講結論先:Sony ZV-E1 好唔好,好視乎你係拍片為主定影相為主。佢把 A7S III 級數嘅低光同影片能力,硬塞入 483 克機身,代價係得一個記憶卡槽、冇電子觀景器,同埋只有約 1,210 萬像素。
所以真正要問嘅係:淨係拍片,佢值唔值?全片幅散景、5 軸機身防震同 AI 自動取景係賣點,但 4K 120p 要另外攞授權解鎖,長時間 4K 亦要面對發熱。
Gadget Memo 編輯部逐項對返 Sony 香港官方規格拆解,再同香港現售嘅 ZV-E10 II、ZV-1 II 比較,幫你劃清界線。
Sony ZV-E1 好唔好?一部專為拍片而生嘅全片幅無反

Sony ZV 系列由頭到尾都係為影片創作者而設,而 ZV-E1 係入面唯一一部行 35mm 全片幅感光元件嘅型號。佢冇跟 Alpha 系列嗰套「影相為主、拍片為輔」嘅思路,反而係把 A7S III 級數嘅低光同影片規格,塞入一個 483 克、連電子觀景器都唔要嘅細機身入面。想知 Sony ZV-E1 好唔好,第一步係搞清楚佢嘅取捨去咗邊。
ZV 系列由 1 吋一路行到全片幅
三條 ZV 產品線嘅分野好清楚,感光元件愈大、機身同鏡頭嘅代價就愈高:
- ZV-1 II:1.0 吋 Exmor RS CMOS,配固定式 18-50mm 等效變焦鏡,一部過搞掂,唔使諗鏡頭。
- ZV-E10 II:APS-C 格式 Exmor R CMOS,E-mount 可換鏡,係中間嗰級。
- ZV-E1:35mm 全片幅(35.6 × 23.8 毫米)Exmor R CMOS,同樣行 E-mount,係三部之中散景同低光最強嗰部。
邊啲人真係用得着 ZV-E1

全片幅唔係人人需要,但以下幾種用家會即刻感受到分別:
- 一個人開工嘅 YouTuber/Vlogger:反芒、錄影指示燈、AI 自動取景全部係為「冇攝影師」呢個處境設計。
- 經常喺夜晚同室內拍攝:ISO 上限同動態範圍係全片幅級數,唔使靠加燈救。
- 要交片而唔想做太多後期:機內電影風格影像網誌設定同自訂 LUT,可以直接出到有電影感嘅畫面。
- 已經有 E-mount 鏡頭:手上支鏡直接過到嚟用,唔使重新組裝一套系統。
香港行貨買到咩型號同顏色
- ZV-E1:淨主機版本,唔連鏡頭。
- ZV-E1L:機身連 FE 28-60mm 變焦鏡套裝。
- 顏色:黑色同白色兩款機身。
- 隨機附件:NP-FZ100 充電池、肩帶、防風罩同防風罩適配器、機身蓋、配件熱靴蓋。
延伸閱讀:Sony 相機好唔好?2026選購終極指南:A7/ZV全系列分析、鏡頭選購推介
感光元件同影像引擎:1,210 萬像素點解夠用

見到「1,210 萬像素」四個字,好多人第一個反應係太少。但 ZV-E1 呢個像素數係特登揀嘅:像素愈少,每粒像素受光面積愈大,讀取速度亦愈快 —— 呢兩樣正正係拍片同夜攝最想要嘅嘢。
全片幅 Exmor R 背照式 CMOS
- 感光元件:35mm 全片幅(35.6 × 23.8 毫米)Exmor R CMOS,背照式結構。
- 有效像素:靜態影像最高約 1,210 萬,影片最高約 1,010 萬。
- 影像尺寸:全片幅(大)4240 × 2832。
- 其他:設有光學低通濾鏡同防塵功能,色溫範圍 2500K 至 9900K。
BIONZ XR 影像處理引擎

ZV-E1 用嘅係同 A7 IV、A7S III 同級嘅 BIONZ XR 引擎,處理效能比上一代 ZV 機大幅提升,先撐得起 4:2:2 10 位元同高碼率錄影。
- 錄影格式:XAVC S 行 MPEG-4 AVC/H.264,XAVC HS 行 MPEG-H HEVC/H.265。
- 靜態格式:JPEG、HEIF(4:2:0/4:2:2)、RAW(Sony ARW 4.0),支援 14bit RAW。
- 鏡頭補償:陰影、色差、失真同影片焦距視角補償全部做得到。
動態範圍同 ISO 去到幾盡

- ISO(靜態同影片):ISO 80 至 102400,可擴充到 ISO 40 至 409600。
- 自動 ISO:ISO 80 至 12800,上下限可以自己設。
- 動態範圍:官方標示 15+ 級。
- 對焦感光度:EV-6 至 EV20(ISO100、F2.0 鏡頭換算),黑到差唔多睇唔到嘢都對得到焦。
- 測光:1200 區評價測光,感光度 EV-3 至 EV20。
延伸閱讀:Sony A7R VI 好唔好?6680 萬像素兼 30fps 連拍|全堆疊 CMOS、缺點同 A1 II 取捨拆解
影片規格拆解:4K 60p 無裁切、4K 120p 要自己解鎖

ZV-E1 嘅影片規格同專業機好接近,但入面有一項唔係開箱即用,買之前要搞清楚。
錄影格式同碼率一覽
- XAVC HS 4K:3840 × 2160,4:2:2 10 位元 59.94p 最高 200 Mbps;4:2:0 10 位元 59.94p 最高 150 Mbps。
- XAVC S-I 4K:4:2:2 10 位元 59.94p 高達 600 Mbps,適合要交高質素母片嘅工作。
- XAVC S HD:1920 × 1080 最高 119.88p,可以直接做兩倍慢動作。
- 電影功能:代理錄影、TC/UB、慢速同快速動作(S&Q)全部有。
- 收音格式:LPCM 雙聲道 48kHz 16/24 位元,配合原廠數碼咪仲支援四聲道 24 位元。
4K 120p 同 FHD 240p 點解鎖
呢個係最容易誤會嘅位。ZV-E1 剛推出嗰陣,4K 120p 只係寫住「日後透過更新提供」;後來 Sony 係用一個獨立授權檔案嚟開通,唔係一次過寫入韌體。
- 喺 Sony 支援頁嘅「韌體/軟件」清單入面,可以搵到獨立一項 4K 120p Upgrade License for ZV-E1,需要經 Creators’ Cloud 取得授權檔案再入機。
- 解鎖之後先影到 4K 120p,同埋全高清最高 240p 嘅超慢動作。
- 留意 4K 120p 模式下畫面會有輕微裁切,唔係全片幅無裁切輸出。
- 機身系統軟體亦要保持最新(現時最新版本為 2.02),先確保功能同穩定性到位。
S-Log3、S-Cinetone 同自訂 LUT

如果你係要調色交片嗰類用家,ZV-E1 呢部分同 FX 系列嘅做法一致:
- 支援 S-Gamut3.Cine/S-Log3 同 S-Gamut3/S-Log3,配合 4:2:2 10 位元後期空間好大。
- 可以把自己嘅 .cube LUT 匯入相機,拍攝時直接喺芒度預覽套色效果。
- 唔想調色嘅話,機內「電影風格影像網誌設定」提供多組 Look 同 Mood 組合,一鍵出電影感;但呢個模式會自動加上下黑邊,想冇黑邊就要行 LUT 嗰條路。
- 仲有 Creative Look 同「我的影像風格」,畀你儲起自己成套設定。
延伸閱讀:Sony ZV-E10 II 好唔好?4K120p 免費解鎖|26MP 畫質、續航同機身防震揀機指南
AI 功能:自動取景、取景穩定器同主體識別

ZV-E1 除咗 BIONZ XR,仲獨立加咗一粒 AI 處理器,專門做主體識別。呢粒晶片係 ZV-E1 同其他 ZV 機最大嘅分別,亦係佢「一個人都拍到多機位效果」嘅基礎。
AI 影片自動取景 Auto Framing

把相機固定喺三腳架或者枱面,AI 會自動辨認並追蹤主體,再喺原始畫面入面裁剪出一個主體突出嘅構圖 —— 即係鏡頭唔郁,但畫面會跟住你行。
- 裁切幅度可以自己設定,由大頭一直去到全身。
- 畫面有兩個人嘅時候,只要喺芒上點一下就可以切換主體,唔使掂鏡頭。
- 可以同時把原始全畫面同自動取景後嘅畫面一齊錄落卡,之後想改構圖仲有得救。
- 實際使用時,認人臉好爽快,但切換主體嗰下鏡頭移動會有少少延遲,畢竟要即時運算。
取景穩定器 Framing Stabilizer
呢個功能同自動取景相反:佢係喺畫面穩定嘅同時,把主體鎖死喺畫面同一個位置。側拍、行緊路跟拍嗰陣特別有用,主體唔會喺畫面度左右浮動。
主體識別對焦認得幾多嘢
- 識別目標:靜態同影片模式都認得人類、動物、鳥類、昆蟲、汽車、火車同飛機。
- 對焦點:靜態影像最多 759 點相位偵測,影片 627 點。
- 對焦系統:快速混合式自動對焦,相位加對比偵測。
- 影片專用調校:自動對焦主體切換靈敏度、對焦轉換速度都可以逐格微調,唔會硬生生跳焦。
- 多人臉識別:同一畫面可以認到多過一張臉,自動平衡光圈同曝光,team 拍合照或者多人自拍時每個人都清晰。
延伸閱讀:Insta360 Snap 好唔好?解放後鏡頭自拍神器!補光版點揀、Vlog 實戰一篇睇晒!
防手震:5 軸機身防震加 Dynamic Active Mode

手持拍片最怕震,ZV-E1 呢方面係硬件加軟件雙管齊下,但兩者都有代價,要知咗先識用。
5 軸光學防震做到幾多
- 機身內置 5 軸光學影像穩定系統,官方標示最高 5.0 級補償。
- 標準模式下唔會裁切畫面,畫質同視角完整。
- 行樓梯、慢慢行呢類幅度唔算大嘅移動,唔加穩定器都已經企得穩。
Dynamic Active Mode 嘅裁切代價
Dynamic Active 係喺光學防震之上再疊電子防震,官方講法係比原本嘅 Active 模式再提升約三成穩定效果。代價好直接:
- 開啟之後畫面會裁走大約兩成,等效視角即刻窄咗。
- 所以配鏡頭嗰陣要預留呢個裁切位,唔係拍自拍嗰陣會發現自己塞到成個畫面。
- 一般行緊路嘅 B-roll 用 Dynamic Active 好抵,但要保留視角同畫質嘅鏡頭,反而應該關返佢。
鏡頭點配先夠用
- FE 28-60mm F4-5.6:ZV-E1L 套裝跟嗰支,細支輕身,但 28mm 端手持自拍加埋電子防震裁切之後會偏窄。
- 廣角定焦:想自拍夠位、又想有淺景深,20mm 至 24mm 呢類廣角定焦係最穩陣嘅配搭。
- 大光圈定焦:例如 35mm F1.4 級數嘅鏡,配全片幅感光元件先真正玩到散景。
- 清晰影像縮放:機內提供 4K 約 1.5 倍、HD 約 2 倍嘅清晰影像縮放,可以稍為補返裁切損失。
延伸閱讀:Ricoh GR IV 好唔好?5 軸 6 級防震、53GB 內置儲存同 HDF/Monochrome 揀機指南
Vlog 專用設計:反芒、收音同一鍵功能

ZV-E1 好多設計唔係為攝影師,而係為「自己一個人對住鏡頭講嘢」嗰個人而做。呢啲細節就係佢同一般 Alpha 機最唔同嘅地方。
3 吋側翻反芒同觸控操作

- 螢幕:7.5 厘米(3.0 吋)TFT,1,036,800 點。
- 活動範圍:張開角度約 176°、旋轉角度約 270°,側翻出嚟自拍唔會被熱靴上嘅配件擋住。
- 觸控:支援觸控對焦、觸控追蹤、觸控快門同觸控自動曝光。
- 快速選單:反芒反出嚟之後,左右掃一下就彈出拍攝模式、電影風格設定等常用參數,唔使返去主選單。
智能三單元收音咪

拍片收音好多人會外置夾咪,但 ZV-E1 內置嗰支已經唔係求其交差。
- 內置立體聲收音咪,指向性可以揀前方、後方、全方位,或者交畀相機自動判斷。
- 隨機附防風罩同適配器,戶外風大嗰陣減到唔少風聲。
- 3.5 毫米咪高峰同耳機插孔重新擺位,反芒操作嗰陣唔會撞到條線。
- 多介面熱靴支援數碼音訊介面,接原廠數碼咪可以走全數碼訊號,唔使再用類比線。
產品展示設定、背景散焦同柔膚效果

- 產品展示設定:把產品遞出鏡頭前,對焦即刻由人臉轉去件產品,開箱片同介紹片啱用。
- 背景散焦:一掣切換散景強弱,就算用細光圈鏡都做到明顯淺景深感覺。
- 柔膚效果:只針對人物皮膚做平滑處理,背景細節保持清晰。
- 自然膚色:開啟後膚色唔會偏黃,室內黃光環境下特別見效。
延伸閱讀:DJI Mic 3 好唔好?16 克塞入 Timecode|vs Mic 2 全對比、一個功能倒退要留意
機身、續航同介面:日常用起上嚟嘅實際數字

規格表好靚,但真正影響日常使用嘅係重量、電同插頭。呢一段全部用官方數字講。
483 克機身同尺寸
- 尺寸:約 121.0 × 71.9 × 54.3 毫米(由手柄到顯示屏量度)。
- 重量:連電池同記憶卡約 483 克,淨主機約 399 克。
- 操作溫度:0 至 40°C。
- 機身結構:具備防塵防潮滴設計,落毛毛雨或者海邊拍攝安心啲。
NP-FZ100 續航數字

- 電池:NP-FZ100,同 A7 系列通用,有多一舊後備好易搵。
- 靜態影像:約 570 張(CIPA 標準,用 LCD)。
- 影片實際錄影:約 95 分鐘。
- 影片連續錄影:約 140 分鐘。
- 耗電量:配 FE 28-60mm 鏡頭時,靜態約 3.5W、影片約 7.0W。
- USB 供電:Type-C 支援邊用邊供電同機內充電,坐定拍長片可以插住尿袋。
介面同擴充:單卡槽、Micro HDMI、USB-C

- 記憶卡:一個 SD 卡槽,兼容 UHS-I/UHS-II。
- HDMI:HDMI micro 接頭(D 類),可輸出 4K 至 59.94p,YCbCr 4:2:2 10 位元。
- USB:SuperSpeed USB 5Gbps(USB 3.2)兼容,可做大量儲存或 MTP。
- 無線:Wi-Fi 支援 IEEE 802.11a/b/g/n/ac 雙頻 2.4GHz/5GHz,藍牙 4.2 可做無線遙控。
- USB 串流:直接當 webcam 用,最高 3840 × 2160 30p,唔使買擷取卡。
ZV-E1 缺點同伏位:入手之前一定要知

ZV-E1 為咗做到細同輕,砍咗唔少嘢。呢幾項唔係小問題,係會直接影響你點用部機。
冇電子觀景器、淨係得電子快門
- 冇 EVF:官方規格「觀景器類型」一欄係空白,即係淨係得塊芒。猛太陽底下取景會辛苦,要靠遮光罩或者調高螢幕亮度。
- 只有電子快門:冇機械快門,快速橫掃或者影高速移動物體有機會出現果凍效應。
- 閃燈同步慢:全片幅模式下同步速度得 1/30 秒,APS-C 模式 1/60 秒,用閃燈影相好受限。
得一個記憶卡槽,HDMI 又係 Micro 頭
- 單卡槽:冇即時備份,接商業案子時風險明顯,只可以靠中途換卡同勤力備份減低影響。
- Micro HDMI:D 類細頭本身唔算穩陣,接外置監視器要好好固定條線,最好加個 HDMI 夾。
長時間 4K 錄影嘅發熱
機身細、散熱空間有限,加上高碼率 4K 同 AI 運算一齊行,長時間錄影嘅發熱係實際存在嘅問題。香港夏天戶外拍攝尤其明顯,唔少用家會加裝外置散熱風扇配件應付連續拍攝。如果你嘅用法係一 take 過拍幾十分鐘訪談,呢一點一定要預先諗定對策。
拍照唔係佢嘅強項

- 像素低:約 1,210 萬像素,裁圖空間細,想印大相或者做大幅輸出就唔夠。
- 連拍:Hi+ 最高約 10 fps,追高速運動題材唔算突出。
- 定位清楚:如果你係影相同拍片各佔一半,同價位嘅 A7 系列會平衡得好過 ZV-E1。
延伸閱讀:DJI Osmo Pocket 3 好唔好?口袋相機評測攻略|畫質、夜攝同套裝點揀
ZV-E1 vs ZV-E10 II vs ZV-1 II:香港現售 ZV 系列點揀

香港現時三條 ZV 線都仲有得買,分別唔止係感光元件大細,連防震、續航同操作方式都唔同。以下把官方規格擺埋一齊對比。
| 比較項目 | Sony ZV-E1 | Sony ZV-E10 II | Sony ZV-1 II |
|---|---|---|---|
| 感光元件 | 35mm 全片幅 Exmor R CMOS | APS-C Exmor R CMOS | 1.0 吋 Exmor RS CMOS |
| 有效像素(靜態) | 約 1,210 萬 | 約 2,600 萬 | 約 2,010 萬 |
| 鏡頭 | E-mount 可換鏡 | E-mount 可換鏡 | 固定 18-50mm 等效 F1.8-4.0 |
| 4K 最高幀率 | 4K 60p(4K 120p 要另外解鎖授權) | 4K 60p | 4K 30p |
| 機身防震 | 5 軸光學,最高 5.0 級 | 冇機身防震(靠鏡頭/電子) | 電子防震 |
| ISO(靜態) | 80–102400,可擴充 40–409600 | 100–32000,可擴充 50–102400 | 125–12800,可擴充至 80 |
| 對焦點(靜態) | 最多 759 點 | 最多 759 點 | — |
| 主體識別 | 人/動物/鳥/昆蟲/車/火車/飛機 | 人/動物/雀鳥 | 人/動物 |
| 電池 | NP-FZ100 | NP-FZ100 | NP-BX1 |
| 靜態續航(CIPA) | 約 570 張 | 約 610 張 | 約 290 張 |
| 影片實際錄影 | 約 95 分鐘 | 約 130 分鐘 | 約 45 分鐘 |
| 淨主機重量 | 約 399 克 | 約 292 克 | 約 266 克 |
| 記憶卡槽 | 單 SD(UHS-I/II) | 單 SD(UHS-I/II) | 單槽(SD/Memory Stick) |
三部機分別啱邊類人

- ZV-E1:夜攝、淺景深同機身防震三樣都想要,而且以拍片為主嘅人。佢係三部之中唯一有機身防震同全片幅感光元件嘅。
- ZV-E10 II:想換鏡、又唔想背重機嘅入門至中階創作者。冇機身防震係佢最明顯嘅短板,要靠有 OSS 嘅鏡頭或者穩定器補返。
- ZV-1 II:唔想諗鏡頭、想一部機拎住就出街嘅日常 Vlogger。18mm 廣角端自拍好夠位,但低光同散景同前兩部有明顯距離。
如果你已經有 E-mount 鏡頭,ZV-E1 同 ZV-E10 II 之間嘅取捨會更加清楚:前者換嚟嘅係低光同防震,後者換嚟嘅係輕同慳電。
延伸閱讀:DJI RS 4 Mini 好唔好?半專業輕量雲台|自動軸鎖、智慧追蹤、版本選購指南
常見問題 (FAQ)

以下整理咗香港用家問得最多嘅幾條問題。
ZV-E1 值唔值得由 ZV-E10 II 升級?
如果你經常喺夜晚、室內或者食肆呢類暗環境拍片,又或者想手持行走鏡頭穩定啲,咁升級嘅得着好實在:全片幅感光元件加 5 軸機身防震係 ZV-E10 II 冇嘅。但如果你主要喺日光下拍攝、又已經用開有 OSS 嘅鏡頭,ZV-E10 II 嘅續航仲長過 ZV-E1,升級帶嚟嘅分別未必值得。
ZV-E1 用邊啲鏡頭最襯?
手持自拍係最考驗鏡頭嘅場景。套裝嗰支 FE 28-60mm 喺 28mm 端已經算窄,一開 Dynamic Active Mode 再裁走兩成畫面就更加緊張。想舒服啲,20mm 至 24mm 嘅廣角定焦係最穩陣選擇;想玩淺景深就行大光圈定焦。純粹放喺三腳架上拍固定機位嘅話,套裝鏡完全夠用。
冇觀景器喺猛太陽底下點影?
ZV-E1 官方規格入面「觀景器類型」係空白,即係真係一個都冇。香港夏天正午戶外拍攝,唯一辦法係把螢幕亮度校到最高,或者加裝遮光罩、外置監視器。呢一點喺買之前就要接受,因為冇任何配件可以後補一個 EVF 出嚟。
4K 120p 係咪一開機就有?
唔係。ZV-E1 需要另外取得 4K 120p 升級授權檔案,經 Sony Creators’ Cloud 攞完再入機先解鎖到 4K 120p 同全高清 240p。呢項係獨立於一般系統軟體更新嘅,喺 Sony 支援頁嘅「韌體/軟件」清單度會見到佢單獨列成一項。解鎖之後 4K 120p 會有輕微裁切。
拍片會唔會過熱停機?
機身細、散熱空間有限,長時間錄高碼率 4K 加上 AI 運算,發熱係實際存在嘅。香港夏天戶外連續拍攝風險最高,唔少長片用家會加裝外置散熱風扇配件。日常 Vlog 分段拍攝多數唔會撞到,但如果你要一 take 過拍長訪談,就要預先安排散熱同分段。
淨係影相,值唔值得買 ZV-E1?
唔建議。約 1,210 萬像素嘅裁圖空間細,加上只有電子快門、閃燈同步得 1/30 秒,影相嘅限制比較多。如果你影相同拍片各佔一半,同級嘅 A7 系列會平衡得好過 ZV-E1;ZV-E1 嘅價值幾乎全部集中喺影片同低光表現度。

先講邊啲人唔好買:影相佔一半以上嘅,約 1,210 萬像素加只有電子快門會綁手綁腳;接商業案子、輸唔起一次爆卡嘅,單卡槽呢一關就過唔到。
反過嚟,一個人開工、成日喺夜晚同室內拍片、又想手持鏡頭企得穩嘅,ZV-E1 係香港現售 ZV 系列入面唯一同時有全片幅感光元件同機身防震嘅機;主力日光拍攝又想輕啲慳電啲,ZV-E10 II 仍然係更啱嗰個答案。

身為資深 3C 達人與內容編輯,Noah 熱衷於挖掘各類新奇有趣的電子產品。憑藉多年在香港科技媒體的實戰經驗,為你帶來最新、最真實的產品實測與消費建議,是你最可信賴的數碼導航員。

