同一個插頭形狀,喺日本係 100V、喺歐洲係 230V、喺香港係 220V —— 但旅行轉插由頭到尾都唔會幫你改電壓,佢只係換個腳形。分唔清呢一點,輕則部手提電腦叉極唔郁,重則喺酒店房燒咗件電器。
今次 Gadget Memo 編輯部整理咗 12 款旅行轉插推薦名單,揀嘅準則有三條:香港渠道買得到、官方規格查得到,而且要由純轉插、25W 入門一路覆蓋到 170W 旗艦,等唔同旅行型態都搵到對號入座嗰款。
下面會先拆插頭制式、電壓同輸出功率呢三件出發前必查嘅事,再按使用場景分六組逐款講清楚邊個啱邊類人,最後補返用得安全嘅幾個重點同常見問題。
點揀旅行轉插?出發前要搞清楚嘅 6 件事

旅行轉插睇落個個一樣,實際上分兩種完全唔同嘅嘢:一種係淨係「轉個腳形」嘅純轉插,另一種係內置 USB 快充電路、其實係一部旅行充電器。兩者都叫「萬能轉插」,但揀錯咗,輕則叉唔到部手提電腦,重則出門口先發現插唔入。以下六件事,係落單之前一定要對清楚嘅。
插頭制式:你去嗰個地方用邊種腳?
香港用英式 BS 1363 三方腳,但一出境就即刻唔通用。市面主流嘅萬能轉插普遍內置 AU/EU/UK/US 四款插腳,已經覆蓋咗港人最常去嗰批目的地。
- 國標插頭(三個扁頭):中國內地、澳洲、新西蘭、阿根廷。
- 美標插頭(一圓兩扁):美國、加拿大、日本、巴西、菲律賓、泰國、台灣。
- 英標插頭(三個方頭):英國、印度、巴基斯坦、新加坡、馬來西亞、印尼、馬爾代夫、卡塔爾。
- 歐標插頭(兩個圓頭):德國、法國、荷蘭、丹麥、芬蘭、挪威、波蘭、葡萄牙、奧地利、比利時、越南、匈牙利、西班牙、瑞典。
- 南非標插頭(三個圓頭):南非、印度、俄羅斯,呢種大部分萬能轉插都唔覆蓋,要另外準備。
電壓同頻率:要 100V–240V 全球通用先算數
轉插只係換個插腳形狀,唔會改電壓。所以買之前要睇清楚機身寫住嘅額定輸入範圍:主流型號標示 100V–240V 或者 100V–250V,即係由日本嘅 100V 去到歐洲嘅 230V 都用得。香港同中國內地同樣係 220V/50Hz,兩地電器嘅電壓本身兼容,真正唔同嘅係插頭制式同認證。
輸出功率:手機、平板同手提電腦各要幾多 W
USB 輸出功率係最容易揀錯嘅一項。功率唔夠,部手提電腦會一路用一路跌電;功率過剩,就白白帶多咗重量。
- 手機、耳機、平板:一般 18W–30W 已經夠,25W 級數嘅轉插足以應付。
- 手提電腦:建議最少 45W 或以上;MacBook Pro 呢類要行到 70W 以上單口輸出先夠快。
- 多部裝置同時叉:總輸出 65W 以上先唔會互相搶電。
- 快充協議:睇有冇標明 PD 3.0/PPS 同 QC;GaN 機種通常兩樣都支援,而且同功率之下體積細、散熱好。
插口配搭:AC 位、USB-C 同 USB-A 點分
AC 插座係用嚟插返你自己嗰個原廠火牛或者旅行水煲;USB 位就直接叉手機。而家嘅設計趨勢係「雙 AC+多 USB」,甚至有三個 AC 位嘅款。值得留意嘅係 USB-A 呢個舊介面仲未消失 —— 相機、舊款耳機、租返嚟嘅流動電源好多時仲係用 USB-A 線,全 USB-C 嘅款出門口會有機會唔夠用。
安全設計:保險絲、阻燃外殼同安全標示
呢一項係最多人跳過、但出事成本最高嘅一項。香港市面出售嘅家用電器同配件,本身受《電氣產品(安全)規例》規管;消費者委員會早年檢視市面旅行轉插,發現唔少樣本「絕緣距離不足」、「未有任何過荷保護裝置」,甚至部分英式插頭嘅膠插腳經過 125°C 球壓測試後出現直徑超過 2 毫米嘅凹陷,反映耐高溫能力唔足。
- 保險絲:要有 10A 保險絲,最好連備用保險絲一齊附送。
- 外殼物料:阻燃 PC 料,長時間插電都唔易變形。
- 安全認證:常見標示包括 BS 8546(旅行轉插專屬標準)、IEC 62368-1、CE、UKCA、FCC。
- 保護機制:短路、過壓、過流、過熱保護,規格表要逐項寫得出先算數。
體積同重量:帶得走先係好轉插
最後一項好現實:轉插日日喺行李入面,重一百幾十克係感覺得到嘅。市面上最細嗰批 GaN 轉插約 120g 至 170g、體積細過一張信用卡;而三個 AC 位、100W 以上嘅旗艦款會去到 260g 以上。摺疊插腳設計亦要留意,收起之後唔會刮花袋入面其他嘢。
延伸閱讀:Belkin 行動電源好唔好?叉電效率出色|全系列尿袋型號比較
12 款香港買得到嘅旅行轉插一覽

呢 12 款全部係香港渠道買得到、官方規格查得到嘅型號,橫跨純轉插、入門 25W 一直去到 170W 旗艦。下面張表按總輸出由細到大排,方便你直接對號入座。
一表睇清 12 款規格重點
| 型號 | 總輸出 | USB 插口 | AC 插座 | 內置插腳制式 | 重量/體積 |
|---|---|---|---|---|---|
| Momax 1-World² Pocket Mini(UA37A) | —(純轉插) | — | 雙 AC | 萬能通用/Type-A | 摺疊插腳、口袋型 |
| Travelmall Switzerland World to UK | —(純轉插) | — | 單 AC(轉英標) | 世界轉英標,附接地腳 | 1000W@100V/2500W@250V |
| XPower TA25 | 25W | 2 × USB-C、2 × USB-A | 3 × AC | UK/AU/EU/US/JP/CN | 141g、60×56×55mm |
| inno3C i-30WC | 30W | 2 × USB-C、1 × USB-A | — | AU/EU/UK/US | 約 124g,細過信用卡 |
| inno3C i-45WC | 45W | 3 × USB-C、1 × USB-A | — | AU/EU/UK/US | 約 165g,細過信用卡 |
| XPower x Sanrio Cinnamoroll TA45B | 45W | 3 × USB-C、2 × USB-A | 1 × AC(1000W/2500W) | UK/AU/EU/US | 161g、55×75×52mm |
| inno3C i-75WC | 75W(單口 70W) | 3 × USB-C、1 × USB-A | — | AU/EU/UK/US | 約 172g,細過信用卡 |
| Verbatim 5 端口 75W GaN 通用旅行轉插 | 75W(C 口 67W/A 口 60W) | 3 × USB-C、2 × USB-A | 萬能 AC 插座 | EU/UK/US/AU | 覆蓋逾 150 個國家 |
| Momax 1-World² Pocket 70W(UA36A) | 70W | 2 × USB-C、2 × USB-A | 雙 AC | 萬能通用/Type-A | 摺疊插腳、口袋型 |
| Momax 1-World+ 70W GaN(UA18) | 70W | 內建伸縮 USB-C + 1 × USB-C、2 × USB-A | — | JP/US、AU、EU、UK | 小巧輕便 |
| XPower TA100C | 100W | 3 × USB-C、1 × USB-A | 3 × AC | UK/AU/EU/US/JP/CN | 265g、77×56×54mm |
| Momax 1-World 170W GaN | 170W(單口 140W) | 3 × USB-C、1 × USB-A | — | 日本/美國、澳洲、歐盟、英國 | 附 140W USB-C 線 |
點樣用呢張表對號入座
機電工程署嘅家居電氣安全資料亦提醒,選購電器同配件時要先睇清楚額定電壓、功率同安全標示。睇表嘅次序建議係「先睇插腳、再睇總輸出、最後先睇插口數目」。插腳制式唔啱,其餘規格幾靚都冇用;總輸出決定咗部手提電腦叉唔叉得郁;插口數目就決定夜晚瞓覺前可唔可以一次過搞掂全家。
- 只帶手機、耳機:25W–30W 級數夠晒,選最輕嗰款。
- 手機加平板加相機:45W 級數最平衡,體積同輸出都啱。
- 要叉手提電腦:單口 70W 以上先叫叉得舒服。
- 一家幾口或者長住式旅行:三個 AC 位、100W 以上嗰批先夠分。
純轉插之選:唔使叉電,只求插得入
如果你出門口本身已經帶齊各裝置嘅原廠火牛,其實唔需要再多一組 USB 電路。呢類「淨轉腳」嘅產品體積最細、結構最簡單,亦因為冇內置電源電路,發熱同故障風險相對低。
Momax 1-World² Pocket Mini 雙 AC 旅行插座(UA37A)

喺純轉插入面,UA37A 係最貼近「袋住走都唔覺」嗰種。Momax 把插腳做成摺疊結構,收埋之後機身近乎一塊方糖大細,放銀包夾層、手袋內袋都塞得落。呢款入選係因為佢喺唔加 USB 電路嘅前提下仍然保留咗雙 AC 插座 —— 即係你可以同時插部相機火牛同一個手機叉電器,唔使爭位。
- 插座配置:雙 AC 電源插座,兼容萬能通用插頭同 Type-A 插頭。
- 覆蓋範圍:全球超過 180 個國家及地區適用。
- 結構:獨特摺疊插腳設計,官方標示設計專利申請中。
- 定位:入門價位帶,唔設 USB 輸出。
邊類人啱用:已經帶齊火牛、行李空間緊張嘅短途旅客,或者想放一個喺行李箱長期後備。唔啱用嘅係想一件搞掂全部裝置嗰批 —— 冇 USB 位即係每部機都要另外帶線同火牛。要留意嘅缺點係雙 AC 位嘅總負荷始終要睇當地插座,兩件高耗電嘅嘢唔好同時插。
Travelmall Switzerland World to UK 旅行轉換插頭

呢款同上面嗰啲「一個打全世界」嘅萬能轉插方向相反:佢係「全世界轉英式」。即係你買咗外地電器返嚟香港用,或者去英國、愛爾蘭、新加坡呢類同樣用英標插頭嘅地方,佢先係啱嗰件。點解入選?因為佢係少數有齊接地腳同 10A 保險絲嘅單向轉插,安全結構做得比一般萬能款紮實。
- 適用地區:英國、愛爾蘭、新加坡、塞浦路斯、巴林等使用英標插頭嘅國家及地區。
- 接受插頭:瑞士、意大利、巴西、澳洲/中國、美國/日本及歐標 4.0mm 插頭。
- 安全設計:有接地(地線)插腳及 10A 保險絲,外殼採用高級阻燃 PC 物料。
- 負載能力:100V 時可承受 1000W,250V 時可承受 2500W。
邊類人啱用:長期北上或者海外網購電器返香港用嘅人,以及專去英式插頭地區嘅旅客。唔啱用嘅係一年去幾個唔同制式國家嗰批 —— 佢只轉一種腳,唔係萬能款。要留意嘅缺點係佢冇任何 USB 輸出,而且不支援印度、南非同韓國 4.8mm、歐洲 Schuko 4.8mm 嗰幾種粗腳插頭。
延伸閱讀:Momax 尿袋好唔好?2026熱門型號推介、對比Anker/小米及安全貼士
入門快充之選:只帶手機同耳機(25W–30W)
如果你旅行嘅裝置清單只係「一部手機、一對耳機、可能加隻手錶」,25W 到 30W 已經綽綽有餘。呢個級數嘅好處係機身細、重量輕,而且因為功率唔高,發熱亦相對溫和。
XPower TA25 7 輸出 25W GaN 旅行充電器

TA25 喺入門級入面最突出嘅係「插口多過你以為」—— 25W 呢個功率級數,佢竟然做到三個 AC 插座加四個 USB 位。點解入選?因為佢把「AC 位唔夠用」呢個旅行最常見痛點,用一個 141g 嘅機身解決咗,而且插頭同插座兩邊都兼容 UK/AU/EU/US/JP/CN 六種制式。
- 輸出配置:3 × AC 插座、2 × USB-C、2 × USB-A,最多同時為 7 部裝置供電。
- 快充規格:單口最大 25W,支援 PD/PPS。
- 電壓同負載:100V(最大 1000W)至 250V(最大 2500W),支援超過 198 個國家及地區。
- 安全:10A 保險絲加一個可更換備用保險絲,具短路/過充/過熱/過流保護,通過 CE、FCC、IEC 62368-1。
- 體積重量:60 × 56 × 55mm、141g。
邊類人啱用:一家人或者一班朋友出遊,需要多個 AC 位插唔同火牛嗰種。唔啱用嘅係要叉手提電腦嘅人 —— 25W 單口輸出對 MacBook 或者 Windows 手提電腦嚟講明顯唔夠。要留意嘅缺點係三個 AC 位好易令人有錯覺可以齊齊整整插高耗電電器,實際上總負荷仍然受當地插座同保險絲限制。
inno3C i-30WC 30W GaN 3 輸出旅行轉換插頭

i-30WC 行嘅係另一條路:唔要 AC 插座,專心把體積壓到最細。官方標示重量約 124g、機身細過一張信用卡,亦自稱係同級「全部輸出口都支援快充」嘅 30W GaN 轉插入面最細嗰款。呢款入選,係因為佢示範咗一件事 —— 你唔帶火牛嘅話,轉插根本唔需要 AC 位。
- 輸出配置:2 × USB-C、1 × USB-A,支援智能功率分配。
- 快充規格:C1 或 C2 單口最高 30W,支援 PD 3.0 及 PPS;USB-A 單口最高 18W。
- 內置插腳:AU、EU、UK、US 四款,適用於中國內地、美國、英國、歐洲、日本、韓國、泰國、澳洲等地區。
- 電壓:100V–240V 全球通用。
- 安全:雙保險絲設計(內置加備用 10A),具防短路、防過載、防過熱、防過流保護,符合 CE、UKCA 及 BS 8546 安全標準。
邊類人啱用:行李愈輕愈好、全部裝置都係 USB 供電嘅一人旅客。唔啱用嘅係要插原廠火牛、旅行風筒或者相機充電座嗰批。要留意嘅缺點係冇 AC 插座呢一點冇得補救 —— 出發前要確認你所有裝置都可以用 USB 線直接叉。
延伸閱讀:inno3c 行動電源好唔好?北上唔怕被扣|CCC認證全系列比較 LX-12同i-PB15點揀
手機加平板主力之選(45W)
45W 係而家最平衡嘅一個級數:單口足以應付 iPhone 或者 Android 旗艦嘅最高快充,亦叉得郁 iPad 同輕薄型手提電腦,而機身仲未去到「重」嘅地步。以下兩款一款走極簡路線,一款走設計路線,啱唔同性格嘅人。
inno3C i-45WC 45W GaN 4 輸出旅行轉換插頭

i-45WC 可以理解成上面 i-30WC 嘅加大版:同樣冇 AC 插座、同樣細過一張信用卡,但多咗一個 USB-C 位,總輸出去到 45W。呢款入選嘅理由好直接 —— 165g 換嚟四個全部支援快充嘅輸出口,係體積同實用度之間好難得嘅一個平衡點。
- 輸出配置:3 × USB-C、1 × USB-A,總輸出最高 45W,支援智能功率分配。
- 快充規格:C1 單口最高 45W(PD 3.0/PPS);C2 或 C3 單口最高 20W;USB-A 單口最高 18W。
- 內置插腳:AU、EU、UK、US 四款。
- 電壓:100V–240V 全球通用。
- 安全:雙 10A 保險絲、四重保護,符合 CE、UKCA 及 BS 8546。
- 重量:約 165g。
邊類人啱用:手機、平板、耳機、手錶四件頭一齊帶,但唔想帶多個火牛嘅人。唔啱用嘅係要插 AC 電器嗰批。要留意嘅缺點係四個位一齊用嗰陣總輸出仍然係 45W,會按智能分配攤薄,單機叉快嘅體驗要留返夜晚裝置少嗰陣。
XPower x Sanrio Cinnamoroll TA45B 45W 6 輸出旅行充電器

同樣係 45W,TA45B 行嘅係完全相反嘅思路:唔止保留 AC 插座,仲把整機做成 Sanrio 聯乘外觀。呢款入選唔淨係因為個樣 —— 佢係少數喺 45W 級數入面仍然標明可以獨立輸出 45W 支援 MacBook Pro 快充、同時提供 1000W/2500W 高功率 AC 輸出嘅型號,即係真係插得旅行水煲同風筒。
- 輸出配置:AC 插座 + 3 × USB-C + 2 × USB-A,共 6 組輸出。
- 快充規格:USB-C 支援 45W PD 3.0/PPS,獨立使用時可輸出 45W;USB-A 為 12W。
- AC 輸出:1000W/2500W 高功率,適用於風筒、旅行水煲等電器。
- 插腳制式:UK/AU/EU/US 四種,支援超過 198 個國家及地區,電壓 100V–250V。
- 安全:附送保護袋及可更換備用 10A 保險絲,通過 CE、FCC、UKCA、IEC 62368-1。
- 體積重量:55 × 75 × 52mm、161g。
邊類人啱用:想一件搞掂手機、平板同 AC 電器,又鍾意角色聯乘設計嘅旅客,送禮亦啱。唔啱用嘅係公幹場合 —— 卡通外觀擺喺會議室檯面,睇落始終唔夠正經。要留意嘅缺點係聯乘款屬限量性質,斷咗貨就要等下一批,而且 USB-A 只有 12W,舊裝置叉得慢。
帶手提電腦出差之選(70W–75W)
一帶手提電腦出門,轉插嘅要求即刻跳一級。呢個級數要睇嘅唔係「總輸出幾多 W」,而係「單一個 USB-C 位獨立用嗰陣可以去到幾多 W」—— 因為部機叉唔叉得郁,係由單口輸出決定。
inno3C i-75WC 75W GaN 4 輸出旅行轉換插頭

i-75WC 係呢個榜入面最少爭議嘅一款:官方標示重量約 172g、機身細過一張信用卡,而單一個 C1 或 C2 位獨立用嗰陣可以去到 70W。點解入選?因為「細過信用卡」同「單口 70W」呢兩樣嘢平時係互相矛盾嘅,佢用 GaN 把兩者放埋一齊。
- 輸出配置:3 × USB-C、1 × USB-A,總輸出最高 75W。
- 快充規格:C1 或 C2 單口最高 70W;C3 單口最高 30W;USB-A 單口最高 30W,全部支援 PD 3.0 及 PPS。
- 相容性:官方列明適用於 Apple、Android、手提電腦以至 Switch。
- 內置插腳:AU、EU、UK、US 四款,電壓 100V–240V。
- 安全:雙 10A 保險絲、四重保護,符合 CE、UKCA 及 BS 8546。
- 重量:約 172g。
邊類人啱用:一部手提電腦加一部手機、住酒店多過住 Airbnb 嘅商務旅客。唔啱用嘅係要插 AC 電器嗰批 —— 同 inno3C 同門一樣,佢冇 AC 插座。要留意嘅缺點係四個口全開嗰陣總輸出封頂 75W,部機叉電速度會明顯回落,夜晚最好把手提電腦同其他裝置分開時段叉。
Verbatim 5 端口 75W PD 3.0 & QC 3.0 GaN 通用旅行轉插

Verbatim 呢款行嘅係「兩邊都要」路線:既有萬能 AC 插座,又有五個 USB 位,總輸出同樣 75W。佢入選最實際嘅一個理由係 USB-A 位嘅單口輸出做得高 —— 兩個 USB-A 支援 QC 3.0、單獨使用時可達 60W,對仲有一堆 USB-A 線嘅人嚟講,係少有唔當 USB-A 係雞肋嘅設計。
- 輸出配置:3 × USB-C PD 3.0 + 2 × USB-A QC 3.0,另設 AC 萬能插座。
- 快充規格:USB-C 單獨使用時最高 67W;USB-A 單獨使用時最高 60W。
- AC 相容性:官方標示支援所有 AC 插頭,包括 MacBook Pro 及 Switch 原廠火牛。
- 插腳制式:內置 EU、UK、US、AU 四款,覆蓋超過 150 個國家。
- 安全:10A 保險絲連備用保險絲及旅行袋,具過流、過壓、短路保護,並通過多國安全認證。
邊類人啱用:手上新舊裝置混合、USB-C 同 USB-A 線都要照顧嘅人,亦啱一個人帶埋 Switch 出門嗰批。唔啱用嘅係追求極致細嘅旅客 —— 有埋 AC 插座之後,體積必然大過同功率嘅純 USB 款。要留意嘅缺點係 67W 呢個數字係「單獨使用」先成立,AC 位同 USB 位一齊開嗰陣要預計輸出會攤分。
延伸閱讀:Verbatim 行動電源好唔好?Charge ‘n’ Go 全系列比較、107Wh 上機陷阱
口袋型同免帶線之選(70W)
同樣係 70W,有啲人想要嘅唔係多幾個位,而係「拎出嚟嗰刻順唔順手」。呢一組兩款都係 Momax,一款把插腳同機身摺到極薄,另一款索性把充電線做埋入去。
Momax 1-World² Pocket 70W 四接口雙 AC 旅行充電插座(UA36A)

UA36A 係 Pocket 系列嘅主力版本:保留咗 Pocket Mini 嗰個摺疊插腳結構,但入面塞咗 70W GaN 電路同四個 USB 位。呢款入選,係因為佢解決咗一個好具體嘅場景 —— 酒店房床頭通常得一個插座,你要一次過叉手提電腦、手機同耳機,又唔想個轉插突出成個拳頭。
- 輸出配置:2 × USB-C PD + 2 × USB-A,另設雙 AC 電源插座。
- 快充技術:GaN 氮化鎵,細小機身可釋放最高 70W 輸出。
- 結構:創新摺疊插腳,收納後可放入銀包或手袋。
- 覆蓋範圍:支援全球 180 多個國家及地區。
- 相容性:AC 插座兼容萬能通用插頭及 Type-A 插頭設備。
邊類人啱用:想一件搞掂、又極度在意體積嘅單人或者雙人旅客。唔啱用嘅係要同時叉五、六部機嗰批 —— 四個 USB 位加雙 AC,對一家四口嚟講仲係緊。要留意嘅缺點係摺疊結構本身係活動部件,長期大力開合始終會鬆,收納時唔好硬拗。
Momax 1-World+ 70W GaN 三插口內建伸縮 USB-C 線(UA18)

UA18 最抵讚嘅設計係嗰條內置伸縮 USB-C 線。聽落好似小事,但實際上佢等於幫你慳返一條線同一次「搵線」嘅時間 —— 而旅行最煩嘅往往就係喺行李入面搵嗰條線。呢款入選正正因為佢改變咗使用習慣,唔係單純加多幾 W。
- 輸出配置:內置伸縮 USB-C 充電線 + 1 × USB-C + 2 × USB-A。
- 快充規格:最高 PD 70W 輸出,採用 GaN 技術。
- 內置插腳:JP/US、AU、EU、UK 四款插座。
- 設計:小巧輕便,伸縮線收埋喺機身內唔會纏繞。
邊類人啱用:怕漏帶線、鍾意「一嚿嘢搞掂」嘅人,亦啱經常喺機場或者咖啡店短時間補電嗰批。唔啱用嘅係全部裝置都仲用 Lightning 或者 Micro-USB 嗰啲 —— 條內置線係 USB-C。要留意嘅缺點係伸縮線係全機最易勞損嘅部件,一旦斷咗就唔似普通線咁換得,日常收線唔好拉到盡。
延伸閱讀:Momax 耳機評價?AI 翻譯耳機定平價入門,三款現售機選購攻略
一家幾口同旗艦高功率之選(100W 以上)
去到 100W 以上,轉插已經唔係「叉電配件」,而係一個可攜式電源中樞。呢個級數嘅共通點係機身明顯大同重,但換嚟嘅係一插入牆就可以照顧全家裝置,唔使排隊叉電。
XPower TA100C 7 輸出 100W GaN 旅行充電器

TA100C 嘅賣點係「三個 AC 位」—— 呢個配置喺旅行轉插入面唔常見,實際上等於把一個迷你拖板塞咗入轉插。點解入選?因為一家人出遊最常爭嘅唔係 USB 位,而係 AC 位:一個插相機火牛、一個插旅行水煲、一個插筆電原廠火牛,三個位啱啱好。
- 輸出配置:3 × AC 插座、3 × USB-C、1 × USB-A,最多同時為 7 部裝置供電。
- 快充規格:單口最大 100W,官方標示支援 MacBook Pro 快充。
- 制式兼容:插頭與插座同時兼容 UK/AU/EU/US/JP/CN。
- 電壓同負載:100V(最大 1000W)至 250V(最大 2500W),支援超過 198 個國家及地區。
- 安全:10A 保險絲加可更換備用保險絲,附送保護袋,具短路/過充/過熱/過流保護。
- 體積重量:77 × 56 × 54mm、265g。
邊類人啱用:一家三四口、或者兩三個朋友同房嘅旅客;亦啱長住式旅行同工作假期。唔啱用嘅係一個人輕裝出門嗰批 —— 265g 已經相當於多帶咗一部細相機。要留意嘅缺點係三個 AC 位好易令人一次過插晒高耗電電器,總負荷仍然受當地插座同保險絲上限限制,唔可以當拖板咁用。
Momax 1-World 170W GaN 四接口旅行充電插座

呢款係整個榜嘅火力上限:總輸出 170W、單口最高 140W 快充,而且原廠附送一條 140W USB-C to USB-C 線。點解入選?因為 140W 單口輸出而家仲係少數 —— 呢個數字係為高階手提電腦而設嘅,即係你真係可以唔帶部機嗰個原廠火牛出門。
- 輸出配置:3 × USB-C + 1 × USB-A,最多同時為 4 部裝置充電。
- 快充規格:最大總輸出功率 170W,單口最高 140W 快充,可涵蓋手提電腦。
- 內置插座:日本/美國、澳洲、歐盟、英國四款。
- 配件:附帶 140W USB-C to USB-C 充電線。
- 技術:GaN 氮化鎵充電技術。
邊類人啱用:帶高階手提電腦出差、想用一件嘢取代原廠火牛嘅人。唔啱用嘅係只帶手機嘅短途旅客 —— 呢個級數屬旗艦級定位,功率同體積都用唔盡。要留意嘅缺點係佢冇 AC 萬能插座,即係如果你仲要插相機座充或者旅行水煲,就要另外再帶一個純轉插。
延伸閱讀:小米行動電源好唔好?小米尿袋全系列型號比較、回收事件與上機規定
旅行轉插嘅伏位同安全用法

轉插係少數「用錯一次就可能出事」嘅旅行用品。消費者委員會同機電工程署過往多次點名呢類產品嘅設計問題,以下幾點係實際使用時最值得記住嘅。
萬能插腳一次只可以伸一組
市面大部分萬能轉插靠撥掣彈出唔同國家嘅插腳。消委會檢視時發現,各個插腳嘅導電體會互相接通 —— 即係當你插上電源之後,其他外露嘅插腳都會同時帶電,觸電風險即刻上升。所以正確做法係:每次只伸出你要用嗰一組腳,其餘全部收埋。
高功率電器唔好長期靠旅行轉插
消委會建議,旅行轉插一般只適用於功率 500W 以下嘅電器。風筒、電熱水壺、電磁爐、暖風機、電飯煲呢類高耗電產品,就算轉插標示可承受 2500W,都唔建議長期依賴 —— 接觸電阻、插腳鬆動同散熱空間都會令實際風險高過紙面數字。手機充電器、手提電腦火牛、電動牙刷呢類低功率產品先係轉插嘅主場。
認清安全標示,唔好貪平買三無貨
消委會檢視發現,部分旅行轉插內嘅金屬片夾唔緊插入嘅電器插腳,甚至有款式只有一片金屬片接觸插腳;亦有樣本完全冇過荷保護裝置,或者電源兩極之間、帶電線圈同 USB 輸出插座之間嘅絕緣距離不足。無品牌、無型號、無額定功率標示嘅產品,唔好因為平就買。
轉插唔等於變壓器
呢個係最常見嘅誤解。轉插只改插腳形狀,唔會把 110V 變 220V。所以帶電器出門之前,一定要睇返機身或者火牛上面嘅額定輸入:寫住 100–240V 嘅先係全球通用,只寫單一電壓嘅就要另外配變壓器。
多裝置同時叉電,快充隨時降速
消委會早前測試多款帶 USB 嘅插蘇時發現,部分樣本喺其中一個口已經啟動快充之後,再接上其他裝置,快充可能會被終止並降回 5V 基本充電;亦有樣本喺 USB-C 同 USB-A 雙口同時使用時,USB-A 只量得 3.3V。所以如果你趕住喺出門前叉滿部機,最穩陣係一次淨係插一部。
唔好把轉插、萬能蘇同拖板串連使用
把轉插插落萬能蘇、再駁去萬用拖板,係好多人喺酒店房做過嘅事,但每多一重接駁就多一個接觸不良同發熱位。香港一般家庭嘅 13A 牆身插座最高只可承受約 2860W 負荷,串連之後總負荷更加難以估算。另外,北上買嘅電器帶返香港,雖然兩地同樣係 220V/50Hz,但插頭制式唔同,長期靠旅行轉插使用高功率電器並唔穩陣;自行剪線換英式插頭涉及火線、中性線、地線同保險絲配置,處理不當會引致觸電或者火警,應交由合資格人士處理;市面雖然有可直接裝喺兩腳插頭上嘅英式轉換插頭,但同樣要確認額定電流、功率同安全標示齊全先好用。
常見問題 (FAQ)
最後整理幾條選購同使用旅行轉插時最常被問到嘅問題。
旅行轉插同萬能插蘇有咩分別?
旅行轉插係把你嘅插頭轉成當地制式,重點喺「插得入」;萬能插蘇(適配接頭)係喺香港牆身插座上面擴充多幾個位,重點喺「夠位插」。兩者外形似、名都似,但用途完全唔同:出門帶萬能插蘇係冇用嘅,因為佢本身就係英式腳。
GaN 氮化鎵轉插值唔值得多花錢?
如果你要 45W 以上輸出,值得。氮化鎵(GaN)係一種新型半導體材料,導熱好、耐高溫,同功率之下可以令充電器體積更細、重量更輕、發熱更少,而且大部分 GaN 機種都同時支援 QC 同 PD 快充。但如果你只係叉手機、要求 25W 以下,普通款同 GaN 款嘅體積差距唔算大,分別冇咁明顯。
一個轉插可唔可以同時插風筒同手機?
技術上插得落,但唔建議。風筒屬高耗電電器,本身已經接近一般旅行轉插嘅安全上限;再同時輸出 USB 快充,會令內部電路同插腳承受額外熱負荷。正確做法係風筒單獨使用,用完拔咗先叉電。
去日本、台灣同韓國要用邊種插頭?
日本同台灣用美標插頭(一圓兩扁),韓國用歐標兩圓腳。所以一次過去呢三個地方,你需要一個同時內置 US 同 EU 插腳嘅萬能轉插;市面主流嘅 AU/EU/UK/US 四腳款已經覆蓋得到。要留意韓國部分插座係 4.8mm 粗腳,個別型號會明文列明唔支援。
旅行轉插可唔可以帶上飛機?
可以,旅行轉插本身唔含鋰電池,手提行李同寄艙都冇特別限制。要留意嘅係另一件事:流動電源(尿袋)先係受限制嗰件,唔同航空公司同目的地對容量同機艙使用嘅規定近年一路收緊,出發前記得查清楚你嗰班機嘅最新要求。
點解插咗轉插之後,充電慢咗?
最常見嘅三個原因:一係多個口同時使用,總輸出被智能分配攤薄;二係你用緊嘅係 USB-A 位,而該位只支援較低功率;三係轉插同裝置之間嘅快充協議對唔上,例如部機只食 PD、而該口淨係支援舊制 QC。想快就把裝置插喺標明最高單口輸出嗰個 USB-C 位,並且一次只叉一部。

延伸閱讀:iPhone 17 Pro vs 16 Pro 比較|規格、相機、散熱、充電等6大差異分析
揀邊款,其實由你行李入面有幾多條線決定。全部裝置都食 USB-C、又想輕到唔覺,inno3C i-30WC 同 i-45WC 細過一張信用卡,係最直接嘅答案;要叉 MacBook Pro 呢類機就要睇單口輸出,i-75WC 同 Verbatim 嗰款 75W 先叫夠用,唔好貪細買 25W。一家幾口同房住成個星期,XPower TA100C 三個 AC 位先夠分。
反過來講,有一種人根本唔使買萬能款:火牛帶齊、又淨係去英標地區嘅,Momax 1-World² Pocket Mini 或者 Travelmall 單向轉插已經夠,買 170W 旗艦只係買咗用唔着嘅火力。

身為資深 3C 達人與內容編輯,Noah 熱衷於挖掘各類新奇有趣的電子產品。憑藉多年在香港科技媒體的實戰經驗,為你帶來最新、最真實的產品實測與消費建議,是你最可信賴的數碼導航員。

