小米 POCO X8 Pro 好唔好?201g 單手手感、天璣 8500-Ultra 溫控實試揀機指南

小米 POCO X8 Pro 好唔好?先搞清楚佢喺 POCO 系列坐緊邊個位

跑分高,唔一定等於打機順。小米 POCO X8 Pro 同 X8 Pro Max 同一日喺香港開賣,Max 版安兔兔跑到 275 萬、X8 Pro 得 203 萬,數字差距大到似兩個級別;但同一套 3DMark 壓力測試行落嚟,X8 Pro 嘅穩定度係 74.7%,反而係 Max 版嗰個 66.4% 跌得快。

呢個反差,就係 X8 Pro 值得單獨拎出嚟講嘅原因。佢唔係細一號嘅 Max 版,而係一部把資源押喺「輕、穩、耐用」嗰邊嘅機——201.47g 機身、6500mAh 矽碳電池、3500 nits 嘅 M10 面板,全部係同代大電機少見嘅組合。

以下由 Gadget Memo 編輯部整合官方規格、香港同海外媒體實測同用家反饋,逐項拆解天璣 8500-Ultra 嘅溫控表現、100W 快充實際要幾耐、Sony IMX882 主鏡影得點、Wi-Fi 6 呢個減配位影響幾大,再附上同 X8 Pro Max、上代 X7 Pro 嘅規格對照同揀機建議。

文章目錄

小米 POCO X8 Pro 好唔好?先搞清楚佢喺 POCO 系列坐緊邊個位

小米 POCO X8 Pro 黑、白、綠三色機背官方產品圖

POCO 係小米旗下主打效能同續航嘅子品牌,同 Redmi 走「日常夠用」路線唔同,佢一路以嚟都係把資源集中喺處理器、螢幕同散熱度。2026 年 3 月,POCO X8 Pro同 X8 Pro Max 一齊喺香港開賣,兩部機第一次出現咁明顯嘅分工:Max 版塞 8500mAh 同天璣 9500s 攻打機,標準版 X8 Pro 就守住「單手攞得住」呢條線。

X8 Pro 三個真正嘅賣點

  • 201.47g 加 8.38mm 機身:6.59 吋屏加 6500mAh 電,重量仍然壓喺 201g 級數,係同代大電機入面比較細部嗰批。
  • 天璣 8500-Ultra 全大核:台積電 4nm 製程、最高 3.4GHz,配 5300mm² 雙層 IceLoop 液冷,賣點唔係爆發力而係穩定度。
  • 旗艦級 M10 螢幕落放中階機:6.59 吋 1.5K AMOLED、120Hz、3500 nits 峰值亮度,同 Max 版用同一代面板材料。

香港行貨版本、顏色同容量

小米 POCO X8 Pro 綠色版機背同藥丸型雙環燈效相機模組

港版 X8 Pro 有黑、白、綠三色,官方規格頁列出三個組合:8GB+256GB、8GB+512GB 同 12GB+512GB,全部用 LPDDR5X 配 UFS 4.1。白色版仲多兩個細節——機背有賽車條紋,鏡頭圈外緣加咗一圈紅色金屬裝飾環。另外仲有一個 12GB+512GB 嘅 Iron Man 限定版,係繼上代 X7 之後第二次同 Marvel 聯乘。

包裝盒內附電源轉換器、USB-C 數據線、SIM 卡彈出針、保護殼同保養卡;不過 Iron Man 限定版就特登唔跟電源轉換器,呢點入手前要留意。

延伸閱讀:小米 POCO X8 Pro Max 好唔好?8500mAh 大電、天璣 9500s 打機續航同取捨攻略

天璣 8500-Ultra 實試:跑分、遊戲同溫控穩定度

小米 POCO X8 Pro 採用嘅聯發科天璣 8500-Ultra 處理器晶片

POCO X8 Pro 用嘅係聯發科天璣 8500-Ultra,台積電 4nm 製程、八核全大核設計,最高時脈 3.4GHz,GPU 係 Mali-G720 MC8。官方數字話安兔兔 V11 去到 2,283,558,對比上一代 CPU 提升約 7%、GPU 提升約 25%,而耗電同時再降。

第三方跑分同官方數字對唔對得上

  • 安兔兔 V11:台灣媒體實測 2,030,171,unwire 實測 Iron Man 版錄得 2,073,882,同官方 228 萬有落差但屬正常誤差範圍。
  • Geekbench 6:單核約 1,680–1,717、多核約 6,547–6,750。
  • 3DMark Wild Life Extreme:3,517(均衡)/3,583(狂暴),Solar Bay 5,607。
  • 儲存讀寫:UFS 4.1 順序讀取 4,518.3MB/s、寫入 4,213.2MB/s,屬同級最頂那批數字。

POCO 3D 雙層 IceLoop:5300mm² 液冷面積

小米 POCO X8 Pro 5300mm² POCO 3D 雙層 IceLoop 液冷散熱結構

X8 Pro 用嘅係 5300mm² 嘅 POCO 3D 雙層 IceLoop 循環冷卻系統(Max 版係 5800mm²)。官方講法係可以把 SoC 溫度最多壓低 3°C。呢個數字本身唔算誇張,但重點喺後面嗰個穩定度數字。

壓力測試穩定度 74.7% 點解重要過跑分

喺 3DMark Wild Life 壓力測試入面,X8 Pro 最佳分數 13,065、最低 9,759,穩定度 74.7%;而 X8 Pro Max 最佳雖然衝到 19,500,但最低跌到 12,944,穩定度得 66.4%。即係話 Max 版爆發力強好多,但連續高負載之下降頻幅度亦大好多。

對只玩《傳說對決》《Pokémon TCG Pocket》呢類唔食盡機能嘅手遊嘅人嚟講,X8 Pro 呢種「唔算最快但一路都咁快」嘅性格,日常體感反而更加舒服。真係要開《原神》最高畫質長期打嘅,就要諗清楚。

記憶體擴展同多工

  • 512GB 版重置後實際可用約 482GB,RAM 可用約 7.4GB。
  • 支援最多 12GB 記憶體擴展,12GB+12GB 合共最高 24GB。
  • 配合 WildBoost 動態頻率調整,官方話高負載遊戲場景下幀率更穩、耗電更低。

延伸閱讀:小米 POCO X7 Pro 好唔好?香港深度評測:性能、優缺點 (附X7比較及選購指南)

6500mAh 矽碳電池同 100W 快充:一日一充夠唔夠?

小米 POCO X8 Pro 6500mAh 矽碳負極電池機身內部結構

X8 Pro 用嘅係 6500mAh 矽碳負極電池,比上代 X7 Pro 嘅 6000mAh 多咗 500mAh,而機身厚度仍然壓喺 8.38mm。官方講法係電池用咗 10% 超高矽碳含量,先至可以喺唔加厚嘅前提下加容量。

官方同實測續航數字

  • 官方實驗室數據:遊戲 9+ 小時、視像通話 12+ 小時、社交媒體 20+ 小時。
  • PCMark 工作 3.0:14 小時 43 分(X8 Pro Max 係 19 小時 15 分)。
  • 串流播放實測:unwire 用 Wi-Fi 睇一套 1 小時 53 分鐘嘅電影,最光亮度、音量 50%,耗電 10%,推算約 18.8 小時串流播放。
  • 系統自報:均衡模式約 33.5 小時、狂暴模式接近 32 小時。

換算返香港人嘅日常:朝早出門、車程碌兩三個鐘、返到公司間中覆 WhatsApp、夜晚睇一兩集劇,一日一充肯定有剩;慳電啲用法去到一日半至兩日都做得到。

100W 快充要幾耐、要唔要專用火牛

小米 POCO X8 Pro 100W 極速快充充電中畫面

官方數字係用隨盒 100W 充電器、開「最高速度」模式兼熄咗屏幕,48 分鐘可以由 1% 叉到 100%。好消息係佢行 100W PPS 通用協議,出街借人哋支援 PPS 嘅充電器一樣食到高功率,唔使一定帶返原裝嗰個。

27W 反向充電同電池壽命

小米 POCO X8 Pro 用 27W 有線反向充電幫另一部手機叉電
  • 支援 27W 有線反向充電,可以當個袖珍尿袋幫朋友部機或者耳機叉電;對 iPhone 17 系列嘅支援喺 2026 年 3 月起經 OTA 開放。
  • 配 P3 充電晶片同 G1 電池管理晶片,官方話經過 1600 次充電循環後容量仍可保持 80% 以上。
  • 智能充電會按電量、溫度同 App 使用情況調節速度控溫,不過呢個係實驗室理論值,香港夏天一路叉一路打機老化一定快過理論。
  • 冇無線充電:習慣咗放低部機就自動叉電嘅,換咗呢部要改返插線嘅習慣。

延伸閱讀:小米 POCO M8 好唔好?7.35mm 薄身塞 5520mAh 大電|入門 5G 機揀機攻略

6.59 吋 M10 面板:3500 nits 同 3840Hz 調光實際點

小米 POCO X8 Pro 新一代 M10 面板紅色發光物料結構

螢幕係 X8 Pro 最唔似中階機嘅一格。佢用新一代 M10 發光面板,加入全新紅色發光物料,官方話紅光發光效率比 上代 X7 Pro改善咗約 20%,同時再慳電。

解析度、更新率同屏佔比

  • 6.59 吋 AMOLED,解析度 2756×1268(1.5K)、460 PPI。
  • 更新率高達 120Hz,觸控採樣率 480Hz,Game Turbo 開啟時即時觸控採樣率去到 2560Hz。
  • 屏佔比 94.10%:底部邊框 1.7mm、其餘三邊 1.5mm。
  • 對比度 8,000,000:1、12 位元色深、680 億種色彩、DCI-P3 廣色域。

3500 nits 喺香港太陽底下有幾實用

峰值亮度 3500 nits 覆蓋 25% 顯示面積,HBM 全屏亮度 2000 nits、典型亮度 800 nits。呢組數字嘅實際意義係:夏天中午企喺街邊睇 Google Map、或者喺天台影相要睇返個 preview,畫面唔會白晒。呢個亮度水平同 X8 Pro Max 係一樣,中階機做到呢個位算相當罕見。

護眼規格同色彩模式

  • 3840Hz 高頻 PWM 調光,配合晝夜節律護眼模式;X7 Pro 嗰代係 1920Hz,今代直接翻一倍。
  • 拎齊 TÜV Rheinland 低藍光(硬件方案)、不閃頻同晝夜節律三個認證。
  • 支援 HDR10+、Dolby Vision、專業 HDR 顯示同濕手觸控 2.0。
  • 色彩風格有「真彩顯示」「專業原色」「生動」三種——鍾意執相或者網購睇顏色嘅,揀專業原色最準。
  • 面板覆蓋 Corning Gorilla Glass 7i 強化玻璃,係康寧專為中階機推嘅耐刮方案。

201g 機身、雙環 RGB 燈效同 IP68:手感先係佢嘅主場

小米 POCO X8 Pro 白色版機背賽車條紋同紅色鏡頭裝飾環

X8 Pro 機身 157.53 × 75.19 × 8.38mm、201.47g,用金屬中框配玻璃背蓋。同 X8 Pro Max 嘅 162.9 × 77.9 × 8.2mm、218g 擺埋一齊比,闊度細咗 2.7mm、輕咗成 16.5g——呢個差距喺瞓喺床上單手碌機、或者企喺車廂一隻手扶扶手嗰陣,感覺相當明顯。

藥丸型相機模組同雙環燈效

今代最搶眼嘅設計係機背嗰個藥丸型相機模組,靈感來自跑車賽道,兩個鏡頭圈本身就係動態 RGB 指示燈。燈效可以對應來電、App 通知、充電狀態、遊戲進行、音樂律動同相機倒數,來電同通知背光提供 8 種顏色選擇,亮度亦調得。

要留意嘅係,台灣媒體實測就點名講咗鏡頭環燈效「夜間較為刺眼」,如果你習慣把部機面朝下放喺枱面瞓覺,記得入設定調暗或者熄咗佢。

IP68、SGS 認證同耐用度

小米 POCO X8 Pro IP68 防塵防水機背同水珠特寫
  • IP68 防塵防水:實驗室條件為浸入 1.5 米靜態淡水最長 30 分鐘。
  • SGS 認證:全系列通過跌落、彎曲同擠壓防護測試。
  • Gorilla Glass 7i 面板保護,中框係金屬。
  • ⚠️ 要提提你,防水性能只喺實驗室條件成立,日常磨損同拆修都會令防護等級下降,官方售後政策亦寫明保養唔涵蓋超出 IP68 測試條件嘅液體損害。

音訊、感應器同一啲細節

  • 立體聲雙揚聲器,支援 Hi-Res、Hi-Res Audio Wireless 同 Dolby Atmos。
  • 機頂保留紅外線發射器,可以當家電遙控用。
  • 螢幕光學指紋感應器加 AI 面部解鎖(Max 版係超聲波指紋)。
  • 冇 3.5mm 耳機孔,仲用緊有線耳機嘅要準備轉接。

延伸閱讀:小米 POCO F8 Ultra 好唔好?超班Bose音響、5倍潛望攝影!性能、優缺點 (附F8 Pro比較)

相機實試:Sony IMX882 主鏡做到啲乜、做唔到啲乜

小米 POCO X8 Pro 雙鏡頭模組同單手橫揸影相姿勢

後置係雙鏡配置:5000 萬像素主鏡用 Sony IMX882 感光元件,f/1.5 大光圈、1/1.95 吋感光元件尺寸、6P 鏡頭、1.6μm 四合一像素,有 OIS 光學防手震;副鏡係 800 萬像素超廣角 f/2.2。X8 Pro Max 用嘅係光影獵人 600,不過台灣媒體實測講明兩者「多數情境成像差異不大」。

日拍同夜拍實際表現

  • 日拍:主鏡解析力穩定、發色鮮明討喜,記錄生活同旅遊完全冇問題。
  • 2x 裁切(52mm 焦段):由 5000 萬像素主鏡裁出嚟,效果仍然不俗。
  • 夜拍:今代低光有加強,但暗位仍然見到明顯油畫化,高光差環境會出現眩光。
  • 錄影:最高 4K 60fps,另有 ShootSteady、慢動作(最高 960fps)、縮時同動作追蹤對焦。

超廣角同變焦:呢兩格要收返啲期望

小米 POCO X8 Pro 800 萬像素超廣角鏡頭實拍樣本

800 萬像素超廣角嘅邊位變形控制得算過得去,日光下夠清晰,但一放大檢視、或者夜晚用,畫質衰退好明顯。另外部機冇獨立長焦鏡,最遠只有 10 倍數碼變焦——10x(約 260mm)出嚟嘅相以呢個級數嚟講算難得,但同真潛望鏡係兩回事。要影演唱會、球場、對面山嗰棟樓,佢唔係你嗰杯茶。

前置鏡頭、UltraSnap 同 AI 修圖

小米 POCO X8 Pro 2000 萬像素前置鏡頭自拍畫面
  • 2000 萬像素前置,團體自拍會自動切到 0.8 倍廣角;支援人像、HDR、手勢自拍同語音自拍。
  • UltraSnap 快拍:現已支援人像模式,高動態範圍場景下可連續拍最多 120 張,影小朋友同寵物實用。
  • 菲林濾鏡:內建經典正片同經典負片兩款。
  • AI 創意助理:包括 AI 摳圖(主體/動作識別+背景修復)、AI 反光消除同 AI 美化;細範圍去物件同換天好快手,但背景複雜或者要大面積修補就仲會見到運算痕跡。

延伸閱讀:小米 Redmi Note 15 Pro 好唔好?實測2億像素相機、6500mAh超強續航,優缺點

小米澎湃 OS 3、AI 功能同連線規格

小米 POCO X8 Pro 預載嘅小米澎湃 OS 3 系統標誌

X8 Pro 預載 小米澎湃 OS 3(Xiaomi HyperOS 3)。系統層面整合咗 Xiaomi HyperAI,同時保留咗一批喺香港真係用得着嘅在地功能。

AI 工具有邊幾樣值得開

  • Google 一圈即搜:圈住畫面入面嘅圖片、文字或者地標就可以直接搜,睇到唔識嘅字或者想搵同款好方便。
  • AI 字幕:睇外語片、睇直播或者跨語言傾偈時即時轉字幕。
  • AI 動態桌布:把靜態人像、動物或者動漫相轉成動態鎖屏效果。
  • AI 寫作、AI 識音、同聲傳譯、AI 搜尋:官方標明視乎地區同語言而異,用之前要 check 返香港支唔支援。

小米離線通訊:冇訊號都打得電話

小米 POCO X8 Pro 小米離線通訊通話畫面

呢個係今代少人講但幾實用嘅功能。喺訊號差或者完全冇訊號嘅地方(郊野、停車場、人多場所),小米離線通訊可以喺唔經網絡嘅情況下通話,開闊無阻擋環境下語音距離可達 1 公里。不過要留意:功能需要 SIM 卡同已登入嘅小米帳戶,而官方明文寫住呢個功能唔擬作緊急或救生通訊用途——行山當後備可以,但唔可以當求救工具。

連線規格:Wi-Fi 6 呢格要接受

  • Wi-Fi 6(2×2 MIMO、支援 MU-MIMO Sounding、Wi-Fi 直連、Miracast)——X8 Pro Max 係 Wi-Fi 7,呢格係兩兄弟最明顯嘅減配。
  • 藍牙 6.0,支援 LDAC、LHDC 5.0、LC3、ASHA 同 Auracast。
  • 雙 nano SIM 卡槽,5G+5G 雙卡雙待;冇 eSIM(只有 X8 Pro Max 有)。
  • NFC 具備;定位方面 Beidou、GPS L1+L5、Galileo、GLONASS、QZSS、NavIC 齊全。

實際影響有幾大?unwire 實測 Wi-Fi 下載 477Mbps、上載 648Mbps,5G 方面喺沙田用本地網絡測到 95.4Mbps。日常睇 4K 片、打機、下載完全夠用;除非你屋企已經行緊 Wi-Fi 7 路由器兼有多部裝置同時搶頻寬,否則呢格感受唔到。

延伸閱讀:Xiaomi 17 好唔好?實測細機超強續航、Leica相機,一篇睇晒 Pro / Pro Max 優缺點

新機到手必做設定:令部機順啲、慳電啲、安全啲

小米 POCO X8 Pro 黑色版機背同 POCO 標誌

POCO X8 Pro 出廠設定唔算差,但有幾個掣調完之後體感分別好明顯。以下係入手第一晚值得花十分鐘做嘅事。

顯示:更新率同色彩風格先調

  • 螢幕更新率(設定 > 顯示與亮度 > 螢幕更新率):揀「預設」,系統會滑動時自動上 120Hz、睇靜態畫面時自動降頻慳電;鎖死 60Hz 慳電但滑 IG 會見到殘影。
  • 色彩風格:執相或者網購睇實物顏色,揀「專業原色」最準;淨係睇片想觀感 sharp 啲就揀「生動」。
  • 高級材質:呢個開關開咗介面會有質感,但覺得部機用耐咗變慢或者發熱,熄咗佢反應會即時快返,因為處理器唔使再運算模糊效果。
  • 字體:可以換做小米自家 MiSans,線條簡約啲、細字閱讀清晰啲,仲支援無級調節粗幼。

流暢度:動畫比例同預載 App

  • 加快動畫:設定 > 關於手機 > 軟件資訊 > 連按 7 次 Build Number 開開發者選項,喺「繪圖」區把三個動畫比例調到 0.5x,體感即刻快一截。
  • 移除唔用嘅預載 App:出廠 App 同你自己慣用嗰批總有重複(訊息、檔案管理、預裝遊戲),刪走或者停用可以慳返空間同背景資源。
  • 自訂快速設定:由頂部落下嗰版,撳鉛筆圖示就可以重排常用開關。
  • 導航模式:設定 > 顯示 > 導航模式,可揀手勢或者三按鈕。

安全:延長解鎖同緊急通知

  • 指紋 + 藍牙延長解鎖:設定咗指紋之後,去「更多安全性和私隱設定 > 延長解鎖」加入智能手錶或者手環,戴住嗰陣就唔使成日解鎖。
  • 醫療信息:填好血型、藥物敏感同緊急聯絡人,急救人員睇到會有用。
  • 地震警示:經常去日本或者台灣嘅,記得開返呢個。
  • 軟件更新:新機到手先行一次設定 > 軟件更新,小米香港官方支援亦會列出各型號嘅系統公告。

延伸閱讀:小米 15T 好唔好?實測Leica相機、性能、續航力,整合優缺點及Pro版分別

X8 Pro、X8 Pro Max 同 X7 Pro 規格比較:三部機點揀

小米 POCO X8 Pro 黑、白、綠三色機背並排比較

落決定之前,最快嘅方法係把三部機擺埋一齊睇。下表數據來自小米香港官方規格頁同第三方實測。

比較項目POCO X8 ProPOCO X8 Pro MaxPOCO X7 Pro(上代)
處理器天璣 8500-Ultra(4nm,最高 3.4GHz)天璣 9500s(3nm)天璣 8400-Ultra(4nm,最高 3.25GHz)
螢幕6.59 吋 AMOLED,2756×12686.83 吋 AMOLED,2772×12806.67 吋 AMOLED,2712×1220
更新率/峰值亮度120Hz/3500 nits120Hz/3500 nits120Hz/3200 nits
PWM 調光3840Hz3840Hz1920Hz
主鏡頭5000 萬 Sony IMX882,f/1.5,OIS5000 萬 光影獵人 600,f/1.5,OIS5000 萬,f/1.5,OIS
超廣角/長焦800 萬 f/2.2/冇長焦鏡800 萬 f/2.2/冇長焦鏡800 萬 f/2.2/冇長焦鏡
前置鏡頭2000 萬2000 萬2000 萬(OV20B)
電池6500mAh 矽碳8500mAh6000mAh
有線快充/反向充電100W/27W100W/27W90W/—
無線網絡Wi-Fi 6Wi-Fi 7Wi-Fi 6
SIM 配置雙 nano SIM(冇 eSIM)nano SIM + nano SIM/eSIM雙卡雙待(實體)
指紋辨識螢幕光學指紋超聲波螢幕指紋螢幕指紋
記憶體/儲存LPDDR5X/UFS 4.1LPDDR5X/UFS 4.1LPDDR5X/UFS 4.0
機身重量201.47g(8.38mm 厚)218g(8.2mm 厚)195g 起(8.29mm 厚)
防塵防水IP68IP68IP68
作業系統小米澎湃 OS 3小米澎湃 OS 3小米澎湃 OS 2

同 X8 Pro Max 嘅實際分別

兩部機用同一塊 M10 面板材料、同一個 3500 nits 峰值亮度、同一支 100W 快充、同一組 5000 萬 + 800 萬鏡頭配置,連 IP68 同 SGS 認證都一樣。X8 Pro Max真正多咗嘅係四樣:更強嘅天璣 9500s、8500mAh 電池、Wi-Fi 7 同 eSIM,再加超聲波指紋。代價係大 0.24 吋屏、重 16.5g、闊 2.7mm。

同上代 X7 Pro 嘅升級幅度

  • 晶片:天璣 8400-Ultra → 8500-Ultra,官方標示 CPU +7%、GPU +25%。
  • 電池:6000mAh → 6500mAh;快充 90W → 100W,仲多咗 27W 反向充電。
  • 螢幕:峰值亮度 3200 → 3500 nits,PWM 調光 1920Hz → 3840Hz。
  • 儲存:UFS 4.0 → UFS 4.1。
  • 系統:小米澎湃 OS 2 → OS 3。
  • 手感:由 6.67 吋 160.75mm 高,縮到 6.59 吋 157.53mm,但重量由 195g 升到 201.47g。

手上係 X7 Pro 嘅,坦白講唔急住換——真正拉開距離嘅只有反向充電同 PWM 調光呢兩格。手上係 X6 Pro 或者更舊嘅,跳過嚟就會覺得屏、電、散熱三樣一次過升晒級。

Iron Man 限定版值唔值得諗

小米 POCO X8 Pro Iron Man 限定版機背同專屬鐵甲奇俠主題介面

限定版只得 12GB+512GB 一個組合,機身係黑色配金色條紋,閃光燈化身成方舟反應爐,機背有鏡面浮雕圖案同 Stark Industries 標誌,開機仲會播專屬鐵甲奇俠主題介面。包裝盒做成 MK5 裝甲箱造型嘅公事包,內附盔甲造型保護殼、別注紅色數據線同 Marvel SIM 針。

要老實講嘅缺點:本地媒體同 unwire 都指出佢冇 Iron Man 相關鈴聲(相信同版權有關),相機亦冇主題貼紙或者水印,牆紙預載只得一款;而且盒內唔跟電源轉換器。硬件同標準版一模一樣,所以呢個版本純粹係買畀 Marvel 迷收藏,唔係買效能。

常見問題 (FAQ)

最後整合返香港用家問得最多嘅幾條,全部按官方規格同公開實測數據作答。

POCO X8 Pro 有冇 eSIM?

冇。港版 X8 Pro 係雙 nano SIM 卡槽,5G+5G 雙卡雙待,但唔支援 eSIM。成日出差旅行慣咗買 eSIM 數據計劃嘅,同系列入面只有 X8 Pro Max 先有呢個功能,呢格係實牙實齒嘅分野。

部機支唔支援無線充電?

唔支援。X8 Pro 只有 100W 有線快充同 27W 有線反向充電。好處係佢行 100W PPS 通用協議,借人哋支援 PPS 嘅充電器都食到高功率;壞處係如果你屋企同公司都已經放咗無線充電板,換咗呢部要改返插線嘅習慣。

得 Wi-Fi 6 而唔係 Wi-Fi 7,日常用會唔會慢?

大部分情況感受唔到。unwire 實測 Wi-Fi 下載錄得 477Mbps、上載 648Mbps,睇 4K、打機、下載大檔都夠用。真正會有分別嘅係屋企已經行緊 Wi-Fi 7 路由器、同時有多部裝置搶頻寬、或者做大量本地無線傳檔嘅情況。

6500mAh 電池用兩三年會唔會好快衰?

官方引用內部實驗室數據,話配合 P3 充電晶片同 G1 電池管理晶片,經過 1600 次完整充電循環後容量仍可保持 80% 以上。按一日一充計即係約四年幾。不過呢個係實驗室理論值,香港夏天長期高溫、一路叉電一路打機,實際老化會快過理論。

冇長焦鏡,想影遠啲嘅嘢點算?

X8 Pro 靠 5000 萬像素主鏡裁切做變焦,2x(約 52mm)出嚟嘅相仍然企理,10x(約 260mm)數碼變焦以呢個級數嚟講算清晰,但同真潛望長焦係兩回事。要影演唱會、球場或者遠景建築,主鏡加超廣角呢個組合幫唔到你,要考慮有長焦鏡嘅型號。

POCO X8 Pro 同 X8 Pro Max 應該點揀?

一句講清:睇你先介意「重」定係先介意「唔夠快」。介意重量、鍾意單手用、日常手遊為主嘅,X8 Pro 塊屏同快充同 Max 版一樣好,仲輕 16.5g。要打高負載大作、要 Wi-Fi 7 同 eSIM、要兩日一充嘅,就唔好慳呢一步,直接上 X8 Pro Max。

小米 POCO X8 Pro 黑色版喺戶外運動場單手使用嘅實際情境

延伸閱讀:小米 Redmi Note 15 好唔好?終極入手攻略:實測Pro+/Pro/5G全系列及規格

返返去開頭嗰組數字:X8 Pro 跑分輸畀 Max 版成 70 萬,但長時間高負載之下反而跌得少。呢件事講緊嘅係佢嘅性格——唔係最快嗰部,係最輕、最穩陣、最易單手用嗰部。

所以佢最啱三類人:日日通勤兩三個鐘、想一日一充仲有剩嘅;手細或者慣咗單手打字、頂唔順 6.8 吋加 218g 嘅;同埋主要玩唔食盡機能嘅手遊、睇重幀率穩定過極限爆發嘅。

相反,成日開高畫質大作打足個幾鐘、屋企已經行緊 Wi-Fi 7 路由器、或者出街要買 eSIM 數據計劃嘅,X8 Pro 呢三格都幫唔到你,加錢上 X8 Pro Max 先解決到。影相要推遠景嘅就兩部都唔使揀——成個 X8 Pro 系列都冇長焦鏡。

Discover more from Gadget Memo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading