講結論先:ASUS 手提電腦值得買,但要揀啱條線。由唔夠 1 公斤嘅 Zenbook A14、雙 OLED 屏嘅 Zenbook DUO,到公司 IT 部採購嘅 ExpertBook,定位差天共地;同一個型號名仲分 Intel、AMD 同 Snapdragon 版本,唔睇清楚好易買錯。
呢篇對照 ASUS 香港官網規格同 PCM、unwire 嘅本地實測數據,逐條產品線拆解強弱:邊部最輕、邊部最長氣、邊部要留意 ARM 兼容性,最後用比較表同 FAQ 幫你對號入座。
ASUS 手提電腦好唔好?先認清 Zenbook、Vivobook、ExpertBook 三條主線

ASUS(華碩)喺香港賣緊嘅非電競手提電腦,基本上分三條主線:主打質感同輕薄嘅 Zenbook、照顧學生同家用嘅 Vivobook,以及寫字樓 IT 部最熟悉嘅 ExpertBook。另外仲有創作者向嘅 ProArt,同埋打機用嘅 ROG/TUF。以 ASUS 香港官網 而家掛住嘅型號計,單係 Zenbook 已經有 A14、A16、S14、S16、14 同 DUO 六個系列,仲要分 Intel、AMD 同 Snapdragon 唔同處理器版本,所以「ASUS 手提電腦好唔好」呢條問題,答案好視乎你望緊邊一部。
2026 年呢代最大嘅共同點係全線轉向 Copilot+ PC:Zenbook 同 ExpertBook 新機大多配備 45 至 80 TOPS 嘅 NPU,可以離線做即時字幕、視像會議 AI 降噪同眼神校正。另一個賣點係 Zenbook 獨有嘅 Ceraluminum 高科技陶瓷鋁合金機蓋,摸落有岩石質感,唔係一般冷冰冰嘅鋁殼。
四條產品線一句講晒
- Zenbook:輕薄旗艦線,OLED 屏幾乎全線標配,Ceraluminum 機身,啱重視質感同續航嘅返工族
- Vivobook:入門至中階,IPS 屏為主,重量 1.2 至 1.5 公斤,啱學生同家用文書
- ExpertBook:商務線,主打 MIL-STD-810H 軍規耐用、TPM 2.0 同企業級 BIOS 安全,啱公司採購
- ProArt:創作者線,ProArt P16 用上 NVIDIA RTX Spark 同 1,600 nits OLED,啱專業剪片調色
- ROG/TUF:電競線,有獨立顯示卡同高刷新率屏,本文唔深入講,打機為主可以直接睇電競篇
點解 ASUS 喺香港咁常見?
- 型號選擇多:由入門 Vivobook 到 0.99 公斤嘅 ExpertBook Ultra,每個價位帶都有對應機種
- 零售點多:豐澤、各大電腦舖同官方網店都有售,行貨型號容易搵到實機睇
- 保養清晰:一般手提電腦有兩年保養,另可加購 ASUS Perfect Warranty 包人為損壞
延伸閱讀:ASUS 電競手提電腦好唔好?ROG、TUF 四條線分工同選購攻略
Zenbook S14、S16 同 Zenbook 14:主流輕薄 OLED 機點揀

如果你想要一部「打開就靚、揹成日都唔累」嘅 Windows 手提電腦,Zenbook S 系列係 ASUS 最直接嘅答案。PCM 實測 2026 年版 Zenbook S14 時,形容佢「輕薄筆電好打得」,原因係新一代 Intel Arc 內顯加 NPU 協作,令一部冇獨立顯示卡嘅 1.2 公斤機都可以行到中高規格遊戲。
Zenbook S14(UX5406/UM5406):x86 輕薄旗艦

Zenbook S14 而家有兩個版本:Intel 版 UX5406 用 Core Ultra 系列 3 處理器(PCM 評測機係 Core Ultra 9 386H),AMD 版 UM5406 就用最高 Ryzen AI 9 465,兩者 NPU 都去到 50 TOPS。
- 機身:厚 1.1 cm、重約 1.2 kg,全金屬機身配 Ceraluminum 陶瓷鋁合金機蓋,EasyLift 鉸鏈可以單手揭開
- 屏幕:14 吋 2880 x 1800 ASUS Lumina OLED 觸控屏,VRR 120Hz、峰值亮度 1,100 nits,有 Dolby Vision、DisplayHDR True Black 1000 同 Pantone 認證
- 效能:PCM 實測 PCMark 10 取得 7,117 分、3DMark 取得 1,837 分,屬同級輕薄機中高水平
- 續航:77Wh 電池,官方標稱最長 27 小時;PCM 連 Wi-Fi 睇 YouTube 用到超過 20 小時
- 接口:2 x Thunderbolt 4 USB-C、1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A、HDMI 2.1、3.5mm 耳機插孔,Wi-Fi 7 加 Bluetooth 6.0
- 音效:四揚聲器系統,支援 Dolby Atmos
S14 有一招好實用:透過 MyASUS 可以將系統 RAM 動態撥畀內顯做 VRAM,解決輕薄機打機、剪片時顯示記憶體唔夠嘅問題。但要留意,RAM 係 LPDDR5x 焊死喺主板,最高 32GB,買嗰陣就要揀夠。
Zenbook S16(UM5606):要大屏又唔想重

Zenbook S16 係 S14 嘅 16 吋版本,用最高 AMD Ryzen AI 9 HX 470 處理器,重 1.5 公斤、厚 1.1 cm,以 16 吋機嚟講好少見。
- 屏幕:16 吋 16:10 3K ASUS Lumina OLED
- 規格:最高 32GB LPDDR5x、最高 2TB SSD、Wi-Fi 7
- 音效:內建 6 揚聲器,睇片比 14 吋機飽滿
- 啱邊類人:要同時開幾個視窗、睇 Excel 長表,但又要日日帶返公司嘅用家
Zenbook 14(UX3480):同一個名,三種處理器

Zenbook 14 係 Zenbook 入面最大路嘅一款,2026 年版 UX3480 同時有 Intel Core Ultra 系列 3(NPU 49 TOPS)、AMD Ryzen AI 7 345 同 Snapdragon X 三個版本,重量約 1.1 至 1.3 公斤。
- 屏幕:Intel 版最高 14 吋 3K 120Hz OLED;Snapdragon 版係 FHD OLED
- 電池:最高 70Wh,官方標稱離線播片 29 小時以上
- 顏色:珊瑚粉、極地藍、沙暮金等,機蓋同機身同色系
- 要留意:同名唔同芯,記憶體同屏幕規格逐個版本唔同,買之前要對清楚型號尾碼
延伸閱讀:Samsung 手提電腦好唔好?Galaxy Book6 Ultra、Pro、Edge 點揀|AMOLED 屏同續航攻略
Zenbook A14、A16:Snapdragon 長氣輕薄機啱唔啱你?

Zenbook A 系列係 ASUS 用 Qualcomm Snapdragon ARM 處理器嘅輕薄線,最大賣點就係輕同長氣。Price 嘅實測片將佢定位為「入門長效」,最適合經常四出開會嘅 Sales 同大學生。
Zenbook A14(UX3407):唔夠 1 公斤嘅 14 吋機

- 重量:官方標明重量不到 1 公斤,係最輕嘅 14 吋 Zenbook
- 處理器:2026 年版用 18 核心 Snapdragon X2 Elite,NPU 高達 80 TOPS
- 續航:70Wh 電池,官方測試連續播片最長 33 小時
- 屏幕:最高 14 吋 3K ASUS Lumina OLED,亦有 FHD OLED 版本
- 散熱:日常輕度使用運作音量低於 25 dB,雙超線性揚聲器支援 Snapdragon Sound
- 接口:兩個 USB4 接口連完整 I/O
Zenbook A14 有冰岩灰同沙暮金兩隻色,機身同樣用 Ceraluminum。日日揹住部機搭港鐵、去 coffee shop 做嘢,又唔想帶火牛嘅人,佢係全線最舒服嘅選擇。
Zenbook A16(UX3607):16 吋都只係 1.2 公斤

unwire 評測咗 Zenbook A16(UX3607),借測嘅係 512GB SSD 非觸控入門版,結論係「機身輕薄、效能夠強執相剪片都夠力」。
- 處理器:Snapdragon X2 Elite Extreme X2E94100 十八核心,配最高 48GB LPDDR5X 9600 MHz
- 屏幕:16 吋 2880 x 1800 OLED,16:10、120Hz,有觸控同非觸控版
- 實測效能:Geekbench 6 單核 3,795、多核 23,077;Premiere Pro 將接近 9 分鐘 4K 片輸出 4K 只用 3 分 58 秒
- 實測續航:unwire 最高亮度串流播 Disney+ 電影,推算可播約 20.2 小時
- 機身:前厚 12.8mm、後厚 16.2mm,實磅約 1.21 kg
- 接口:2 x USB4 USB-C、USB-A 3.2 Gen 2、HDMI 2.1、SD 4.0 讀卡機、3.5mm 耳機孔,附送 130W 充電器
unwire 都講明咗兩個缺點:鍵盤唔支援指紋登入,同埋顏色選擇較少。鏡面 OLED 屏喺強光下亦會有少許反光。
Snapdragon 版要留意嘅兼容性
- 一般文書:Office、瀏覽器、Zoom、Teams 等主流軟件已有原生 ARM 版,用落同 Intel 機冇分別
- 專業軟件:Adobe Premiere、Lightroom 已經行得順,但部分舊式企業軟件、專用驅動程式要靠模擬執行
- 打機:有反作弊系統嘅網上遊戲未必支援 ARM,打機為主唔建議揀 A 系列
延伸閱讀:Microsoft 手提電腦好唔好?Surface Laptop 三個尺寸同 Pro 變形機揀機攻略
Zenbook DUO(UX8407):雙 14 吋 OLED 屏嘅多工怪獸

Zenbook DUO(UX8407)係 ASUS 獨門嘅雙屏手提電腦,上下兩塊都係 14 吋 3K 144Hz ASUS Lumina Pro OLED 觸控屏,峰值亮度 1,000 nits,仲有防眩光處理。佢唔係噱頭機,而係真係為多工而設:上面 Preview 影片、下面拉 Timeline,或者一邊睇幾個股票盤、一邊寫 code。
四種模式點用

- 雙螢幕模式:藍牙鍵盤放喺枱面,兩塊屏上下排,等於隨身帶住一個雙屏工作站
- 筆電模式:磁吸鍵盤扣返落下面塊屏,即刻變返一部普通單屏手提電腦
- 桌機模式:用內置支架打直或者打橫企起兩塊屏,支架經過 40,000 次開合測試
- 分享模式:完全攤平,對面嘅人睇到另一塊屏,簡報時用得著
- 虛擬鍵盤:六隻手指點下面塊屏,就叫出全尺寸虛擬鍵盤同觸控板
規格重點
- 處理器:最高 Intel Core Ultra X9 系列 3,NPU 50 TOPS,新一代 Xe3 內顯架構
- 電池:99Wh,官方標稱雙屏播片最長 18 小時以上
- 記憶體:最高 32GB LPDDR5x、最高 2TB PCIe 4.0 SSD
- 接口:2 個 Thunderbolt 4,可以接兩部 4K 60Hz 或一部 8K 60Hz 外接屏
- 音效:六揚聲器,包括 2 個正面發聲單元
- 重量:約 1.65 kg,比單屏 Zenbook 重,但仍然揹得出街
要留意 ASUS Pen 觸控筆屬選配,想喺屏上手寫筆記或者畫圖要另外買。鉸鏈亦改用隱藏式轉軸,兩塊屏之間嘅縫隙比前作減少 70%。
延伸閱讀:ASUS 電腦螢幕 推薦?TUF、ROG OLED 同 ProArt 各自啱邊種書枱
Vivobook 系列:學生同家用文書機點揀

Vivobook 係 ASUS 入門至中階線,用 IPS 屏為主,冇 Zenbook 咁花巧,但勝在選擇多、尺寸齊,由 14 吋到 18 吋都有,啱返學打 report、上網堂同屋企睇片。
Vivobook 14(X1407):入門文書主力

Vivobook 14(X1407)係豐澤同各大電腦舖最常見嘅 ASUS 入門機之一。
- 處理器:最高 Intel Core Ultra 5,屬 Copilot+ PC
- 記憶體:最高 32GB DDR5,比好多入門機寬鬆
- 屏幕:14 吋 WUXGA(1920 x 1200)IPS 60Hz,屏佔比 87%
- 機身:厚 1.79 cm、重 1.46 kg,通過 MIL-STD-810H 測試
- 實用位:觸控板加大 30%,有 FHD 紅外線鏡頭支援人臉登入;用 65W 或以上火牛 49 分鐘充到 60%
Vivobook S14(S5452):入門價位要輕身

Vivobook S14 係 Vivobook 入面嘅輕薄款,2026 年版 S5452 用最高 Intel Core 7 系列 3 處理器。
- 重量:1.2 kg、厚 1.54 cm,同 Zenbook S14 一樣輕
- 屏幕:14 吋 16:10 WUXGA IPS NanoEdge,屏佔比 89%
- 電池:52.5Wh,比 Zenbook 細,長時間外出要帶火牛
- 其他:金屬機身、完整 I/O、加大觸控板同混合式方向鍵
Vivobook 15、16 同上一代型號
- Vivobook 16(X1607):16 吋 FHD 屏、最高 Intel Core Ultra 5,屋企放枱面用為主
- Vivobook 14/15(X1404、X1504):上一代入門款,零售舖仍然有售,規格以基本文書為主,揀嗰陣要睇清楚處理器同 RAM 係咪 8GB
- Vivobook S16 Flip:可 360 度翻轉、用 Snapdragon X,啱想當平板手寫嘅學生
延伸閱讀:HP 手提電腦好唔好?OmniBook 3 到 Ultra 逐級拆|OLED、重量同保養選購攻略
ExpertBook 商務線:P1、P5 G2 到 ExpertBook Ultra

ExpertBook 係 ASUS 嘅商務線,設計低調、主打耐用同資安,好多公司 IT 部批量採購都會揀佢。三款重點型號由入門到旗艦咁排:
ExpertBook P1(P1403):公司入門標配

ExpertBook P1(P1403CVA)重 1.4 公斤起,用最高 Intel Core 5 處理器。
- 擴充性:最高 64GB DDR5、雙 SSD 設計,最高 1TB 儲存
- AI 功能:AI ExpertMeet 會議助手,可以語音轉文字、識別講者同自動總結會議重點
- 資安:TPM 晶片、符合 NIST SP 800-155 標準嘅商用級 BIOS、實體鏡頭防窺閘
- 耐用:符合 MIL-STD-810H 美國軍規測試,ExpertCool 散熱設計
ExpertBook P5 G2:主流商務 AI PC
ExpertBook P5 G2 有 14 吋同 16 吋,各自分 Intel 同 AMD 版本。
- 處理器:Intel 版最高 Core Ultra 7 系列 3;AMD 版用 Ryzen AI 7/Ryzen AI 9 HX,NPU 50 TOPS
- 屏幕:Intel 版 2.5K 144Hz,AMD 版有 2.5K OLED
- 記憶體:DDR5 可升級,Intel 版最高 64GB、AMD 版最高 96GB
- 機身:鋁合金、1.42 kg 起,MIL-STD-810H,有 2 個 Thunderbolt 同獨立 TPM 2.0
ExpertBook Ultra(B9406):0.99 公斤旗艦商務機

ExpertBook Ultra 係 ASUS 2026 年最輕嘅商務旗艦,重量 0.99 kg 起、厚 1.09 cm。
- 處理器:最高 Intel Core Ultra X9 系列 3,NPU 50 TOPS、全平台總算力 180 TOPS
- 屏幕:14 吋 3K Tandem OLED(串聯式 OLED),HDR 峰值 1,400 nits、30 至 120Hz
- 耐用:鎂鋁合金配奈米陶瓷塗層,9H 等級抗刮,符合 MIL-STD-810H
- 寧靜度:ExpertCool Pro 三重出風口散熱,平衡模式低於 28 dB
- 充電:30 分鐘充到 50%,內建 Microsoft Pluton 安全處理器
延伸閱讀:ASUS 滑鼠評價?由 47 克到 123 克,Harpe、Keris 同 TUF 現售型號推介
Intel、AMD 定 Snapdragon?ASUS AI PC 處理器點揀

ASUS 同一個系列成日有幾款處理器版本,選錯芯片比選錯尺寸更影響用得順唔順。以下按三大平台拆解:
Intel Core Ultra 系列 3:兼容性最穩陣
- 代表型號:Zenbook S14 UX5406、Zenbook DUO、Zenbook 14 UX3480、ExpertBook Ultra
- 強項:x86 架構,所有傳統企業軟件、驅動程式同遊戲都照用;Intel Arc 內顯加 NPU 協作,打機能力係三者之中最好
- 啱邊類人:要用公司指定軟件、Photoshop 大量圖層、間中打機嘅人
AMD Ryzen AI:多核同內顯平衡
- 代表型號:Zenbook S14 UM5406、Zenbook S16、ExpertBook P5 G2 AMD 版
- 強項:Ryzen AI 9 系列多核效能強,Radeon 內顯應付輕度遊戲同剪片
- 啱邊類人:想要 x86 兼容性、又重視多核效能嘅用家
Snapdragon X2 Elite:續航最長
- 代表型號:Zenbook A14、Zenbook A16、Vivobook S16 Flip
- 強項:ARM 架構極度省電,A14 官方標稱播片 33 小時;NPU 高達 80 TOPS,跑 AI 降噪、語音轉文字唔會熱
- 弱項:部分舊軟件同反作弊遊戲要靠模擬或者唔支援
RAM 同 SSD 要揀幾多?
- 16GB:而家 Copilot+ PC 嘅基本配置,文書同上網堂夠用
- 32GB:剪 4K 片、開大量瀏覽器分頁、用 MyASUS 撥 RAM 畀內顯打機,建議一步到位
- 焊死問題:Zenbook 全線用 LPDDR5x 焊死,買咗就加唔到;要日後自己升級就揀 ExpertBook P 系列嘅 DDR5 型號
延伸閱讀:MacBook Air M5 好唔好?2026終極選購指南:實測性能、優缺點、升級建議
ASUS 手提電腦型號比較表:Zenbook、Vivobook、ExpertBook 一覽

以下將香港現售幾款最具代表性嘅 ASUS 手提電腦放埋一齊比較,規格取自 ASUS 香港官網同本地媒體實測,未有公開數據嘅位置以「—」標示。
| 比較項目 | Zenbook A14 | Zenbook S14 | Zenbook A16 | Zenbook DUO | Vivobook 14 | ExpertBook Ultra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 型號 | UX3407 | UX5406/UM5406 | UX3607 | UX8407 | X1407 | B9406 |
| 處理器 | Snapdragon X2 Elite | Core Ultra 系列 3/Ryzen AI 9 465 | Snapdragon X2 Elite Extreme | Core Ultra X9 系列 3 | Core Ultra 5 | Core Ultra X9 系列 3 |
| 屏幕 | 14 吋 FHD/3K OLED | 14 吋 3K 120Hz OLED | 16 吋 3K 120Hz OLED | 雙 14 吋 3K 144Hz OLED | 14 吋 WUXGA IPS 60Hz | 14 吋 3K Tandem OLED |
| 重量 | 不到 1 kg | 約 1.2 kg | 約 1.2 kg | 約 1.65 kg | 1.46 kg | 0.99 kg 起 |
| 電池 | 70Wh | 77Wh | 70Wh | 99Wh | — | — |
| NPU 算力 | 80 TOPS | 50 TOPS | — | 50 TOPS | — | 50 TOPS |
| 機身 | Ceraluminum | Ceraluminum | Ceraluminum | Ceraluminum | 金屬感外殼 | 鎂鋁合金+奈米陶瓷 |
| 最啱 | 經常外出、要長續航 | x86 兼容+OLED 質感 | 大屏又要輕 | 多工、剪片、睇盤 | 學生文書 | 高層商務出差 |
睇完比較表點收窄?
- 重量排第一:ExpertBook Ultra 0.99 kg 最輕,Zenbook A14 緊隨其後;DUO 因為多咗塊屏最重
- 續航排第一:Snapdragon 嘅 A14、A16 最長氣,DUO 靠 99Wh 大電池補返
- 屏幕排第一:DUO 雙 144Hz OLED 同 ExpertBook Ultra 嘅 Tandem OLED 最突出;Vivobook 14 仍然係 60Hz IPS
- 兼容性排第一:Intel/AMD 版本冇 ARM 兼容問題,要用專業軟件優先考慮
延伸閱讀:手提電腦推介 2026|Top 12 返學、返工、剪片到打機,MacBook 同 Windows AI 筆電逐組拆
ASUS 手提電腦優點、缺點同保養要知

優點
- OLED 屏普及:Zenbook 全線都有 OLED,峰值亮度普遍 1,000 nits 以上,戶外都睇得清
- 機身耐用:Ceraluminum 陶瓷鋁合金防刮防指紋,官方指比傳統材質輕 30%、強韌度提升 3 倍;大部分型號通過 MIL-STD-810H
- 續航長:Zenbook S14 實測 YouTube 用超過 20 小時,A 系列更長
- 接口齊:大部分 Zenbook 保留 USB-A 同 HDMI,唔使另外帶轉接器
- MyASUS 好用:可以調風扇模式、電池保養模式、OLED Care 防烙印,仲可以撥 RAM 畀內顯
缺點
- 型號太多:同一個名有 Intel、AMD、Snapdragon 版,記憶體同屏幕規格逐款唔同,好易揀錯
- RAM 焊死:Zenbook 同 Vivobook S 用 LPDDR5x,日後無法升級
- 鏡面反光:OLED 多數係鏡面屏,強光下有反光,只有 DUO 等少數型號有防眩光
- 部分功能要另購:DUO 嘅 ASUS Pen 屬選配,A16 冇指紋登入
- 同級唔算最平:Zenbook 定位高階,同 Vivobook 一比,價錢差距明顯
香港保養同 Perfect Warranty
ASUS 香港一般手提電腦提供兩年保養,詳細條款可以睇 ASUS 香港保固條款。如果驚跌親、倒瀉嘢,可以加購 ASUS Perfect Warranty,連非出廠故障同人為損壞都包。OLED 機記得喺 MyASUS 開 OLED Care,減低烙印機會。
用家評價重點
- 讚得最多:機身質感、OLED 屏同電池續航
- 嘈得最多:型號命名混亂、部分機款冇指紋、鏡面屏反光
- 商務用家:ExpertBook 嘅 AI ExpertMeet 會議記錄同軍規耐用度最受 IT 部歡迎
常見問題 (FAQ)
ASUS Zenbook 同 Vivobook 有咩分別?
Zenbook 係輕薄旗艦線,OLED 屏、Ceraluminum 機身同大容量電池係標配;Vivobook 係入門至中階線,多數用 IPS 屏同較細電池。預算有限、主要打 report 上網,Vivobook 已經夠;重視屏幕同揹機重量就揀 Zenbook。
Snapdragon 版 Zenbook A14、A16 行唔行到平時用開嘅軟件?
Office、瀏覽器、Zoom、Teams、Adobe Premiere 同 Lightroom 都已經有 ARM 原生版本,用落冇分別。部分公司專用軟件、舊式驅動程式同有反作弊系統嘅網上遊戲就未必支援,入手前最好先查清楚。
ASUS 手提電腦嘅 RAM 可唔可以自己加?
Zenbook 同 Vivobook S 系列用 LPDDR5x 焊死喺主板,買咗之後無法升級,所以建議一開始就揀 32GB。ExpertBook P1、P5 G2 等商務機用 DDR5,部分型號可以日後升級。
ASUS OLED 屏會唔會烙印?
OLED 長時間顯示固定畫面理論上有烙印風險。ASUS 喺 MyASUS 內置 OLED Care,提供像素刷新、像素位移同自動隱藏工作列等保護,正常使用之下風險唔高。
學生買 ASUS 手提電腦揀邊部好?
主要上堂做筆記、打 report,Vivobook 14 或 Vivobook S14 已經夠用;成日要揹住部機周圍走、又想全日唔叉電,Zenbook A14 會舒服好多。讀設計或者要剪片,就揀 32GB RAM 嘅 Zenbook S14。

用「每日點用」畫線最快:日日揹出街、要成日唔叉電,揀 Zenbook A14;要 x86 兼容加 OLED 質感,揀 Zenbook S14;剪片睇盤要大工作空間,Zenbook DUO 值得多揹幾百克。返學打 report,Vivobook 14 已經夠;公司要 TPM 同軍規,揀 ExpertBook P5 G2,常出差嘅管理層先值得上 ExpertBook Ultra。主力打 3A 遊戲就以上都唔啱,直接睇 ROG 同 TUF。

身為資深 3C 達人與內容編輯,Noah 熱衷於挖掘各類新奇有趣的電子產品。憑藉多年在香港科技媒體的實戰經驗,為你帶來最新、最真實的產品實測與消費建議,是你最可信賴的數碼導航員。

