10 時用到晚上 10 時,遊戲加睇片加通訊只消耗約 50% 至 60% 電量
  • 電池壽命:官方理論計算指 1600 次完整充電循環後仍可保持 80% 以上容量,相當於超過 6 年
  • 機身厚度:仍然維持 8.74mm

充電速度、智能充電同電池壽命

小米 充電速度、智能充電同電池壽命

有線 100W 同無線 50W 兩邊都有,官方亦列咗具體時間,不過要留意測試條件係熄屏加手動開最高速度模式。

  • 有線快充:100W 有線,官方指 50 分鐘由 1% 充到 100%
  • 無線快充:50W 無線,官方指 37 分鐘充到 50%
  • 測試條件:有線用隨機附送嘅 100W 充電器,手動開啟「最高速度」模式並關閉螢幕
  • 智能充電:打機期間有線充電時會減少發熱,只適用於有線充電
  • 充電協定:支援 QC2/QC3/QC3+/PD2.0/PD3.0/100W PPS
  • 包裝:香港版包裝內附電源轉換器、USB Type-C 線同保護殼

27W 有線逆向充電:出街當尿袋用

逆向充電呢一項今代由 22.5W 加到 27W,出街幫耳機或者朋友部機救個急夠用,但唔好當佢正式尿袋 —— 借完電自己部機都要有電剩。

  • 有線逆向:最高 27W 有線逆向充電
  • 無線逆向:最高 22.5W 無線逆向充電
  • 兼容性:只兼容通過 POCO 內部實驗室測試驗證嘅裝置
  • 使用提醒:要確保手機本身電量充足,實際表現會因電池狀況而異

延伸閱讀:小米 Redmi Note 17 Pro Max 好唔好?10000mAh 萬電三防機攻略

外形、手感同 IP68 防護:235g 係咪太重

小米 外形、手感同 IP68 防護:235g 係咪太重

講完規格,最後要面對嘅係手感。235 克唔算主流水平,係實際攞上手會感覺到嘅重量,呢一點喺買之前要諗清楚。

深紅同黑色兩隻色、動態燈光玩法

小米 深紅同黑色兩隻色、動態燈光玩法

今代港版有深紅同黑色兩隻色(PCM 亦報道過港版開賣安排),深紅帶少少紫調,機背用玻璃纖維背板配微弧金屬外框,相機模組係平坦金屬設計,Bose 標誌就放喺喇叭開孔位置。

  • 顏色:深紅同黑色,深紅版帶內斂紫調
  • 背板:玻璃纖維背板,配微弧金屬外框
  • 相機模組:平坦金屬 Deco 設計,Bose 標誌點綴
  • 動態燈光:支援動態遊戲燈光,只喺指定遊戲嘅特定場景生效,燈光顏色按顏色版本而異

235 克、8.74mm:邊類人會覺得墜手

把數字放埋一齊睇會清楚啲:呢部機比上一代重 17 克、厚 0.84mm,長同闊亦各大咗少少,係實實在在向「大電大芒」傾斜嘅取捨。

  • 尺寸:163.49 x 77.94 x 8.74mm
  • 重量:235 克
  • 同上代比較:POCO F8 Ultra 黑色版係 7.9mm、218 克
  • 適合:打橫打機、煲劇、long battery 需求行先嘅用家
  • 未必啱:習慣單手操作、日日袋住返工返學、或者鍾意輕機嘅用家

IP68、Gorilla Glass 7i 同超聲波螢幕指紋

小米 IP68、Gorilla Glass 7i 同超聲波螢幕指紋

防護規格屬旗艦水平,解鎖方式亦用返超聲波螢幕指紋,濕手同暗環境下識別會穩定啲。

  • 防護等級:IP68 防塵防水,實驗室條件為 1.5 米靜水、30 分鐘
  • 螢幕玻璃:Corning Gorilla Glass 7i 耐刮螢幕
  • 解鎖:超聲波螢幕指紋感應器加 AI 面部解鎖
  • 其他:支援 NFC、紅外線發射器、X 軸線性震動馬達
  • 注意:IP68 係實驗室條件下嘅測試結果,日常磨損同拆解都會令防護等級下降,保養亦唔涵蓋超出測試條件嘅入水損壞

延伸閱讀:小米 POCO X8 Pro 好唔好?201g 單手手感、天璣 8500-Ultra 溫控實試揀機指南

連接、小米澎湃 OS 3 同香港行貨保養

連接、小米澎湃 OS 3 同香港行貨保養

旗艦機講到最後,日常用得順唔順好睇連接同系統。POCO F9 Ultra 今代加咗自研訊號晶片,港版亦支援 eSIM,對成日出差或者要用兩個號碼嘅香港用家幾實際。

Surge T1+ 訊號晶片、7 支遊戲天線同小米離線通訊

Surge T1+ 係小米自研嘅訊號增強晶片,配合 7 支遊戲天線,官方公佈嘅提升幅度係同一部冇裝呢套方案嘅測試機比較。

  • 手機訊號:官方指最高提升 24%
  • Wi-Fi 同藍牙:官方指最高提升 35%
  • GPS:官方指最高提升 19%
  • 離線通訊:小米離線通訊可以喺冇網絡嘅環境下同支援嘅裝置通話,需要 SIM 卡同已登入小米帳戶
  • 限制:離線通訊只喺開闊無障礙環境下有限範圍內生效,唔可以當緊急通訊工具

eSIM、Wi-Fi 7、藍牙 6.0 同 NFC

連接規格上冇乜缺口,5G 頻段亦覆蓋香港常用嘅 n1/n3/n28/n41/n77/n78。

  • 雙 SIM 組合:nano SIM 加 nano SIM、nano SIM 加 eSIM,或者雙 eSIM
  • 5G 支援:支援 5G SA 同 NSA,涵蓋 n1/n3/n28/n41/n77/n78 等頻段
  • Wi-Fi:Wi-Fi 7(802.11be),支援 2.4G 同 5G 頻段、2×2 MIMO
  • 藍牙:藍牙 6.0,支援雙藍牙
  • 定位:Beidou、GPS L1+L5、Galileo、GLONASS、QZSS、NavIC

系統、實際可用空間同港版保養禮遇

小米 系統、實際可用空間同港版保養禮遇

港版預載小米澎湃 OS 3。想知實際剩幾多空間,可以參考港媒開機後嘅數字,同官方標示嘅容量會有落差。

  • 系統:小米澎湃 OS 3,功能供應會按地區同軟件版本而異
  • 實際佔用:有港媒測試 512GB 版本開機後約佔用 41.2GB,當中包括 6GB 虛擬記憶體
  • 虛擬記憶體:最多可以額外撥出 16GB 空間做虛擬記憶體
  • 港版保養:官方列明 POCO F9 Ultra 專屬禮遇包括 2 年保養
  • 換屏禮遇:官方列明 6 個月內可享 1 次免費換屏服務
  • 條款提醒:禮遇資格有限並須受條款及細則約束,入手前建議先去 小米香港支援頁 睇清楚官方條款

延伸閱讀:小米 Redmi 17 好唔好?7500mAh 續航、4G/5G 點揀同保養攻略

POCO F9 Ultra 優缺點、規格比較表同常見問題

小米 POCO F9 Ultra 優缺點、規格比較表同常見問題

由 小米 POCO F9 系列正式亮相 講到而家,拆完全部規格,最後幫你收埋一齊:呢部機贏喺邊、蝕喺邊,同同系兩部機點揀。

最值得畀錢嘅位

  • 高幀率成套齊:185Hz 螢幕、4800Hz 瞬時觸控同 VisionBoost D8 插幀,三樣夾埋先係真正嘅高幀率體驗
  • 電量真係大:8050mAh 配 100W 有線同 50W 無線,重度用一日都唔使急住搵插蘇
  • 喇叭有獨立重低音:2.1 聲道加 Bose 調音,打機聽腳步聲同睇片都同一般雙喇叭手機唔同級
  • 長焦係真潛望:5000 萬像素 120mm 潛望長焦兼有 OIS,仲可以做 30cm 長焦微距
  • 護眼規格齊:TÜV Rheinland 四重認證加全亮度 DC 調光,長時間睇眼睛負擔細啲

買之前一定要知嘅取捨

  • 機身重同厚:235 克、8.74mm,單手用同放褲袋都會感覺到
  • 主鏡感光元件較細:港媒資料列 1/1.56 吋,比上代 1/1.31 吋大底細,暗位同夜拍未必贏到 POCO F8 Ultra
  • 代際升級唔平均:同上一代用同一粒主晶片,真正升級集中喺螢幕更新率、電量同影像
  • 高幀率要遊戲配合:185FPS 目前只對應二十幾款遊戲,部分功能仲要靠系統更新推送
  • 冇 3.5mm 耳機孔:有線耳機要行 USB-C 或者轉接

POCO F9 Ultra vs F9 Pro vs F8 Ultra 規格比較

三部機都用同一代主晶片,所以差異主要落喺螢幕、電量、影像同機身,下面一表睇清楚。

比較項目POCO F9 UltraPOCO F9 ProPOCO F8 Ultra
處理器Snapdragon 8 Elite Gen 5Snapdragon 8 Elite Gen 5 V SeriesSnapdragon 8 Elite Gen 5
獨立顯示晶片VisionBoost D8VisionBoost D8VisionBoost D8
螢幕6.9 吋 AMOLED、2608 x 1200、185Hz6.59 吋 AMOLED、2510 x 1156、185Hz6.9 吋 AMOLED、2608 x 1200、120Hz
峰值亮度10000 nits(1% 面積)10000 nits(1% 面積)3500 nits(25% 面積)
即時觸控採樣率4800Hz—2560Hz
主鏡頭2 億像素、ƒ/1.68、OIS2 億像素、ƒ/1.68、OIS5000 萬像素、ƒ/1.67、1/1.31 吋、OIS
長焦鏡頭5000 萬像素潛望、120mm、ƒ/3.0、OIS5000 萬像素浮動長焦、60mm、ƒ/2.05000 萬像素潛望、115mm、ƒ/3.0、OIS
超廣角5000 萬像素、ƒ/2.4800 萬像素、ƒ/2.255000 萬像素、ƒ/2.4
前置鏡頭3200 萬像素3200 萬像素3200 萬像素
電池8050mAh (typ)6330mAh (typ)6500mAh (typ)
充電100W 有線 + 50W 無線100W 有線 + 50W 無線100W 有線 + 50W 無線
逆向充電27W 有線 / 22.5W 無線27W 有線 / 22.5W 無線22.5W 有線
喇叭Bose 調音 2.1 聲道,設獨立重低音揚聲器Bose 調音對稱立體聲雙揚聲器Bose 調音,設獨立重低音揚聲器
記憶體/儲存12GB+256GB/16GB+512GB/16GB+1TB12GB+256GB/12GB+512GB12GB+256GB/16GB+512GB
機身163.49 x 77.94 x 8.74mm、235g157.49 x 75.25 x 8.79mm、206g163.33 x 77.82 x 7.9mm(黑色)、218g
藍牙藍牙 6.0藍牙 6.0藍牙 6.0
防護等級IP68IP68IP68

常見問題 (FAQ)

小米 POCO F9 Ultra 香港行貨有幾多個版本?

港版有三個記憶體同儲存組合:12GB+256GB、16GB+512GB 同 16GB+1TB,顏色方面有深紅同黑色兩隻。三個版本嘅處理器、螢幕、鏡頭同電量規格一致,分別只喺記憶體同儲存容量。

POCO F9 Ultra 同 POCO F9 Pro 主要分別喺邊?

兩部機用同一粒 Snapdragon 8 Elite Gen 5 主晶片同 VisionBoost D8 獨顯,分別主要喺四個位:Ultra 用 6.9 吋螢幕而 Pro 係 6.59 吋、Ultra 電量 8050mAh 而 Pro 係 6330mAh、Ultra 用 120mm 潛望長焦而 Pro 用 60mm 浮動長焦、Ultra 有獨立重低音揚聲器而 Pro 冇。

POCO F9 Ultra 支唔支援 eSIM?

支援。港版可以用 nano SIM 加 nano SIM、nano SIM 加 eSIM,或者雙 eSIM 三種組合。eSIM 必須配合無線服務計劃使用,供應情況要向本地電訊商查詢。

8050mAh 電量充滿要幾耐?

官方數據係用隨機附送嘅 100W 充電器、手動開啟「最高速度」模式並關閉螢幕,50 分鐘可以由 1% 充到 100%;無線方面用 50W 無線充電座,37 分鐘可以充到 50%。實際時間會因室溫同使用狀態而不同。

POCO F9 Ultra 打機會唔會好熱?

機身內置 3D IceLoop 散熱系統,用 6300 平方毫米 LHP 均熱板配 17820 平方毫米石墨散熱片,官方指晶片上嘅 3D 凸起設計可把 SoC 溫度降低達 3°C。有港媒實測把畫質全開跑大型手遊連續 30 分鐘,維持 60fps 兼冇明顯過熱。

港版保養包幾多年?

官方喺產品頁列明 POCO F9 Ultra 專屬禮遇包括 2 年保養,另加 6 個月內 1 次免費換屏服務。呢啲禮遇資格有限兼須受條款及細則約束,入手前建議先去小米香港支援頁確認最新條款。

小米 POCO F9 Ultra 用 3200 萬像素前置鏡頭影多人自拍

揀唔揀,睇你部機平日做緊乜。日日打 FPS 手遊、追高幀率,又想一部機用足全日唔叉電嘅,8050mAh 加 185Hz 呢個組合值得畀錢。主力影相、鍾意夜拍嘅就要留意,主鏡由大底換成 2 億像素、感光元件細咗,暗位未必贏到上一代。至於習慣單手用、日日袋住返工返學嘅,235 克同 6.9 吋機身會日日提你一次,POCO F9 Pro 反而更襯手。