小米 POCO M8 好唔好?7.35mm 薄身塞 5520mAh 大電|入門 5G 機揀機攻略

小米 IP66 防塵防水同濕手觸控 2.0

夜晚熄晒燈碌手機,碌到眼澀頭赤,多數人以為係睇得太耐。其實好多時係塊芒喺低亮度嗰陣閃緊 —— 入門機為咗慳成本,通常用最低成本嗰套調光方案。小米 POCO M8 好唔好,有趣嘅位就喺呢度:佢係一部入門 5G 機,塊 6.77 吋 Flow AMOLED 卻用上 3840Hz 高頻 PWM 調光,仲攞埋 TÜV Rheinland 三項護眼認證,呢啲配置以往多數要更高階機型先見到。

當然,一部機唔會淨係靠塊芒。呢篇文由小米香港官方規格、香港傳媒實測同官方售後條款入手,拆解 7.35mm 機身點樣塞得落 5520mAh 電、Snapdragon 6 Gen 3 打機去到邊、5,000 萬像素主鏡頭嘅真實上限,再講埋港版保養年期同 POCO M8s 5G 點揀。

文章目錄

小米 POCO M8 好唔好?港版 POCO M8 5G 定位同規格重點

小米 POCO M8 好唔好?港版 POCO M8 5G 定位同規格重點

POCO 係小米旗下嘅獨立子品牌,一向專攻「同價位入面規格最盡」呢條路線。POCO M8 5G 係 M 系列最新一代,走嘅唔係跑分路線,而係將資源集中喺用家日日都掂得到嘅幾樣嘢:塊芒、機身重量同續航力。香港版喺 2026 年 2 月正式開售,係入門 5G 價位帶入面少數用 AMOLED 面板兼有 120Hz 更新率嘅選擇。

POCO M 系列喺小米陣營入面擺喺邊

小米香港嘅手機線大致分三層:Xiaomi 數字系列做旗艦、Redmi 做主流中階,而 POCO 就專門負責「規格搶眼、定位進取」嗰批。POCO 內部再分 F(效能)、X(中階全能)同 M(入門實用)三條線,M8 5G 就係 M 線嘅代表作,同一時期香港仲有更入門嘅 POCO M8s 5G 一齊賣。

香港行貨版本、容量同顏色配置

小米 香港行貨版本、容量同顏色配置

港版 POCO M8 5G 嘅配置同海外版有分別,入手前要睇清楚:

  • 記憶體:8GB LPDDR4X(台灣版係 12GB,唔好照抄台灣評測嘅數字)。
  • 儲存空間:256GB 或 512GB UFS 2.2,兩個容量都支援 microSD 擴充至 1TB。
  • 顏色:黑色、銀色、綠色三款,銀色同綠色機背有層次拼色同紋理處理。
  • 卡槽:nano SIM 加一個混合式插槽,即係雙卡雙待同記憶卡二揀一。

一眼睇晒嘅規格重點

  • 螢幕:6.77 吋 Flow AMOLED,2392 x 1080,120Hz 更新率,3200 nits 峰值亮度,屏佔比 92%。
  • 處理器:Snapdragon 6 Gen 3,4nm 製程、八核最高 2.4GHz,配 Adreno GPU。
  • 相機:後置 5,000 萬像素 Light Fusion 400 主鏡頭加 200 萬像素景深鏡頭,前置 2,000 萬像素。
  • 電池:5520mAh 矽碳電池,45W 有線快充,支援高達 18W 逆向充電。
  • 機身:164 x 75.42 x 7.35mm、178g,IP66 防塵防水。
  • 系統:小米澎湃 OS 2,內建 Google Gemini 同「一圈即搜」。

設計同手感:7.35mm 3D 曲面機身配 178g

小米 設計同手感:7.35mm 3D 曲面機身配 178g

而家六吋七以上嘅大芒機動不動就超過 200g,POCO M8 5G 最搶眼嘅地方就係佢反其道而行 —— 機身厚度只有 7.35mm,重量控制喺 178g。呢個數字放喺入門價位帶入面相當罕見,因為薄同大電池通常係對立嘅,POCO 靠嘅係一塊矽碳電池先做得到。

三色機身同背蓋紋理

小米 三色機身同背蓋紋理

港版提供黑、銀、綠三色。銀色版兩側帶類似碳纖維嘅紋理,綠色版喺唔同燈光下會泛出偏銀嘅層次,兩款嘅辨識度都高過一般入門機嗰種淨色膠殼。鏡頭模組擺喺左上角,四個圓形開孔嘅排法睇落似四鏡,但實際只有兩顆鏡頭真係做拍攝。

  • 機身物料:塑膠背蓋,質感唔及玻璃或金屬,但直接令重量同厚度受惠。
  • 正面:打孔式前鏡置中,四邊窄邊框,官方標示屏佔比 92%。
  • 對稱設計:機背條紋同鏡頭模組左右呼應,係 POCO 今代嘅視覺標記。

雙曲面單手握感係優點定爭議

小米 雙曲面單手握感係優點定爭議

POCO M8 5G 用咗雙側曲面設計,機身邊緣同手掌貼合度高,加上 7.35mm 厚度,單手揸長時間都唔會覺得硌手。不過曲面屏一向兩極:鍾意嘅覺得順滑靚仔,唔鍾意嘅會介意側邊有輕微反光,貼保護貼亦比平面屏麻煩。呢一點喺入手前值得諗清楚,因為佢係設計上嘅取捨,唔係軟件可以改到嘅事。

卡槽、按鍵同底部介面佈局

小米 卡槽、按鍵同底部介面佈局
  • 右側:音量鍵同獨立電源鍵,位置適合單手㩒。
  • 底部:喇叭開孔、USB Type-C 埠、通話收音咪同 SIM 卡槽集中喺同一邊。
  • 解鎖:螢幕下指紋感應器,另外支援 AI 面部解鎖。
  • 耳機孔:冇 3.5mm 耳機孔,慣咗插有線耳機嘅要準備轉接線或者轉用藍牙。

延伸閱讀:Samsung S25 Edge 好唔好?極致輕薄實測!優缺點、相機全攻略

6.77 吋 Flow AMOLED 螢幕:入門機罕見嘅護眼規格

小米 6.77 吋 Flow AMOLED 螢幕:入門機罕見嘅護眼規格

如果只可以揀一樣嘢代表 POCO M8 5G 嘅價值,答案好可能係塊芒。同價位帶好多對手仲用緊 LCD 甚至 720p 面板,POCO M8 5G 直接畀你一塊 6.77 吋 Flow AMOLED,解析度 2392 x 1080,對比度 8,000,000:1,色彩深度 12 位元(687 億種顏色),並覆蓋 100% DCI-P3 廣色域。

3200 nits 峰值亮度同戶外可視度

小米 3200 nits 峰值亮度同戶外可視度

官方標示峰值亮度去到 3200 nits,典型亮度 800 nits。實際意義係香港夏天中午喺街邊睇導航或者掃 QR code 嗰陣,畫面唔會白濛濛一片。香港傳媒實測亦指出,喺強烈日光直射下螢幕內容依然清晰可讀,色彩保持鮮明。呢個亮度水平以入門機嚟講屬於超規格。

3840Hz PWM 調光同 TÜV Rheinland 三項認證

小米 3840Hz PWM 調光同 TÜV Rheinland 三項認證

低亮度閃爍係平價 AMOLED 最常見嘅投訴。POCO M8 5G 喺低於 80nits 時用 3840Hz 高頻 PWM 調光,高於 80nits 轉用 DC 調光,再配合 16000 級亮度調節。認證方面攞齊三項:

  • TÜV Rheinland 低藍光認證(硬件解決方案,唔係靠軟件加黃)。
  • TÜV Rheinland 不閃頻認證
  • TÜV Rheinland 晝夜節律認證

對於瞓前熄咗燈仲要碌半個鐘手機嘅人,呢組配置嘅實際感受會比多幾百分跑分明顯得多。

120Hz 更新率同 2560Hz 即時觸控採樣

  • 更新率:高達 120Hz,支援嘅應用程式先會跳上去,日常滑動同睇片感覺順暢。
  • 觸控採樣率:一般 240Hz;開啟 Game Turbo 模式後嘅即時觸控採樣率去到 2560Hz。
  • 其他:支援陽光螢幕同護眼模式,16 倍超高解析度觸控。

延伸閱讀:小米 Redmi Note 15 好唔好?終極入手攻略:實測Pro+/Pro/5G全系列及規格

Snapdragon 6 Gen 3 效能:日常同打機夠唔夠用

小米 Snapdragon 6 Gen 3 效能:日常同打機夠唔夠用

效能係 POCO M8 5G 最需要理性期望嘅一環。佢用嘅 Snapdragon 6 Gen 3 屬於高通 6 系中階平台,唔係為咗跑分而生,而係為咗喺入門價位提供穩定嘅 5G 連線同日常流暢度。明白咗呢個定位,就唔會對佢有錯誤期待。

處理器、記憶體同儲存規格

  • 處理器:Snapdragon 6 Gen 3,4nm 製程,八核心最高 2.4GHz,Adreno GPU。
  • 記憶體:港版統一 8GB LPDDR4X,唔係較新嘅 LPDDR5X。
  • 儲存:UFS 2.2,256GB 或 512GB。讀寫速度慢過中高階機用嘅 UFS 4.1,安裝大型應用程式時感受得到。

遊戲同多工實際表現同上限

日常滑動、切換應用程式、處理辦公文檔同睇串流影片,喺澎湃 OS 2 優化下都算順暢,8GB RAM 保留後台嘅能力亦足夠一般用家。遊戲方面,主流手遊如射擊類同 MOBA 類可以維持大約 60fps,機身只有輕微溫熱。不過高負載大型 3D 遊戲開高畫質嗰陣會出現幀率波動,呢個係平台本身嘅上限,唔係優化問題。想穩陣,做法係調低畫質而唔係硬撐。

microSD 擴充同虛擬記憶體

小米 microSD 擴充同虛擬記憶體

POCO M8 5G 保留咗而家愈嚟愈罕有嘅記憶卡擴充:混合式卡槽可以放一張 microSD,最高擴充至 1TB,對於慣咗喺手機儲低大量相片同影片嘅人係實際加分位。香港傳媒實測 512GB 版本開機後系統約佔 37GB,另外系統可以撥出空間做虛擬記憶體,紓緩多工壓力。要留意用咗記憶卡就唔可以同時插兩張 SIM 卡。

延伸閱讀:小米 POCO X7 Pro 好唔好?香港深度評測:性能、優缺點 (附X7比較及選購指南)

5,000 萬像素 Light Fusion 400 相機實際影到咩

小米 5,000 萬像素 Light Fusion 400 相機實際影到咩

官方寫住「5000 萬畫素 AI 雙鏡頭相機」,但要講清楚一件事:後面兩顆鏡頭之中,只有 5,000 萬像素主鏡頭真係負責成像,另一顆 200 萬像素係景深輔助鏡,用嚟計算人像虛化。冇超廣角、冇長焦,呢個係入手前必須知道嘅前提。

日間主鏡頭表現

小米 日間主鏡頭表現

主鏡頭用 Light Fusion 400 感光元件,1/2.88 吋、f/1.8 光圈、1.22μm 四合一超級像素、5P 鏡頭結構,並支援 HDR。日間光線充足嘅環境下,成像銳利、色彩自然,動態範圍足以應付街拍同食物相,直接分享上社交平台冇問題。變焦方面靠數碼裁切,最高 10 倍,但推到後段畫質下降明顯,實用範圍大約去到 2 倍。

低光同夜景嘅真實限制

夜拍係呢部機最明顯嘅短板。感光元件尺寸擺喺度,室內或者低光環境下畫質會隨之下降,細節處理變得平滑,放大睇會見到塗抹感。夜景模式可以救返部分噪點同色彩還原,適合一般記錄用途,但同中高階機嘅夜拍唔屬於同一個層次。呢一點唔應該用「將貨就價」嚟包裝,直接接受佢係一部日光機會實際啲。

前置自拍同錄影規格

小米 前置自拍同錄影規格
  • 前置鏡頭:2,000 萬像素、1/4 吋感光元件、f/2.2、4P 鏡頭,膚色還原自然,冇過度美顏痕跡。
  • 後置錄影:最高 4K 30fps,另有 1080p 30fps 同 720p 30fps。
  • 前置錄影:最高 1080p 30fps,適合視訊通話同短片自拍。
  • 限制:冇光學防震,行路邊影邊走嘅片段會見到明顯晃動。

AI 影像功能:AI 消除、反光消除、復古菲林

小米 AI 影像功能:AI 消除、反光消除、復古菲林

硬件唔算突出,但軟件功能反而幾齊全,而且好多以前只喺高階機出現:

  • AI 消除:抹走相片入面嘅多餘途人或雜物,需要連接互聯網。
  • AI 反光消除:隔住玻璃影展品、餐廳窗邊嗰陣特別用得着。
  • AI 人像清晰度增強:前後鏡頭自動偵測人臉並加強細節。
  • 復古菲林相機同 Dynamic Shots 2.0:一鍵套用菲林質感,或者將動態瞬間變成可編輯嘅短片效果。
  • 其他:AI 天空、AI 散景、AI 美化。

延伸閱讀:小米 Redmi Note 15 Pro 好唔好?實測2億像素相機、6500mAh超強續航,優缺點

5520mAh 矽碳電池同 45W 快充:續航實際幾耐

小米 5520mAh 矽碳電池同 45W 快充:續航實際幾耐

要喺 7.35mm 機身內塞入 5520mAh 電池,靠嘅係矽碳負極技術 —— 同體積下能量密度比傳統石墨電池高,所以先做到「薄身兼大電」呢個組合。呢一點亦係 POCO M8 5G 最有說服力嘅賣點。

官方續航同充電數據

  • 電池容量:5520mAh(typ)。
  • 官方續航:中度使用可達 1.58 天,數據由 POCO 內部實驗室測試得出。
  • 充電速度45W 有線快充,官方標示約 25 分鐘充至 50%
  • 要注意:包裝盒內唔包電源轉換器,要行足 45W 就要另外配一個支援嘅火牛。

實際使用上,一般用家由朝出門用到夜晚返屋企唔算辛苦,重度用家亦多數可以撐足一日。呢部分同官方講法冇太大落差,係少數「規格寫得幾靚、用落亦差唔多」嘅項目。

18W 逆向充電點樣用

小米 18W 逆向充電點樣用

POCO M8 5G 支援高達 18W 有線逆向充電,即係可以用一條 USB-C 線反過嚟幫其他裝置補電。實際用途多數係救急:幫真無線耳機盒、智能手錶或者朋友部快冇電嘅手機頂一陣。要留意呢個功能會食走自己嘅電量,而且接收裝置要兼容先用得。

冇無線充電要唔要緊

POCO M8 5G 唔支援無線充電。呢個係入門價位帶嘅常態,如果你屋企或者車上已經裝咗無線充電板,換咗呢部機就要改返用線。反過嚟講,用開有線嘅人基本上唔會察覺到分別。

延伸閱讀:HONOR 400 Smart 好唔好?港版懶人包:超強續航、AI 功能、優缺點 (附長輩/後備機選購指南)

小米澎湃 OS 2 同 AI 功能:Gemini、一圈即搜

小米澎湃 OS 2 同 AI 功能:Gemini、一圈即搜

港版 POCO M8 5G 預載小米澎湃 OS 2(Xiaomi HyperOS 2),介面同 Redmi、Xiaomi 系列一脈相承,Google 服務齊全,唔使自己搞 GMS 安裝呢類工夫。對由其他 Android 品牌轉會嘅用家嚟講,上手成本好低。

系統體驗同預載空間

澎湃 OS 2 嘅動畫同分層設計比舊版 MIUI 清爽,通知欄同控制中心分開,設定分類亦執靚咗。香港傳媒實測 512GB 版本開機後系統約佔用 37GB,剩返嘅空間對大部分人嚟講綽綽有餘。系統亦支援撥出部分儲存空間做虛擬記憶體,喺 8GB 實體 RAM 之上再爭取多啲後台空間。

Google Gemini 同一圈即搜

小米 Google Gemini 同一圈即搜
  • Google Gemini:內建 Google 嘅 AI 助手,可以問問題、整理內容同做翻譯。
  • 一圈即搜:喺任何畫面長㩒主頁鍵,再圈住畫面上嘅物件或文字就即刻搜尋,睇片見到件衫或者一間餐廳都可以即場查。
  • AI 影像工具:AI 消除、AI 反光消除、AI 天空、AI 散景、AI 美化,全部整合喺相簿內。
  • 限制:部分 AI 功能要連接互聯網先用到,而且結果需要自己核實。

系統更新同支援年期

入門機最容易被忽略嘅一環就係軟件支援年期。買機之前值得喺設定入面睇清楚「安全更新有效期」呢一項,因為呢個直接決定部機可以安心用幾耐。POCO M8 5G 屬於澎湃 OS 2 世代,更新節奏跟隨小米整體嘅發佈安排;如果你打算部機用三年以上,呢一點比多 2GB RAM 重要得多。

延伸閱讀:Xiaomi 17 好唔好?實測細機超強續航、Leica相機,一篇睇晒 Pro / Pro Max 優缺點

音效、防水同耐用度:IP66、雙揚聲器、抗跌測試

小米 音效、防水同耐用度:IP66、雙揚聲器、抗跌測試

入門機好少會喺耐用度同音效上落本,POCO M8 5G 反而喺呢兩方面交足功課,而且係有第三方測試報告支持嘅。呢部分亦係佢同同價位對手拉開距離嘅地方。

雙揚聲器同 300% 音量提升

小米 雙揚聲器同 300% 音量提升

底部喇叭配合機身頂端聽筒組成上下立體聲雙揚聲器,支援 Dolby Atmos 同 Hi-Res。官方標示雙揚聲器可將音量提升高達 300%,呢個數字係指同型號以 100% 音量播放時嘅比較,只適用於媒體音效、鈴聲同通知音效,鬧鐘同插耳機時唔生效。實際用途好明確:喺港鐵、街邊或者茶餐廳呢類嘈雜環境睇片同聽語音訊息,唔使成日貼住耳仔。

IP66 防塵防水同濕手觸控 2.0

小米 IP66 防塵防水同濕手觸控 2.0
  • 防護等級:IP66,按 IEC 60529 標準具防塵及防噴射水能力,可以應付落雨同日常濺水。
  • 唔可以做嘅事:唔係防浸水等級,唔好完全浸入水中,亦唔好接觸海水同氯化水。
  • 濕手觸控 2.0:可以智能偵測水、油、泡沫同汗水,落雨天或者洗完手未抹乾都仲點得郁。
  • 提醒:防水效能會隨時間自然減弱,機身沾水時唔好插電充電。

1.7 米抗跌同 50 項品質測試

小米 1.7 米抗跌同 50 項品質測試

官方標示機身正面配備堅固耐用嘅螢幕玻璃,喺內部實驗室條件下可承受由 1.7 米高處正面朝下跌落大理石表面,並已通過 SGS 綜合抗衝擊及抗跌測試。除此之外仲有超過 50 項品質測試,包括 30,000 次 USB 連接埠插拔、210,000 次電源按鈕按壓、100,000 次音量按鈕按壓、3000 次抗鋼絲棉刮損,以及 70°C 至 -40°C 嘅耐熱衝擊。呢啲數字唔代表跌極唔爛,但對比同價位競品普遍唔提供任何抗跌數據,已經係一個實在嘅差別。

香港行貨保養年期同售後安排

呢一項最容易被忽略,但影響最長遠。按小米香港手機平板類售後政策,POCO M8 5G 屬於通用保固:

  • 機身同電池:12 個月保固。
  • 充電器、傳輸線、轉接線:6 個月保固;保護殼冇保修。
  • 換機安排:由簽收貨物起 14 日內,主機出現任何功能故障並經小米授權服務中心檢測確定後,可選擇免費換同型號同規格機器或維修。
  • 服務方式:手機類產品採用到店服務。

值得一提嘅係,同期嘅 Redmi Note 15 5G 系列喺同一份政策入面屬於差異化保固、保養期 24 個月,而 POCO M8 5G 冇列入名單,即係得 12 個月。兩部機硬件方向接近,但售後年期爭成一倍,呢個係做決定時應該計埋落去嘅因素。

延伸閱讀:Samsung A36 好唔好?香港實測:規格、相機、性能(附A56比較指南)

優點、缺點同型號比較:POCO M8 5G、M8s 5G 定 X8 Pro

小米 優點、缺點同型號比較:POCO M8 5G、M8s 5G 定 X8 Pro

POCO 香港線同一時間有幾款型號喺架上,型號名又似樣,最易買錯。下面用官方規格排一次,再逐個講點揀。

三款 POCO 規格比較表

比較項目POCO M8 5GPOCO M8s 5GPOCO X8 Pro
處理器Snapdragon 6 Gen 3(4nm、最高 2.4GHz)Snapdragon 6s Gen 3(6nm、最高 2.3GHz)Dimensity 8500-Ultra(4nm、最高 3.4GHz)
螢幕6.77 吋 Flow AMOLED,2392 x 10806.9 吋 FHD+ DotDisplay,2340 x 10806.59 吋 AMOLED,2756 x 1268
更新率高達 120Hz高達 144Hz120Hz
峰值亮度3200 nits850 nits(HBM)3500 nits
記憶體8GB LPDDR4X6GB/8GB LPDDR4X(可擴充至 16GB)8GB/12GB LPDDR5X
儲存256GB/512GB UFS 2.2,支援 microSD 至 1TB128GB/256GB UFS 2.2,支援 microSD 至 2TB256GB/512GB UFS 4.1
主鏡頭5,000 萬 Light Fusion 400(f/1.8)+ 200 萬景深5,000 萬(f/1.8)+ 輔助鏡頭5,000 萬 Sony IMX882(OIS)+ 800 萬超廣角
前置鏡頭2,000 萬(f/2.2)800 萬(f/2.0)2,000 萬
錄影上限4K 30fps1080p 30fps4K 60fps
電池5520mAh(typ)7000mAh(typ)6500mAh
充電45W 有線、18W 逆向33W 有線、18W 逆向100W 有線、27W 逆向
防塵防水IP66IP64IP68
指紋解鎖螢幕下指紋側面指紋
機身164 x 75.42 x 7.35mm、178g169.48 x 80.45 x 8.4mm、215g157.53 x 75.19 x 8.38mm、201.47g
系統小米澎湃 OS 2小米澎湃 OS 2小米澎湃 OS 3

同 POCO M8s 5G 點揀

小米 同 POCO M8s 5G 點揀

兩部機名字只差一個字母,取向卻完全唔同。M8s 5G 走嘅係「電池最大」路線:7000mAh 電量、6.9 吋 144Hz 螢幕,但換嚟嘅代價係 215g 重量同 8.4mm 厚度,面板亦由 AMOLED 變成 FHD+ DotDisplay,峰值亮度只有 850 nits(HBM),錄影上限亦跌到 1080p 30fps。簡單講:想部機用兩日、唔介意重手,揀 M8s 5G;想睇片舒服、拎起身輕、影片質素好啲,就揀 M8 5G。

想要效能就要跳去 X8 Pro

如果你嘅重點係打機同拍攝,M 系列點揀都唔會滿足到你,要直接睇 X 系列。POCO X8 Pro 用 Dimensity 8500-Ultra、LPDDR5X 記憶體同 UFS 4.1 儲存,主鏡頭配 OIS 光學防震仲有超廣角,錄影去到 4K 60fps,電池 6500mAh 配 100W 快充,防護等級亦升到 IP68。代價係機身重返 200g 以上,同 M8 5G 唔屬於同一個消費層次。

優點同缺點總結

綜合官方規格同香港傳媒實測,可以噉樣歸納:

  • 優點:機身輕薄 —— 7.35mm、178g,同級大芒機好難搵到。
  • 優點:螢幕超規格 —— Flow AMOLED、120Hz、3200 nits、3840Hz PWM 調光加三項 TÜV 認證。
  • 優點:續航同充電平衡 —— 5520mAh 矽碳電池、45W 快充、18W 逆向充電。
  • 優點:實用配置齊 —— NFC、紅外線發射器、microSD 擴充、雙揚聲器、IP66。
  • 缺點:低光拍攝一般 —— 感光元件細,夜景細節同銳度有限。
  • 缺點:鏡頭配置單薄 —— 冇超廣角、冇長焦、冇光學防震。
  • 缺點:遊戲有上限 —— 高負載 3D 遊戲開高畫質會有幀率波動。
  • 缺點:規格細節 —— LPDDR4X 記憶體、UFS 2.2 儲存、Wi-Fi 5、藍牙 5.1,冇無線充電,亦冇 3.5mm 耳機孔。
  • 缺點:保養年期 —— 通用 12 個月,短過同廠 Redmi Note 15 5G 系列嘅 24 個月。

小米香港官方商城嘅用家評價累積過百則,整體評分接近滿分,主流意見都圍繞「輕、順、夠用」呢三個字,同上面嘅規格分析吻合。

延伸閱讀:小米 POCO F8 Ultra 好唔好?超班Bose音響、5倍潛望攝影!性能、優缺點 (附F8 Pro比較)

小米 POCO M8 常見問題 (FAQ)

以下整合咗香港用家最常問嘅幾條問題,答案全部對返小米香港官方資料同本地實測。

POCO M8 5G 適合邊類人?邊類人唔啱?

適合預算集中喺入門價位、重視螢幕護眼同輕薄手感、又需要長續航嘅用家,例如學生、長輩、外賣員同想搵一部後備機嘅人。唔啱追求極致拍攝多樣性、需要超廣角或長焦鏡頭,以及要玩高負載大型 3D 遊戲嘅玩家。

POCO M8 5G 支唔支援記憶卡擴充?

支援。佢採用 nano SIM 加混合式插槽設計,可以放一張 microSD 記憶卡擴充儲存空間,最高至 1TB。要留意用咗記憶卡就唔可以同時插兩張 SIM 卡,兩者只可以二揀一。

5520mAh 電池充滿要幾耐?

POCO M8 5G 支援 45W 有線快充,官方標示約 25 分鐘可以充至 50%。要注意包裝盒內唔包電源轉換器,要達到 45W 就要另外配一個支援嘅充電器,否則充電速度會受制於火牛輸出。

POCO M8 5G 塊芒係咪真係好過同級?

以入門 5G 價位帶嚟講屬於超規格。6.77 吋 Flow AMOLED、2392 x 1080 解析度、120Hz 更新率、3200 nits 峰值亮度、100% DCI-P3 色域,再加 3840Hz 高頻 PWM 調光同 TÜV Rheinland 低藍光、不閃頻、晝夜節律三項認證,呢組配置通常要更高階機型先見到。

POCO M8 5G 防唔防水?可唔可以帶去沖涼房?

佢有 IP66 防塵防水等級,可以抵禦風雨同日常濺水,配合濕手觸控 2.0,落雨天或者手仲濕都用得。但 IP66 唔係防浸水等級,唔應該完全浸入水中,亦唔好接觸海水或氯化水;機身沾水時亦唔好插電充電。防水效能會隨使用時間自然減弱。

香港行貨 POCO M8 5G 保養幾耐?

按小米香港手機平板類售後政策,POCO M8 5G 屬通用保固:主機同電池 12 個月,充電器、傳輸線同轉接線 6 個月,保護殼冇保修。由簽收起 14 日內出現功能故障,經授權服務中心檢測後可揀免費換機或維修,服務方式為到店。

POCO M8 5G 同 Redmi Note 15 5G 有咩分別?

兩者硬件方向接近,都屬於小米集團嘅入門 5G 產品,主要分別喺品牌定位、機身設計同香港保養安排 —— Redmi Note 15 5G 系列喺官方售後政策入面列為差異化保固、保養期 24 個月,而 POCO M8 5G 行通用嘅 12 個月。已經揸緊 Redmi Note 15 5G 嘅用家,冇必要轉去 POCO M8 5G。

小米 POCO M8 5G 同 Redmi Note 15 5G 有咩分別

延伸閱讀:Samsung Galaxy A37 好唔好?選購指南:實測相機、續航力及附誠實評價

呢部機嘅取捨其實好清楚。日日搭車睇片、覆訊息、影下食物同街景,瞓前仲要碌多半個鐘,POCO M8 5G 塊 6.77 吋大芒、5520mAh 電同 3840Hz 調光就係為呢種用法而設,178g 拎足一日都唔會攰手,做長輩機或者後備機亦好稱職。

反而有三類人要諗清楚:慣咗用超廣角影大合照、或者成日要拉遠影嘅,佢後面得一顆鏡真係影到嘢,換咗會唔慣;要開高畫質玩大型 3D 遊戲嘅,Snapdragon 6 Gen 3 撐得住流暢但撐唔住畫質全開;已經揸緊 Redmi Note 15 5G 嗰批,硬件方向重疊,港版保養年期仲短過對方一半,冇理由轉。

Discover more from Gadget Memo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading